جامع نیوز:معاون آموزش و ترویج مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از برگزاری دومین همایش ملی مسائل حقوقی صنعت ساختمان با عنوان الزامات قانونی در قراردادهای ساختمانی در ۳۰ بهمن خبر داد. به گزارش خبرنگار جامع نیوز، دکتر بختیاری با بیان این که دغدغه قراردادهای ساختمانی باعث شد تا سال گذشته اولین همایش در مهر […]

جامع نیوز:معاون آموزش و ترویج مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از برگزاری دومین همایش ملی مسائل حقوقی صنعت ساختمان با عنوان الزامات قانونی در قراردادهای ساختمانی در ۳۰ بهمن خبر داد.

به گزارش خبرنگار جامع نیوز، دکتر بختیاری با بیان این که دغدغه قراردادهای ساختمانی باعث شد تا سال گذشته اولین همایش در مهر ماه برگزار شود و به همین دلیل تصمیم بر این شد تا ۳۰ بهمن امسال با این موضوع الزامات قانونی در قراردادهای ساختمانی برگزار شود، تصریح کرد:بر اساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده، مراسم چهلمین سالگرد تاسیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ششم اسفند ماه در محل این مرکز برگزار خواهد شد و همزمان با این رویداد مجموعه سمینارهای آموزشی نیز به مدت ۴ روز و در ۴ عنوان با حضور استادان برجسته در محل این مرکز برگزار می‌شود.
به گفته وی،سمینار تخصصی معرفی ویرایش جدید آیین‌نامه طراحی ساختمانها در برابر زلزله – استاندارد ۲۸۰۰، سمینار تخصصی بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمانها بر اساس ویرایش جدید مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، سمینار‌ تخصصی مبانی و الزامات آکوستیک و محافظت در برابر آتش در ساختمانها و سمینارهای‌ تخصصی طراحی همه شمول محیط و معماری عناوینی است که جهت ارائه به علاقمندان برگزار خواهد شد.
در ادامه دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به برگزاری مراسم چهلمین سالگرد تاسیس مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی گفت: بدون حرکت اجتماعی نمی توان معضلات راه و شهرسازی را برطرف کرد و ایجاد بهترین راه حل‌ها در راه و شهرسازی نیازمند نگاه تحقیقاتی کارشناسانه است.وی افزود: چهلمین سال فعالیت یک مرکز بیانگر بلوغ فعالیت‌های آن مرکز به شمار می‌آید؛ به گونه‌ای که در تلاش هستیم مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی به صورت برند برای تولید مصالح در نظر گرفته شود و این مرکز نه تنها در داخل بلکه در میان کشورهای منطقه نیز برندی تضمین شده باشد.
دکتر شکرچی‌زاده در ادامه با اشاره به اقدامات مرکز در خصوص تدوین سند چشم‌انداز بتن ۱۴۰۴ گفت: شکرچی‌زاده با اشاره به توسعه پایدار در صنعت ساخت‌ و ساز گفت: در ایران سالانه ۶۰ تا ۷۰ میلیون تن سیمان تولید می‌شود که ۲.۵ تا ۳.۵ برابر مصرف جهانی بتن تولید می‌شود.وی ادامه داد: این تولید بالای بتن نیز از لحاظ کیفیت به دو سه دهه قبل بازمی‌گردد.
وی ادامه داد: بتن و انواع سازه‌های بتنی بخش گسترده‌ای از ساخت‌وساز و زیرساخت‌های آن را در کشور شامل می‌شود و اقتصاد مرتبط با آن بخصوص صنعت سیمان، از صنایع پایه و استراتژیک در کشور محسوب می‌شود، از طرف دیگر، با در نظر داشتن انرژی مصرفی در این صنعت و همچنین مباحث زیست محیطی مرتبط با آن، همواره توجه ویژه‌ای می‌طلبد.
