پنج شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

رئيس كل سازمان توسعه تجارت اعلام کرد:

تأمين 70 درصد ارز مورد نياز واردات از صادرات

تأمين 70 درصد ارز مورد نياز واردات از صادرات

به گزارش جامع نيوز حميد صافدل كه در همايش تقدير از صادر كنندگان برتر (رتبه دومي‌ها) سخن مي‌گفت با بيان اينكه حجم مبادلات تجاري ايران در 11 ماهه گذشته از مرز 86 ميليارد دلار عبور كرده است افزود: در اين مدت 70 ميليون تن كالا به ارزش 37ميليارد و 693 ميليون دلار از كشور صادر شده است كه 8 ميليارد و 495 ميليون دلار ميعانات گازي، 9 ميليارد و 255 ميليون دلار پتروشيمي و 19 ميليارد 943 ميليون دلار آن ساير كالاها و خدمات فني و مهندسي بوده است. با بيان اينكه در سال 84 نسبت صادرات به واردات 28درصد بوده است افزود:اين آمار در دولت‌هاي نهم و دهم پيشرفت قابل توجهي داشته است بطوريكه در 11 ماهه امسال اين نسبت به 70درصد ارتقاء يافته است.
صافدل ادامه داد: از ابتداي فعاليت دولت نهم و دهم همواره بيش از 3 هزار رديف تعرفه‌اي در سبد كالايي صادرات كشور قرار داشته و بيش از 150 كشور جزو كشورهاي هدف صادراتي ايران بوده است.
وي با بيان اينكه اهداف صادراتي در دولت‌هاي نهم و دهم محقق شده است افزود: در دولت نهم صادرات 40 ميليارد دلاري هدف‌گذاري شده بود كه در پايان فعاليت دولت نهم فقط 58 ميليارد دلار صادرات بدون احتساب ميعانات گازي صورت گرفت.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت در طول فعاليت دولت دهم و تا پايان سال 90 ،‌68 ميليارد دلار صادرات غيرنفتي هدف گذاري شده بود كه با رشد قابل توجهي بدون احتساب ميعانات گازي 81 ميليارد دلار صادرات تا پايان سال 90 محقق شده است.
صافدل در ادامه با بيان اينكه از سال 84 تا پايان سال 90 ، 3200 رديف تعرفه‌اي در سبد صادراتي ايران قرار داشته است افزود: در طول اين مدت 143 كشور جزو بازارهاي هدف صادراتي ما بوده است.
صافدل در بخش ديگري از سخنانش به 10 كشور هدف صادراتي ايران اشاره كرد و گفت در سال 91 صادرات ايران به كشورهاي عراق، چين، امارات، افغانستان، هند، پاكستان ، تركنستان، آذربايجان، كره جنوبي و تركيه انجام صورت گرفته است.صافدل همچنين صادرات خدمات فني و مهندسي را نقطه شكوفايي صادرات دولت نهم و دهم دانست و گفت: صادرات خدمات فني و مهندسي در سالهاي اخير رشد قابل توجهي داشته بطوريكه در سال گذشته ميزان صادرات آن به 2/4 ميليارد دلار رسيده است.
وي گفت بخش قابل توجهي از صادرات خدمات فني و مهندسي در سالهاي اخير در حوزه ساختمان سازي بوده است كه اين صادرات بيشتر به كشورهاي آسيايي، آفريقايي و آمريكاي لاتين انجام شده است.
صافدل ادامه داد : پروژه‌هاي نيروگاهي پس از پروژه‌هاي ساختمان سازي در رده دوم صادرات خدمات فني و مهندسي قرار گرفت و پروژه‌هاي راه‌سازي پس از آن بيشترين سهم را به خود اختصاص داد.
وي با بيان اينكه پروژه‌هاي صنعتي در رده چهارم صادرات خدمات فني و مهندسي قرار گرفت افزود ساير حوزه‌ها نيز سهم قابل توجهي از صادرات خدمات فني و مهندسي ايران را به خود اختصاص مي‌دهد كه بيشتر آنها به حوزه‌هاي پژوهشي مربوط مي‌شود.
وي به ميزان واردات ايران در يازده ماهه گذشته نيز اشاره كرد و گفت : در اين مدت 48 ميليارد دلار واردات از كشورهاي مختلف انجام شده است.صافدل در ادامه گفت: صنعت بيشترين سهم صادرات ايران را در 11 ماهه گذشته به خود اختصاص داده است و پس از آن پتروشيمي و ساير كالاها قرار دارد.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در پايان گفت: 92درصد كالاها و خدمات ايران در 11 ماهه گذشته به كشورهاي آسيايي، 5درصد به كشورهاي اروپايي و 3 درصد به كشورهاي قاره آمريكا و اقيانوسيه صادر شده است.

نوشته شده توسط تحریریه در یکشنبه, ۰۶ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۶:۳۷ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای تأمين 70 درصد ارز مورد نياز واردات از صادرات بسته هستند
  • 403 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.