جامع نیوز: وزیر نفت با اشاره به تلاش ایران برای افزایش حضور خود در بازار تجارت گاز گفت: هم اکنون سالانه بین ٢٠ تا ٢۵ میلیارد دلار درآمد از محل صادرات گاز نصیب کشور می شود. مهندس رستم قاسمی صبح امروز (شنبه ٣١ فروردین) در نشست خبری ویژه هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز، […]

جامع نیوز: وزیر نفت با اشاره به تلاش ایران برای افزایش حضور خود در بازار تجارت گاز گفت: هم اکنون سالانه بین ٢٠ تا ٢۵ میلیارد دلار درآمد از محل صادرات گاز نصیب کشور می شود.

مهندس رستم قاسمی صبح امروز (شنبه ٣١ فروردین) در نشست خبری ویژه هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با تاکید بر اهمیت سیاسی و امنیتی صادرات گاز ایران به کشورهای همسایه گفت: هم اکنون ٢٠ تا ٢۵ میلیارد دلار از درآمد کشور از صادرات گاز است.

وزیر نفت کشورمان با اشاره به فشار تحریم های بین المللی درباره خرید نفت از ایران گفت: ایران مشتری های خود را دارد و با برنامه ریزی های انجام شده صادرات نفت به کشورهای آسیایی انجام می شود.

حمایت وزارت نفت از سازندگان داخلی ادامه دارد
مهندس قاسمی در پاسخ به سوالی در مورد سرنوشت صندوق حمایت از سازندگان کالای نفت گفت: پیشنهاد این صندوق ایده وزارت نفت بود که به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است و نمایندگان موافقت خود را برای طرح آن در مجلس اعلام کردند که امیدواریم به زودی نتایج آن مشخص شود.

وی همچنین با تاکید بر این که رابطه ما با سازندگان داخلی در شرایط بسیار مطلوبی به سر می برد گفت: اخیرا به منظور حمایت از سازندگان داخلی بخشنامه ای در وزارت نفت صادر شد که بر پایه آن قراردادهای ریالی و قراردادهای ریالی – دلاری به نفع سازندگان خواهد بود.

وزیر نفت تاکید کرد: این بخشنامه از ۶ ماه گذشته با مدنظر قرار دادن تغییر قیمت پیمانکاری و کالاها صادر شده و توسط معاونت مهندسی به شرکت ها ابلاغ شده است.

قاسمی با اعلام خبر تولید کمپرسور ایرانی در آینده نزدیک در کشور گفت: توربو کمپرسورها یکی از مهم ترین تجهیزات پالایشی است که تا کنون از خارج کشور وارد می شد و به زودی کشور در زمینه تولید این تجهیزات خودکفا خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به برگزاری نمایشگاه هجدهم نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی درباره دستاوردهای این نمایشگاه گفت: در سال های گذشته بسیاری از اقلام و تجهیزاتی که امروزه از سوی سازندگان داخلی تولید شده است از خارج از کشور وارد می شد و با بازدیدی از نمایشگاه به خوبی مشهود است که امروزه بخش عمده ای از تجهیزات موردنیاز صنعت نفت از جمله توربوکمپرسورها و ابزار دقیق پالایشگاهی در داخل کشور ساخته می شود.

وی افزود: تجهیزاتی مانند کابل که در گذشته از خارج وارد می شد امروزه به طور کامل در داخل کشور ساخته می شود و شرکت های ایرانی استقبال زیادی از نمایشگاه هجدهم کردند.

مهندس قاسمی همچنین درباره صدور خدمات فنی و مهندسی به دیگر کشورها گفت: با پیشرفت های به دست آمده در زمینه ساخت داخل به زودی علاوه بر تامین اکثر نیازهای داخلی به فکر صدور این خدمات به دیگر کشورها خواهیم بود.

پیش بینی انتشار ١٠ میلیارد دلار اوراق سلف نفتی در سال ٩٢
قاسمی درباره فروش اوراق سلف نفتی گفت: این اوراق در بودجه سال ٩١ پیش بینی شده بود که در اواخر سال با توجه به تغییرات شدید نرخ ارز و اختلاف بین ارز مبادله ای و بازار آزاد، بانک مرکزی برای فروش این اوراق موافقت نکرد.

وی افزود: حجم انتشار اوراق سلف نفتی در بودجه سال ٩٢، ١٠ میلیارد دلار پیش بینی شده است.

تشریح ناکامی دشمنان در تحریم ایران

قاسمی تصریح کرد: در فازهای اول پارس جنوبی ما وابستگی زیادی به کشورهای خارجی داشتیم به نحوی که حتی پیچ و مهره نیز از خارج وارد می شد اما خوشبختانه با تبدیل تحریم به فرصت امروز سازنده بیشتر تجهیزات موردنیاز صنعت نفت هستیم.

وی درباره اهداف تحریم ایران گفت: محروم کردن ایران از بازارهای جهانی اولین هدف تحریم بود که امروز کشورمان با حضور قدرتمند در عرصه صادرات نفت، گاز و فراورده موفق به شکست این تحریم ها شده است و توانمندی انتقال نفت به هر نقطه ای از دنیا بدون نیاز به خارجی ها در کشور وجود دارد.