شکرچی‌زاده ادامه داد: سیمان مهمترین جزء این ماده ساختمانی از لحاظ مصرف انرژی محسوب می‌شود،بنابراین با توجه به اینکه تولید سالیانه سیمان در کشور به بیش از ۷۰ میلیون تن رسیده است، سرانه سالانه مصرف سیمان در کشور نیز از ۲۲۰ کیلوگرم در سال ۱۳۵۷ به بیش از ۸۰۰ کیلوگرم در حال حاضر رسیده است و بر این اساس سرانه تولید بتن در ایران، حداقل ۲ برابر بیشتر از سرانه متوسط جهانی آن است.وی گفت: با توجه به اینکه صنعت بتن، نقش قابل توجهی در صنعت ساخت‌وساز دارد، اما با این حال،‌هنوز حلقه مفقوده‌ای در زنجیره صنعت بتن و ساختمان احساس می‌شود، آنچه مسلم می‌نماید، وضعیت کیفی تولید بتن و مصرف آن در کشور مطلوب نیست، بطوریکه مقاومت بتن در اکثر پروژه‌های ساختمانی در حد مطلوب قرار ندارد.به گفته وی، بر این اساس،‌عمر مفید این نوع سازه‌ها در کشور پایین و آسیب‌پذیری‌ آنها در برابر با زلزله نیز زیاد است که البته بسیاری از ساختمان‌های دولتی و عمومی نظیر بیمارستان‌ها نیز از این امر مستثنی نیستند.شکرچی زاده ادامه داد:استفاده از بتن‌های با مقاومت حتی بیش از ۵۰ مگاپاسکال در اکثر سازه‌های بلند مرتبه و پر اهمیت در کشورهای توسعه یافته امری متداول است، بر این اساس،‌به نظر می‌رسد، اجرای انواع ابنیه و سازه‌ها با بتن پرمقاومت در سطوح مختلف و گسترده و فراگیر به عنوان گامی در جهت اهداف توسعه پایدار در صنعت ساخت و ساز اجتناب‌ناپذیر می‌نماید.
رئیس مرکز تحقیقات راه،‌مسکن و شهرسازی ادامه داد:از سوی دیگر، در صورت افزایش رده مقاومت فشاری در ساخت و ساز و اطمینان از کیفیت بتن‌های اجرا شده، شاهد ارتقاء کیفی و افزایش عمر مفید این نوع سازه‌ها خواهیم بود. بر این اساس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ، سند جامع چشم‌انداز بتن ۱۴۰۴ را به عنوان گامی در جهت اهداف توسعه پایدار در صنعت ساخت و ساز با تایید صاحبنظران و متخصصان دانشگاهی،‌تدوین کرده است و در نظر دارد تا با همکاری کلیه سازمان‌ها و نهادهای ذیربط، مراحل اجرایی این سند را فراهم آورد.
وی ادامه داد:اجرای این سند به عنوان الگویی در تدوین سند جامع صنعت ساختمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت، بر اساس مفاد این سند و مراحل اجرایی آن به تدریج در تولید بتن و طراحی و اجرای سازه‌های بتنی بامقاومت بیش از ۵۰ مگاپاسکال در سطح کشور بصورت اجرایی متداول در خواهد آمد.
وی افزود:لذا در مرحله اول اجرای سند مذکور، کلیه تشکیلات حاکمیتی، اجرایی و صنفی مرتبط توسط مرکز شناسایی و وظایف آنان در تحقق اهداف این سند تعیین گردیده است، تا با همکاری آنان مفاد سند را به ا جرا در‌آورد هر چند معتقد هستیم که باید اول تولید کننده‌ها را ملزم و سپس بازار مصرف را آماده کرد.به گفته وی، در حال اجرای سازه‌های بتنی در کشور با مقاومت ۲۵ مگاپاسکال و در حد استاندار است که نمونه آن در احداث برج میلاد قابل مشاهده است.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه سخنان خود با اشاره به دیگر اقدامات مهمی که از سوی مرکز در حال انجام می‌باشد گفت: کارگروهی برای افزایش قیمت قیر و استفاده از این محصول مصرفی تشکیل شده و آیین نامه ۲۸۰۰ مقررات ملی ساختمان نیز در حال تدوین است.
محمد شکرچی‌زاده با اشاره به افزایش چند صد برابری قیمت قیر گفت: کمیته فنی و انجمن‌های حرفه‌ای مرکز برای همکاری با بخش خصوصی در این باره تشکیل شده است تا بتوان از رویه‌های بتن غلتکی برای راهسازی استفاده کرد.
به گفته وی بیشترین مصرف کننده قیر در کشور وزارت راه و شهرسازی است که با توجه به افزایش قیمت این محصول مصرفی، تدابیر لازم از ماه‌های قبل آغاز شده است.
شکرچی‌زاده افزود: با توجه به تولید بالای سیمان بیش از مصرف کشور می‌توانیم رویه‌های بتن غلتکی در داخل کشور تولید کنیم و این امر می‌تواند کیفیت راه‌ها را افزایش دهد اما در حال حاضر شرکت‌های زیادی برای اجرای این فعالیت نداریم و از سوی وزارت راه و شهرسازی این امر پیگیری می‌شود.
