دوشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

درنشست رئيس هيات عامل ايدرو با رئیس جهاد دانشگاهی مطرح شد:

تشکیل کارگروه بررسی پروژهای مشترک در حوزه فناوری های پیشرفته

جامع نيوز:رئيس هيات عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران در نشستي با حضور رئيس جهاد دانشگاهي و روساي دانشگاه هاي مهم كشور و نيز رئيس پژوهشكده رويان، روند پيشرفت طرح هاي مشترك و مورد حمايت ايدرو با اين مراكز را بررسي كردند.
در اين نشست، مهندس “غلامرضا شافعي” با اشاره به روند پيشبرد طرح هاي تحقيقاتي در دست اجرا و به نتيجه رسيده در مراكز دانشگاهي و پژوهشي مهم كشور اظهار داشت: دانش فني بدست آمده در طرح‌هاي مشترك با مراكز دانشگاهي و پژوهشي كه عمدتا در حوزه صنايع نوين و پيشرفته مي باشد، آماده ارائه به سرمايه‌گذاران بخش خصوصي و عمومي غيردولتي است.
وي افزود: سياست كلي سازمان گسترش اين است كه وارد طرح هاي جديد پژوهشي نشده و مالكيت معنوي تحقيقاتي را كه به نتيجه رسيده و داراي توجيه فني و اقتصادي بوده و متعلق به اين سازمان است، به خريداران عرضه كنيم تا در صورت تمايل سرمايه گذاري كنند.
مهندس شافعي در عين حال گفت: اگر تجاري‌سازي يك طرح صنايع پيشرفته براي كشور لازم باشد و توجيه اقتصادي داشته باشد ولي سرمايه گذار بخش خصوصي راغب به اجراي آن نباشد، ايدرو آن را اجرايي خواهد كرد.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود:‌ طرح هاي مورد حمايت سازمان بايد علاوه بر دارا بودن توجيه اقتصادي، محصولاتي را عرضه كنند كه قيمت و كيفيت قابل رقابت داشته و مصرف كنندگان داخلي و خارجي با رضايت آن را مصرف كنند.
در اين جلسه مقرر شد كارگروهي متشكل از معاونان و مديران سازمان گسترش و روسا و مديران دانشگاه ها و مراكز پژوهشي و جهاد دانشگاهي، پيشرفت طرح هاي مشترك با ايدرو را بصورت ماهانه مورد بررسي و كنترل كارشناسي قرار دهند و در صورت تصويب، طرح هاي جديدي در حوزه صنايع پيشرفته را بصورت مشترك به اجرا درآورند.
گفتني است، سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران در حال حاضر 6 پروژه در فرآیند SBDC به ارزش 75/13 میلیارد ریال با مراکز جهاد دانشگاهی در دست اجرا دارد كه برخي از اين طرح ها شامل ساخت آنتي‌بادي ضد سرطان، ساخت ركتيفاير صنعتي آمپربالا، UPS فشار قوي و توليد منسوجات ضد آتش است.
همچنين در سال هاي اخير 16 پروژه مشترك ايدرو با مراکز جهاد دانشگاهی به ارزش 15/27 میلیارد ریال در فرآیند SBDC خاتمه یافته است. یک پروژه نيز با عنوان سامانه هوشمند ارتباطات خودرویی (CVT) در فرآیند نوآوری با مرکز جهاد دانشگاهی شریف به مبلغ 55 میلیارد ریال در حال اجرا می باشد.
بررسي روند پیشرفت پروژه ها و اولویت تداوم و کاربرد آنها، ارزش گذاری دانش فنی و شیوه مالکیت دانش فنی ها، تجاری‌سازی طرح‌های خاتمه یافته و نحوه ادامه پروژه تا تولید و عرضه محصول و نيز بررسي محل ایجاد پایلوت در برخي پروژه ها، از جمله مباحثي بود كه در جلسه رئيس هيات عامل ايدرو با دكتر طيبي رئيس جهاد دانشگاهي و روساي برخي دانشگاه ها مطرح شد.

نوشته شده توسط تحریریه در چهارشنبه, ۲۰ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۲:۱۱ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای تشکیل کارگروه بررسی پروژهای مشترک در حوزه فناوری های پیشرفته بسته هستند
  • 326 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.