جامع نیوز:معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت : هر چند دولتها با اعمال سیاستها ، قانونمندی ها و پیش بینی مقررات و اعمال آنها تاثیر جدی در سهولت یا سختی کسب و کار در کشورها موثر هستند. لیکن نظام آموزشی هر کشور عامل […]

جامع نیوز:معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت : هر چند دولتها با اعمال سیاستها ، قانونمندی ها و پیش بینی مقررات و اعمال آنها تاثیر جدی در سهولت یا سختی کسب و کار در کشورها موثر هستند. لیکن نظام آموزشی هر کشور عامل تعیین کننده تری محسوب می شود و چه بسا اعتماد به نفس کاری ، شغلی و صنعتی فارغ التحصیلان دانشگاه ها را بالاتر ببرد و یا جسارت آنها را در ایجاد کسب و کار کاهش دهد .
مهند س شافعی که در یازدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت که در سالن همایش های رازی به مدت ۳ روز برگزار می شود سخنرانی می کرد با اشاره به اهمیت ادغام ایده کار و تحصیل با یکدیگر افزود دانشگاه های کشور ما نظیر دانشگاه صنعتی شریف لازم است نقش پیشتازانه ای را به عهده گرفته و ایده کار و تحصیل در کنار هم را مانند کشورهای صنعتی همچون آلمان و ایتالیا و کانادا محقق سازند .
وی با استناد به آمارهای جهانی که ایران را در بین ۲۰ کشور منطقه در رتبه ۲۲ نشان می دهد و در شاخص فضای کسب و کار در دنیا در رتبه ۱۴۵ قرار دارد، افزود هر چند این رتبه بندی ها خالی از غرض ورزی و اعمال نظر نبوده و چه بسا سیاست های جهانی ایجاب کند که جایگاه نظام جمهوری اسلامی ایران را در دنیا متزلزل نشان دهد اما این تذکری برای ما است که در راستای ارتقا و بهتر شدن بکوشیم و در خوبی ها مسابقه بدهیم و سعی کنیم با پر کردن این فواصل در افق ۱۴۰۴ رتبه اول منطقه راتصاحب کنیم .
رییس هیات عامل سازمان گسترش ضمن تاکید بر اینکه برخی نهادها در کشور باید این اطلاعات را که مراکز بین المللی اعلام می کنند، مورد تحلیل و رصد قرار داده و صحت آنها را احراز کند افزود نهادهای موثر در کسب و کار کشور باید نقاط قوت و ضعف را اعلام و اشکالات را شناسایی و برای برطرف کردن آنها هدف گذاری شود تا رتبه کشور بلحاظ علمی و صنعتی بیش از پیش ارتقا یابد
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با تصریح به اینکه ایدرو همانند وزارت صنعت معدن و تجارت با مردم بطور مستقیم سر و کار ندارد و شاید به نسبت، نقش کمتری در فضای کسب و کار کشور دارد. اعلام کرد سازمان گسترش می تواند با مشارکت با دارندگان دانش فنی و سرمایه گذاری در مناطق محروم نقش خود را ایفا کند . به گفته وی از سال ۱۳۸۷ به موجب سیاست های ابلاغی اصل ۴۴ قانون اساسی بخش عمده ای از سهام ایدرو و شرکتهای آن به مردم و صندوق های مختلف واگذار شد.
شافعی اظهار داشت برخی معتقدند در شرایط جدید لازم نیست دولت سرمایه گذاری کند و باید اجازه داد بخش خصوصی سرمایه گذاری کند اما با توجه به اینکه دولت وارث درآمدهای نفتی و گازی که باید برای رفاه نسل حاضر و نسل بعدی سرمایه گذاری شود و در عین حال این میراث آینده گان هم هست ، در این میان ایدرو و دیگر سازمان های توسعه ای می توانند با سرمایه گذاری این درآمدها ، نقش خود را ایفا کنند.
مهندس شافعی با اشاره به وضعیت فعلی سازمان گسترش گفت: ایدرو اکنون به لحاظ حقوقی و قانونی با محدودیت های سرمایه گذاری مواجه است و نیز به لحاظ تامین منابع با محدودیت روبروست. اما دولت در برخی حوزه ها همچون نفت و گاز سرمایه گذاری می کند و ۶۵ درصد این سرمایه گذاری ها صرف خرید تجهیزات از داخل و خارج کشور می شود به همین دلیل ایدرو می تواند با مشارکت مردم برای ساخت داخل این تجهیزات سرمایه گذاری کند.
شافعی در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد مدیران و کارشناسان کشور بتوانند از نقش و جایگاه سازمان های توسعه ای در روند صنعتی کشور حمایت کنند
گفتنی است یازدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت از ۲۱ تا ۲۳ دی ماه با حمایت ایدرو برگزار می شود . در این کنفرانس که در دو بخش علمی – پ‍ژوهشی و علمی – صنعتی برگزار می شود بیش از ۱۱۰۰ مقاله علمی در ۲۰ محور ارائه می شود همچنین ۲۴ سخنرانی علمی ۱۵ کارگاه آموزشی ، و ۲۹ تجربه مدیریتی در این کنفرانس ارائه خواهد شد.