جامع نیوز:معاون توسعه صنایع پیشرفته سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مهمترین برنامه ها و رویکردهای این سازمان برای توسعه صنایع های- تک را در سال ۹۲ اعلام کرد. به گفته مهندس “مهرداد صباغی “رویکرد ایدرو در حوزه صنایع پیشرفته را می‌توان در قالب دو محور کلی تدوین و توسعه دانش فنی و سرمایه‌گذاری و […]

جامع نیوز:معاون توسعه صنایع پیشرفته سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مهمترین برنامه ها و رویکردهای این سازمان برای توسعه صنایع های- تک را در سال ۹۲ اعلام کرد. به گفته مهندس “مهرداد صباغی “رویکرد ایدرو در حوزه صنایع پیشرفته را می‌توان در قالب دو محور کلی تدوین و توسعه دانش فنی و سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری تجاری تقسیم‌ کرد. در خصوص محور نخست، اقدام‌هایی از قبیل تدوین و توسعه دانش فنی‌های کاربردی، تجاری‌سازی پایلوت‌ها، ارتقای نفوذ‌پذیری در صنعت، ایجاد دانش فنی با ماهیت ایجاد صنایع پیشرفته و بازارهای جدید، شناسایی نیازهای صنعت و بازارهای نو، مطالعه روند جهانی و فناوری روز دنیا، تعامل با حوزه‌های دانشگاهی و تکنولوژیک و تحلیل روند در راستای توسعه صنایع پیشرفته و خطرپذیر صورت گرفته و به‌عنوان یکی از محورهای اصلی برنامه عملیاتی، تدوین شده است. همچنین در حوزه‌های نوآوری تقریبا ۲۰ مورد پروژه با اعتبار تقریبی به مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال در دست مطالعه و اقدام است. علاوه بر این، درخصوص فرآیند ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی نیز در حال حاضر ۳۰ پروژه با اعتبار تقریبی به مبلغ ۴۰ میلیارد ریال در دست مطالعه و اقدام قرار دارد. در حوزه کارآفرینی نیز ایدرو با حمایت از توسعه صنایع پیشرفته که در حال تولید هستند، سعی می‌کند نقش حامی را با سود کمتر و حمایت‌های فنی انجام دهد.
صباغی افزود: در رویکرد دوم نیز اقدام‌هایی ازقبیل شناسایی دانش فنی‌ داخل و مشارکت تکنولوژیک با بخش خصوصی با رویکرد دانش‌محور، مشارکت تکنولوژیک‌ با صاحبان فناوری‌های خارجی، ایجاد صنایع جدید مبتنی بر فناوری نوین، ایجاد ارزش افزوده اقتصادی، رفع نیاز کشور و اشتغالزایی را می‌توان مورد اشاره قرار داد. در این بخش نیز حدود ۴۰ طرح سرمایه‌گذاری‌ در صنایع پیشرفته با اعتبار تقریبی ۳۵ هزار میلیارد ریال در دستورکار قرار دارد، ضمن آن‌که تمامی عناوین پروژه‌های ذکر شده در تقسیم‌بندی صنایع پیشرفته قرار داشته و نتایج آنها به‌طور کامل به خلق محصولات و فرآیندهای نوین در راستای توسعه صنایع پیشرفته می‌انجامد.
وی ادامه داد: ایدرو در قالب پروژه‌های تدوین استراتژی و نقشه راه توسعه صنعت در حوزه‌های مواد پیشرفته، بیوتکنولوژی و زیست فناوری، الکترونیک و میکروالکترونیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات و تدوین استراتژی توسعه صنعت در قالب اجرای طرح کلان مطالعاتی آینده‌پژوهی و تدوین استراتژی در صنایع الکترونیک، مواد نو، صنایع بیوفناوری، اپتیک و لیزر، اتوماسیون صنعتی و سیستم‌های هوشمند، نانوفناوری، صنایع مرتبط با فناوری اطلاعات، صنایع هوافضا و انرژی‌های نو، اقدام‌های رصد فناوری و نیازسنجی و آینده‌نگاری و تحلیل صنعت در حوزه‌های متنوع صنایع نوین را در دستور کار خود قرار داده است تا در کنار پروژه‌های جاری با مطالعه روند توسعه در دنیا، درجهت پرکردن شکاف تکنولوژیکی کشور و دور زدن تحریم‌‌ها پروژه‌های مناسبی تعریف و اجرایی کند.
