جامع نیوز:تیم ملی بسکتبال ایران با شکست تیم فیلیپین (میزبان بیست و هفتمین دوره مسابقات بسکتبال جام ملت‌های آسیا)،پس از ۴ سال مقتدرانه و بدون حتی یک باخت، عنوان قهرمانی این دوره از رقابتها را به خود اختصاص داد. به گزارش جامع نیوز، شاگردان مهمد بچیروویچ که پیش از این با شکست دادن تیم چین […]

جامع نیوز:تیم ملی بسکتبال ایران با شکست تیم فیلیپین (میزبان بیست و هفتمین دوره مسابقات بسکتبال جام ملت‌های آسیا)،پس از ۴ سال مقتدرانه و بدون حتی یک باخت، عنوان قهرمانی این دوره از رقابتها را به خود اختصاص داد.

به گزارش جامع نیوز، شاگردان مهمد بچیروویچ که پیش از این با شکست دادن تیم چین تایپه در مرحله نیمه نهایی،سهمیه جام جهانی ۲۰۱۴ را کسب کرده بودند در دیدار نهایی در سالن مالاو آره نا مانیل در مقابل میزیبان این رقابتها صف ارایی کردند. سرمربی تیم ملی کشورمان همانند دیدارهای قبلی با ترکیب اصلی خود یعنی مهدی کامرانی، حامد آفاق، صمد نیکخواه بهرامی، اوشین ساهاکیان و حامد حدادی تیم خود را به میدان فرستاد.

*کورارتر اول: ۱۷ بر ۱۵ به سود ایران

بازی با نمایش خوب ایران آغاز شد و نخستین امتیاز با پرتاب دو امتیازی زیبای صمد برای کشورمان کسب شد.فیلیپینی‌ها پس از آن حمله‌ای را ترتیب دادند که با دفاع خوب کامرانی از دست رفت. کامرانی پرتابی را هم انجام داد که وارد سبد نشد.در ادامه آرن داودی جای کامرانی وارد میدان شد و فیلیپین‌ها هم نخستین امتیاز را با پنالتی کسب کردند. یک بار دیگر حمله ناموفق از ما امتیاز را به سود فیلیپین رقم زد. سالن را هم فیلیپین‌ها پر کرده بودند و یک پارچه تیم کشورشان را تشویق می‌کردند.آکیلار در زیر سبد موفق تر از حدادی کار می‌کرد و همین موضوع باعث شد کاردوست به جای وی وارد میدان شود. حساب کار ۹ بر ۶ بود که یک پرتاب ناموفق دیگر از صمد امتیازی برای ایران نداشت. ۴ دقیقه مانده بود که کامرانی بار دیگر به میدان بازگشت و پس آن صمد نیکخواه بهرامی با پرتاب سه امتیازی خود ایران را پیش انداخت.در دقایق پایانی ایران با دو گارد بازی می‌کرد و حامد حدادی هم به میدان بازگشته بود و حامد سهراب نژاد هم جای ساهاکیان وارد زمین شد.در ادامه کار دو پرتاب حدادی امتیازهای ایران را به عدد ۱۵ رساند و در پایان نیز دو امتیاز سهراب نژاد باعث شد کوارتر را ایران ۱۷ بر ۱۵ برنده شود.

* کوارتر دوم: ۱۹ بر ۱۸ به سود فیلیپین

کوارتر دوم با امتیاز فیلیپینی‌ها آغاز شد اما در ادامه بازیکنان ما همان برتری خود را ادامه دادند. حساب کار ۲۰ بر ۲۰ بود که حدادی با یک پرتاب و آفاق در یک ضد حمله دو امتیاز را کسب کرد تا بار دیگر ایران پیش بیفتد. پس از آن سرمربی فیلیپینی‌ها درخوسات وقت استراحت کرد.در ادامه کار به دلیل مشخص نبودن تصمیم داوری وقفه چند دقیقه در بازی به وجود آمد. داوران در این تصمیم توپ را در اختیار فیلیپینی‌ها قرار دادند که آنها نتوانستند از موقعیت خود استفاده کنند.۴ دقیقه گذشته خطای حریف روی حدادی دو پرتاب را در اختیار وی قرار داد که او یکی را وارد سبد کرد و در ریباند توپ دوم، دو امتیاز دیگر را هم کسب کرد تا نتیجه ۲۶ بر ۲۰ شود.در همین زمان بود که از کار افتادن اسکوربورد سالن دچار وقفه ۱۰ دقیقه‌ای شد که پس از به جریان افتادن دوباره بازی ایران با قدرت کار را آغاز کرد و ۴ امتیاز پیاپی را کسب کرد.روزبه ارغوان و سهراب نژاد بار دیگر وارد میدان شدند. فیلیپینی‌ها در ادامه با پرتابی سه امتیاز حساب کار را ۳۲ بر ۲۶ کردند تا بچیروویج وقت استراحت دریافت کند و در صحبت‌های خود از عملکرد ملی پوشان ناراضی به نظر می‌رسید. کوارتر دوم در حالی رو به پایان بود که دوتیس بازیکن تبعه و آمریکایی الاصل فیلیپینی ها هنوز وارد میدان نشده بود.دو حمله ناموفق از بازیکنان ایران فرصت گلزنی را برای فیلیپینی‌ها فراهم کرد که دو امتیاز توانستند کسب کنند و اختلاف را به حداقل برسانند. در ثانیه‌های پایانی نیز پرتاب سه امتیازی موفق از میزبان حساب آنها را به امتیاز ۳۴ رساند. نیمه نخست با حساب ۳۵ بر ۳۴ به سود ایران به پایان رسید.