وزیر نفت کشورمان همچنین با اشاره به این که با اقداماتی که در رابطه با بیمه کشتی ها صورت گرفت امروزه در ارتباط با حضور در بازارهای پتروشیمی، نفت خام و فرآورده مشکلی نداریم، گفت: با توجه به این که نفت ایران از کیفیت بالایی برخوردار است، امروزه این کشورهای خارجی هستند که به دلیل عدم خرید نفت از ایران ضررهای زیادی به پالایشگاه های آنها وارد می شود.

قاسمی ایجاد اشکال در تولید داخلی نفت خام و فراورده را دومین هدف تحریم ها اعلام کرد و گفت: هدف آنها ایجاد مشکل برای مردم کشورمان بود که خوشبختانه حاصل این کار نیز توسعه کمی و کیفی تولیدات فراورده های پالایشگاهی در کشور بود و امروزه به لطف الهی بیشتر پالایشگاه های ما فراورده های با استاندارد یورو ۴ و ۵ تولید می کنند.

وی با تاکید بر این که امروزه علاوه بر تامین نیازهای داخلی در زمینه تامین فرآورده صادر کننده فرآورده هایی نظیر سوخت جت، نفت کوره و ال پی جی هستیم، گفت: همچنین با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس که هم اکنون ۶۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد به زودی با تولید روزانه ٣۵ میلیون لیتر بنزین در این پالایشگاه جزء صادر کنندگان بنزین قرار خواهیم گرفت.

وزیر نفت هدف سوم از تحریم ها را عدم توسعه صنعت نفت ایران اعلام کرد و گفت: خوشبختانه امروز با شکست تحریم ها پارس جنوبی در بهترین شرایط توسعه ای قرار گرفته است به نحوی که تا دو سال گذشته تنها ٨ دستگاه ریگ حفاری در این طرح وجود داشت که تنها یک یا دو فروند از آن مالکیتی بود، اما امروز با اتکا به توان متخصصان توانمند داخلی و کمک های وزارت نفت به پیمانکاران ١٨ دستگاه ریگ حفاری در پارس جنوبی کار می کند.

وی تاکید کرد: در سال های گذشته و تا دو سال پیش ١٠ فاز پارس جنوبی به بهره برداری رسیده بود ولی امروز همزمان ١٩ فاز پارس جنوبی در حال توسعه داریم که به زودی این فازها به بهره برداری می رسند.

وی متوسط میزان پیشرفت فازهای پارس جنوبی در بخش خشکی را ٧۵ درصد اعلام کرد و افزود: پیشرفت این فازها در بخش دریا ۶٠ درصد است که به زودی عقب ماندگی های موجود در این بخش انجام خواهد شد.

کره شمالی مشتری نفت خام ایران
قاسمی درباره حضور وزیر نفت کره شمالی در نمایشگاه هجدهم بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: ما از تعدادی از وزرای نفت کشورهای خارجی برای حضور در این نمایشگاه دعوت کردیم که با حضور وزیر نفت کره شمالی مذاکراتی نیز درباره صادرات نفت به این کشور انجام شد.

وی افزود: آنها مایل به واردات نفت از ایران هستند و مذاکرات برای صادرات نفت به این کشور انجام خواهد شد.
وزیر نفت درباره از سرگیری صادرات میعانات گازی به کره جنوبی گفت: ایران تاکنون صادرات میعانات گازی به کره جنوبی نداشته است.

وی در مورد همکاری با کشورهای سوریه و لبنان در زمینه صادرات نفت گفت: ایران قراردادهای اقتصادی متعددی از سال‌های قبل با کشور سوریه دارد که صادرات نفتی نیز از آن جمله است و در مورد لبنان نیز کشورمان آمادگی خود را برای همکاری در زمینه اکتشاف در آن کشور اعلام کرده است.

قاسمی افزود: دانشگاه صنعت نفت رشته‌های متعددی را دارا است اما رشته‌هایی مانند حفاری و یا فراورش و به طور کلی رشته‌های عملیاتی به دلیل سختی فراوان کار مناسب بانوان نیست و رشته‌های ستادی و رشته‌های پژوهش و فن‌آوری و یا حسابداری و رشته‌هایی از این دست برای خانم‌ها در صنعت نفت مناسب‌تر است.

وزیر نفت در مورد فروش نفت به بخش خصوصی اظهار کرد ما برای فروش نفت به بخش خصوصی آمادگی کامل داریم و تاکنون ٣٠٠ گروه با وزارت نفت در این زمینه مذاکره کرده که بیش از ده مورد آن منجر به عقد قرارداد شده است، اما برای صدور نفت از سوی بخش خصوصی شرایطی لازم است که یکی از آنها پرداخت به صورت نقدی یا ضمانت نامه بانکی معتبر است و از دیگر شرط‌های ما این است که پول نفت را به محل‌هایی که ما می‌گوییم پرداخت کنند و نفت را به مشتریان دائمی ما نفروشند.

قاسمی تصریح کرد: مشتریان ایرانی می‌توانند ضمانت‌نامه ریالی برای فروش نفت ارائه کنند.

وزیر نفت در مورد همکاری‌های ایران با هند در زمینه‌های انرژی گفت: به زودی برای مذاکره در مورد خط لوله صلح و گسترش همکاری‌های نفتی با کشور هند به این کشور سفر خواهم کرد.