معاون ایدرو افزود: جایگاه و نقش دولت درخصوص تدوین استراتژی صنعت کشور، ریسک‌پذیری و انجام سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر است. نفوذ در بازارها، انجام اقدام‌های حمایتی و بیمه در حوزه سرمایه‌گذاری‌های کلان و مواردی از این دست، توسط بازوهای اجرایی دولت (سازمان‌هایی ازقبیل ایدرو) قابلیت اجرا پیدا می‌کند؛ نقش ایدرو و سازمان‌های مشابه در این حالت از اهمیت خاصی برخوردار است.
صباغی تصریح کرد: محور فعالیت‌های ایدرو در حالت کلی براساس تحقیقات و استراتژی‌های تدوین شده در حوزه‌های متعدد صنایع پیشرفته از قبیل بیوتکنولوژی، موادپیشرفته، نانوتکنولوژی، انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنایع الکترونیک و میکروالکترونیک است و این صنایع به‌عنوان صنایع هدف شناخته شدند. براین اساس، رویکرد مشارکت با بخش خصوصی و ساخت واحدهای صنعتی بر مبنای طرح‌های توجیهی فنی و اقتصادی، اجرایی می‌شود. علاوه براین، مطالعه اسناد بالادستی و سیاست‌‌های کلان دولت و مشاوره با متخصصان داخلی و خارجی، در دستورکار بوده که جهت به روز‌آوری مستمر و همسوسازی اهداف و امکانات در راستای نیل به اهداف کلان کشور و توسعه اقتصادی و سیاسی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. رویکرد ایدرو، انجام سرمایه‌گذاری و توسعه فناوری در حوزه صنایع نوین است و در همین راستا از سال۸۲ تاکنون، بیشتر از یک‌هزار پروژه در حوزه‌های تحقیق و توسعه (R&D ) شرکت‌های زیرمجموعه، نوآوری، ارتباط با دانشگاه‌ها (SBDC )، کارآفرینی در موضوعات انتقال یا ایجاد فناوری، تدوین دانش فنی، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، تاسیس شرکت‌های تخصصی، همکاری با موسسات علمی و پژوهشی، برقراری تفاهمنامه‌های همکاری با دیگر وزارتخانه‌ها، اجرای پروژه‌های نفتی و تحریم‌شکن و بسیاری از موضوعات دیگر با رویکرد توسعه فناوری و صنایع پیشرفته را در دستور کار داشته است.
بنا به اظهارات وی، ایدرو در تعامل با دانشگاه‌ها و بهره‌مندی از توان تخصصی آنان، با تعریف پروژه‌های کلان ملی سعی در ایجاد ارتباط صنایع با دانشگاه داشته که برخی از این پروژه‌ها شامل تولید روبات هوشمند، تولید اتوبوس هیبرید، تولید سوپرجاذب‌ها، تولید آنزیم‌ها و پروژه سلول‌های بنیادی می‌شود. براساس مطالعه اسناد بالادستی و سیاست‌های کلان دولت، اولویت‌های صنایع پیشرفته در سه سطح الف‌، ب و ج براساس شکل و میزان تخصیص منابع اعم از مالی و انسانی موردنیاز تقسیم‌بندی می‌شود.