*کوارتر سوم: ۲۷ بر ۱۹ به سود ایران

کوارتر سوم هم تیم ایران با ترکیب اصلی خود وارد میدان شد. صمد نیکخواه بهرامی با پرتاب پنالتی ایران را به عدد ۳۹ رساند و در ادامه در ضد حمله باز هم خطا روی کامرانی انجام شد و او دو پرتابش را وارد سبد کرد.بازی با برتری ایران پیش می‌رفت که کامرانی بار دیگر توپ را وارد سبد کرد و ایران را صاحب امتیاز ۴۵ کرد و پس از آن وقت استراحت فنی اعلام شد.در ادامه کار حرکت ترکیبی ایران توسط ساهاکیان وارد سبد نشد تا در برگشت فیلیپینی‌ها پرتاب سه امتیازی موفق داشته و به امتیاز ۴۱ برسند.سهراب نژاد در ادامه جای ساهاکیان وارد زمین شد. حمله خوب بازیکنان ما باعث شد حدادی در زیر سبد دو امتیاز را کسب کند که فیلیپینی ها بلافاصله پاسخ دادند.۴ دقیقه از این کوارتر مانده بود که پرتاب بازیکنان ما فاصله را به ۱۰ افزایش داد. تماشاگران فیلیپین پس از هر امتیاز کشورشان به شدت تشویق می‌کردند و ایرانی های مقیم فیلیپین نیز در سالن حضور داشتند و ملی پوشان کشورمان را تشویق می‌کردند.در ادامه کار نیکخواه بهرامی زیر سبد خطا گرفت و دو پرتاب خود را وارد سبد کرد. وی در ادامه چهارمین خطای خود را انجام داد و همین موضوع باعث شد بچیروویج او را تعویض کند و در کوارتر چهار از وی استفاده کند.۵ ثانیه به پایان کوارتر مانده بود که مهدی کامرانی با پرتاب زیبای سه امتیازی ایران را در این کوارتر ۶۲ بر ۵۳ برنده کرد.

*کوارتر چهارم: ۲۳ بر ۱۸ به سود ایران

برتری ایران ادامه داشت و کار را بسیار بهتر از فیلیپین آغاز کرد و نخستین امتیاز هم برای ایران کسب شد. در ادامه کار خطای حدادی دو پرتاب به فیلیپین‌ها داد تا اختلاف به ۱۰ امتیاز برسد.باز هم حدادی بود که در زیر سبد درخشید و امتیاز دیگری را برای ایران کسب کرد. فاصله هر لحظه در حال افزایش بود و سه دقیقه گذشته بود که ایران به امتیاز ۷۰ رسید.۳ دقیقه مانده بود که صمد نیکخواه بار دیگر وارد میدان شد. حامد حدادی هم در این دقایق فوق العاده ظاهر امتیازها را یکی پس از دیگری کسب می‌کرد.فیلیپینی‌ها که بازی را از دست رفته می‌دیدند مبهوت امتیاز آوری ایرانی‌ها بودند. کامرانی در یک حرکت زیر سبد دو امتیاز دیگر را برای ایران کسب کرد و اوشین نیز امتیازهای ایران را با دو پرتاب پنالتی به ۸۰ رساند.فیلیپینی‌ها در پرتاب های خود همچنان ناموفق کار می‌کردند و نمی‌توانستند کاری را مقابل قدرت ایران از پیش ببرند.حساب کار ۸۳ بر ۷۱ بود که در یک دقیقه پایانی سرمربی فیلیپین درخواست وقت استراحت کرد.در پایان هم تیم ملی کشورمان با نتیجه ۸۵ بر ۷۱ پیروز شد و به قهرمانی رسید.تیم ملی کشورمان با این برد برای سومین قهرمانی خود در جام ملت‌های آسیا را جشن گرفت. ایران در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ نیز قهرمان شده بود. ایران در سال ۲۰۱۰ جام جهانی ترکیه را تجربه کرده بود و این دومین حضورمان در این رقابت‌ها خواهد بود.ایران پیش از این با صعود به فینال جواز حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ را کسب کرده بود.

*حامد حدادی ارزشمندترین بسکتبالیست آسیا شد

حامد حدادی ارزشمند‌ترین بازیکن آسیا شد و به عنوان بهترین سنتر قاره کهن نام گرفت. حامد حدادی و اوشین ساهاکیان در بین ۵ بازیکن برتر آسیا قرار گرفتند. حدادی بهترین پست ۵ آسیا شد و همانند دوره گذشته این عنوان را برای خود به دست آورد. اوشین ساهاکیان هم بهترین پست ۴ آسیا نام گرفت.در دوره گذشته در کنار حدادی، صمد نیکخواه به عنوان بهترین پست ۳ انتخاب شد.حامد حدادی در کنار بهترین سنتر آسیا شدن به عنوان ارزشمند‌ترین بازیکن این دوره از مسابقه‌ها انتخاب شد.