یکشنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

برخورد اتوبوس با كاميون در محور اهواز – اصفهان 17 كشته به همراه داشت

برخورد اتوبوس با كاميون در محور اهواز – اصفهان 17 كشته به همراه داشت

جامع نيوز:تصادف ظهر پنج شنبه اتوبوس محور اهواز – اصفهان كه منجر به كشته شدن 17 نفر شد ابهامات فراواني را درخصوص چرايي اين حادثه ايجاد كرده، ابهاماتي كه ناشي از اتش گرفتن اتوبوس است؛ سرنشيان اين اتوبوس پيشرفته از تصادف جان سالم به در برده بودند اما در حريق بعد از تصادف زنده زنده سوختند.
به گزارش جامع نيوزازروابط عمومي اداره كل راه و شهرسازي استان خوزستان ، حوالي ساعت 10 روز پنجشنبه، اتوبوسVIP مدل اسكانيا، ترمينال اهواز را با 8 مسافر به سمت اصفهان ترك و در بين راه يا احتمالا در خروجي ترمينال چند نفر ديگر را سوار كرد و راهي اصفهان شد ولي در محور اهواز – هفتكل و نرسيده به اين شهرستان، اين اتوبوس با يك كاميون بنز حامل سيمان، رخ به رخ مي شود و 14 نفر از هر دو وسيله در دم جان خود را از دست مي دهند.
نكته مهم اين تصادف اين بود كه اتوبوس هنگام تصادف آتش مي گيرد و مسافران اتوبوس نه به علت شدت اين تصادف كه به علت آتش سوزي جان خود را از دست دادند. نيروهاي امداد نيز در هنگام حضور در منطقه پنج نفر از سرنشينان اتوبوس را زنده پيدا و به سرعت آنها را به بيمارستان سوانح سوختگي طالقاني اهواز منتقل مي كنند.
به علت شدت سوختگي، يكي از اين مجروحان قبل از آغاز عمليات درماني در بيمارستان طالقاني اهواز، يكي ديگر شامگاه پنجشنبه و دو تن ديگر صبح جمعه يعني روز بعد از حادثه فوت مي كنند و تعداد كشته هاي اين تصادف به رقم 17 مي رسد. هم اكنون تنها يك نفر از اين مجروحان در بيمارستان طالقاني اهواز تحت بستري است و گفته مي شود احتمال زنده ماندن وي خيلي بالا است.
علت تصادف هم سبقت بي موقع اتوبوس و رخ به رخ شدن وي با كاميوني كه در طرف مقابل جاده ( محور يك بانده و دو طرفه است) در حال حركت بوده عنوان شد. ضمن اينكه شدت اين برخورد به گونه اي بود كه رانندگان دو طرف در دم به علت آسيب جدي كه به خودروها وارد شده بود، كشته شدند.
اما اين همه ماجرا نبود زيرا اين تصادف ابهامات فراواني را با خود به همراه دارد كه به زودي و با اعلام نظر كارشناسان، حقايق بيشتر اين ماجرا معلوم مي شود.
ابهام اساسي اين است كه چرا اتوبوس پيشرفته اي به علت يك تصادف به اين شدت دچار حريق مي شود و ابهام دوم اين است كه چرا هيچ يك از مسافران كه درون اتوبوس گير افتاده بودند نتوانستند با استفاده از چكشهايي كه معمولا اين اتوبوس ها در بالاي سر هر مسافر دارند شيشه ها را شكسته و خود را آتش نجات دهند.
همين ابهامات باعث شد صبح روز جمعه تيمي 15 نفره از كارشناسان خوزستان را به محل حادثه بكشاند تا آنها علت هاي مخفي مانده اين تصادف مرگبار را كشف و بررسي كنند؛ هر چند هنوز هيچ يك از كارشناسان نظر قطعي در اين خصوص صادر نكرده است.
در اين گروه كارشناساني از پليس راه، راه و شهرسازي، آتش نشاني، شركت مسافربري، شركت اسكانيا به همراه مالك اتوبوس به محل اعزام شدند و بررسي هايي در اين خصوص انجام دادند.
جهانبخش اماني، معاون راهداري اداره كل راه و شهرسازي خوزستان يكي از افراد حاضر در اين تيم كارشناسي در اين خصوص گفت: اتوبوس حادثه ديده بسيار پيشرفته بود و با توجه به اينكه هم اين اتوبوس و هم كاميون هر دو گازوئيلي هستند و قدرت اين نوع سوخت قدرت اشتعالي كمتر از بنزين دارد آتش گرفتن اتوبوس ابهامات فراواني را ايجاد كرده است.
وي افزود: دو ابهام جدي در اين تصادف وجود دارد. اينكه علت آتش سوزي اتوبوس چيست؟ و اينكه چرا چكش هايي كه بالاي سر مسافران بوده مورد استفاده قرار نگرفته تا افرادي كه در درون اتوبوس گير افتاده بودند با شكستن شيشه ها خود را آتش گرفتن نجات دهند.
اماني عنوان كرد: در اين نوع اتوبوس ها، چكش هايي بالاي سر هر مسافر قرار دارد كه در مواقع ضروري و هنگامي كه درهاي اتوبوس به هر دليل باز نشوند، مسافران مي توانند به استفاده از آنها شيشه هاي اتوبوس را شكسته و خود را به بيرون برسانند و به عبارتي نجات پيدا كنند ولي در اين حادثه هيچ يك از مسافران اقدام به چنين كاري نكرده است.