در همین راستا، می‌توان مصادیق صنایع پیشرفته را براساس جمع‌بندی نظرات متخصصان به گروه و زیرگروه‌های متعددی طبقه‌بندی کرد. صنایع الکترونیک (طراحی و ساخت) که کامپیوتر و ملحقات آن به جز فرآیندهای مونتاژ (S.K.D)، را شامل می‌شود، مدارهای مجتمع، تولید تجهیزات الکترونیکی و ارتباطی پیشرفته، در این گروه قرار می‌گیرند. گروه بعد صنایع تولید مواد نو است که سرامیک‌‌های پیشرفته، کامپوزیت‌‌ها، پلیمرهای پیشرفته و مواد ابررسانا را دربرمی‌گیرد. صنایع بیوفناوری که انواع محصولات دارویی پیشرفته و کیت‌های تشخیص، مکمل‌های غذایی، بیوپلیمرها، راکتورهای زیستی، تراشه‌های بیوفناوری، تولید انواع کودهای بیولوژیک و آنزیم‌ها را دربرمی‌گیرد. اپتیک و لیزر نیز در گروه بعدی قرار می‌گیرد که انواع لنز، تجهیزات کاربرد لیزر، فیبر نوری، کریستا‌ل‌ها و لایه‌های نازک اپتیکی، اپتومکانیک را پوشش می‌دهد. اتوماسیون صنعتی و سیستم‌‌های هوشمند نیز شامل سیستم‌ها و تجهیزات کنترل فرآیند، ابزار دقیق، کنترل گرما، سنسورها و روبات‌هاست.
گروه دیگر نانوفناوری است که در زمینه‌های مختلف ازقبیل برق و رایانه، پزشکی، محیط زیست، انرژی و نظایر آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنایع مرتبط با فناوری اطلاعات نیز طراحی و تولید بسته‌های نرم‌افزاری انتقال اطلاعات و خدمات شبکه‌های اطلاع‌رسانی و سامانه‌های اطلاعاتی و اطلاع‌رسانی را شامل می‌شود. در همین حال، صنایع هوا فضا نیز شامل تجهیزات ناوبری هوایی، سیستم‌های آیرودینامیک و مکانیک پروازی ساخت هواپیماهای غیرنظامی و فناوری‌های ماهواره‌ای است و در نهایت انرژی‌های نو -که پیل سوختی و مبدل‌های خورشیدی در زیر گروه آن قرار دارند- زیرگروه‌های صنایع پیشرفته است.
عضو هیات عامل ایدرو خاطرنشان کرد: یکی از وظایف اساسی ایدرو به‌عنوان مهمترین سازمان توسعه‌ای کشور، توسعه جایگاه پژوهش و فناوری و صنایع نوین در کشور است و در اجرای این مهم، بازوهای تخصصی و علمی ایدرو شامل پرسنل متخصص ایدرو، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی همکار و شرکت‌های تخصصی زیرمجموعه، ایفای نقش می‌کنند. درحالت کلی، عواملی از قبیل ایجاد ارزش افزوده بالا، قابلیت صنایع نوین در نوسازی و ارتقای صنایع موجود، سرریز فناوری، جایگاه رو به رشد صنایع نوین در دنیا، تحلیل روند سرمایه‌گذاری در صنایع جهان، افزایش قدرت رقابت‌پذیری در سطح ملی و جهانی، قابلیت حفظ و تربیت‌ نیروی انسانی متخصص، قابلیت تعیین‌کننده صنایع نوین در حوزه‌های سیاسی و امنیت ملی و… جزو عوامل توجیه‌کننده ایدرو در توجه ویژه به صنایع نوین محسوب می‌شود.
مهندس صباغی یادآور شد: اقدام‌های ایدرو در راستای رفع نیاز صنعت کشور از وابستگی و توسعه صنایع نوین، بر محورهایی همچون حمایت همه‌جانبه از توسعه فناوری‌های اولویت‌دار و ارائه تسهیلات برای تولید فناوری‌های اولویت‌دار استوار است. همچنین تنظیم، تدوین و تصویب سیاست‌‌ها درجهت تسریع فرآیند و دستیابی به فناوری‌های اولویت‌دار، جهت‌دهی صنایع کوچک به سمت توسعه فناوری‌های اولویت‌دار و اصلاح، ایجاد و تسهیل فرآیندها در جهت حمایت و توسعه فناوری‌های اولویت‌دار، از دیگر برنامه‌های حمایتی این سازمان در سال۹۲ خواهد بود.