وي تصريح كرد: به هر حال بايد مشخص شود كه اين اتوبوس چكش داشته يا نداشته؟ اگر نداشته بايد برخورد قاطعي با افراد يا موسسه اي كه در اين خصوص اهمال كاري كرده است صورت بگيرد زيرا چند مسافر بي گناه به دليل اين بي دقتي به كام مرگ رفته اند و صحنه هايي به شدت دلخراش براي ساير مسافران عبوري خلق كرده اند.
معاون راهداري اداره كل راه و شهرسازي خوزستان اظهار كرد: همچنين علت آتش گرفتن اتوبوس هم هنوز مشخص نشده است و در اين خصوص كارشناسان نتوانستند نظر قطعي بدهند و اين امر به حضور نماينده شركت اسكانيا در تهران نيز موكول شد تا وي نسبت به اين امر اظهار نظر كند. ضمن اينكه بايد مشخص شود كه آتش سوزي اصولا از اتوبوس آغاز شده يا از كاميون بنز.
اماني يادآور شد: نكته اميدواري براي مطلع شدن از ابهامات اين حادثه اين بود كه در اين تصادف هنوز دو نفر زنده هستند. شاگرد اتوبوس و يكي از مسافران كه هنوز در بيمارستان طالقاني تحت مداوا قرار دارد. اين مسافر هر چند مي تواند صحبت كند ولي به علت اينكه همسر و فرزندش را در اين تصادف به شكلي دردناك از دست داده است بنا به صلاحديد كادر درماني فعلا امكان بيان اتفاقات را ندارد.
وي ادامه داد: البته در اين خصوص صحبتهايي با شاگرد اتوبوس كه در حين اين تصادف موفق شده خود را به بيرون برساند صورت گرفته كه به علت ضد و نقيض بودن، اظهاراتش بايد مورد بررسي جدي قرار بگيرند به همين دليل از وي كه بعد از خارج كردن خود با يك اتوبوس ديگر راهي منزلش در استاني ديگر شده است خواسته شده كه به سرعت به اهواز آمده و وقايع را براي بررسي بهتر و دقيق تر اين حادثه بازگو كند.
اماني در خصوص اينكه اگر شيشه اي شكسته نشده چگونه شاگرد اتوبوس خود را نجات داده است، عنوان كرد: اين فرد مدعي شده كه از دريچه بالاي اتوبوس خود را به همراه چند مسافر نجات داده كه همانگونه كه گفتم اظهارات وي بايد مورد بررسي قرار بگيرد. البته مسافراني كه خود را نجات داده اند دچار سوختگي شديد شده اند و به غير از يك تفر ما بقي در بيمارستان فوت كرده اند.
معاون راهداري اداره كل راه و شهرسازي خوزستان گفت: يكي از مواردي كه شاگرد به آنها اشاره مي كند اين است كه قبل از وقوع تصادف، دودي از پشت اتوبوس بلنده شده به همين دليل راننده دستپاچه مي شود و با انحراف به سمت مخالف با كاميون روبرو برخورد مي كند. ضمن اينكه طبق بررسي هاي صورت گرفته و آسيب وارده به هر دو خودرو، سرعت اتوبوس بين 80 تا 100 كيلومتر بوده كه با توجه به بارش باران و لغزندگي جاده اين سرعت بسيار بالا است به گونه اي كه اگر اتوبوس آتش هم نمي گرفت قطعا افرادي كه در هر دو خودرو در رديف هاي جلويي نشسته بودند كشته مي شدند.
اماني در خصوص اينكه چرا ساير خودروها به اتوبوس و مسافران در حال آتش گرفتن كمك نكرده اند، گفت: آتش به گونه اي بوده كه با انفجارهاي متوالي همراه بود و هيچ يك از مردمي كه در كنار اتوبوس بودند امكان كمك رساني به آنها را نداشتند.
وي تاكيد كرد: اين تصادف به خصوص در مورد علت آتش گرفتن اتوبوس را ابهامات فراواني مواجه است به همين دليل بايد تا چند روز آينده صبر كرد و نظر دقيق و كارشناسي شده اي در مورد آن اعلام كرد ولي بي شك بهترين فردي كه مي تواند در اين خصوص اظهارنظر واقعي و بودن جانبداري داشته باشد؛ مسافري است كه هم اكنون در بيمارستان سوانح سوختگي طالقاني اهواز بستري است.
به هر حال با وجود تمام اين اتفاقات تلخ، اين شانس وجود داشته كه به علت بارش باران شديد در اهواز تنها 11 مسافر سوار اتوبوسي كه گنجايش 27 مسافر را داشته شده اند و در صورت تكميل بودن مسافران حادثه بسيار ناگوارتر و فجيع تر مي شد ولي در اين خصوص بايد معلوم شود كه علت آتش گرفتن اين اتوبوس چه بوده است تا جان مسافران به اين راحتي بازيچه بي دقتي ها و بي احتياطي ها نشود و مسافران در جاده هاي كشور شاهد زنده زنده سوختن و ضجه هاي مسافران داخل يك اتوبوس در حال آتش گرفتن نباشند.

نوشته شده توسط تحریریه در شنبه, ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۵:۱۶ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای برخورد اتوبوس با كاميون در محور اهواز – اصفهان 17 كشته به همراه داشت بسته هستند
  • 733 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.