وی در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر مقاوم سازی ساختمان‌ها در شهرها گفت: ضوابط و مقررات مقاوم سازی ساختمان‌ها براساس آیین نامه ۲۸۰۰ در حال ویرایش و تهیه است.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: مقاوم سازی ساختمان‌ها از نظر اجرایی و عملیاتی کاری فراتر از مرکز تحقیقات است و نیازمند همکاری بخش خصوصی در این باره است.
شکرچی‌زاده با اشاره به وجود کارگروه زلزله، زمین و لغزش در این مرکز گفت: فعالیت‌های ستادی به این مرکز است و فعالیت‌های اجرایی نیازمند همکاری با بخش‌های دیگر است.
وی با اشاره به استاندارد سیمان تولیدی در کشور افزود: موسسه تحقیقاتی آمریکایی که موسسه‌ای بین‌المللی است مصالح کشور را بررسی می‌کند و سیمان تولیدی نیز زیر نظر همین موسسه بین‌المللی تولید می‌شود.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: در حال حاضر با استفاده از مواد افزودنی به سمت تولید سیمان با استاندارد بالا پیش می‌رویم.
شکرچی‌زاده با اشاره به ساخت مسکن ۴۵ روزه زیر نظر مرکز تحقیقات گفت: این مرکز توان تحقیقاتی برای صنعتی سازی ساختمان را دارد؛ به گونه‌ای که کمیته صنعتی سازی صنعت ساختمان تشکیل شده است و به دنبال افزایش سهم صنعتی سازی دراین بخش هستیم.
به گفته وی نواقص صنعتی سازی توسط تحقیقات این مرکز مطالعه شود چرا که اخیرا برنامه‌هایی برای رفع این مشکلات دیده شده است.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به جداسازی سیمان بنایی از سازه‌ای گفت: این مرکز تلاش کرده تا نوع کاربری سیمان بنایی از سازه‌ای جدا شود اما به دلایل مختلفی که این امر ادامه نداشت.
وی تاکید کرد: برخی مصارف سیمان نیاز به سیمانی با مقاومت مگاپاسگال بالا ندارد بنابراین از حوزه فعالیت‌های این مرکز خارج است.
شکرچی‌زاده با اشاره به تدویین آیین نامه ۲۸۰۰ در بخش مقررات ملی ساختمان گفت: تدوین این آیین نامه به عهده مرکز بوده و تلاش می شود با توجه به تجربیات زلزله شناسی بخش‌های جدی‌تر ایمنی و ساخت و ساز پیگیری شود.
وی زاده با اشاره به ساخت و ساز مسکن مهر و مقاومت این ساختمان‌ها و مشکلات پیش روی گفت: مسکن مهر به دلیل ساخت و ساز شتاب‌زده و ساخت غیر کارشناسانه در برخی مکان‌ها با مشکلاتی روبرو شد که این مرکز آمادگی هر گونه کارشناسی برای واحدهای مسکن مهر را دارد.
به گفته او پروژه مستند سازی مسکن مهر آغاز شده که این پروژه به صورت مستمر برای کیفی سازی واحدهای مسکن مهر در نظر گرفته شده است.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان این‌که برخی پروژه‌های مسکن مهر موفق، برخی نیمه موفق و برخی ناموفق بوده‌اند، گفت: خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی مسکن مهر نیز در این میان کم نبوده و باید مستندسازی برای کیفیت مسکن مهر به گونه‌ای باشد که در هزینه ها جبران شود.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به پروژه راه و شهرسازی که از سال ۲۰۰۳ میان ایران و آلمان صورت گرفت، گفت: در تلاش هستیم این پروژه که به منظور صرفه جویی و ایجاد شهری پاک در نظر گرفته می‌شود توسط بخش های دولتی و نیمه دولتی با محوریت توسعه پایدار ایجاد شود.
وی مهمترین موضوع در بخش راه را ایمنی راه‌ها عنوان کرد و گفت:‌ سالانه بیش از ۲۰ هزار نفر در جاده‌های کشور کشته می‌شوند و این خسارت می تواند درصدی از درآمد خالص ملی باشد.شکرچی زاده با بیان این‌که بیش از ۲۵ درصد تخت‌های بیمارستان‌ها را مصدومان این حوادث تشکیل می‌دهند، گفت: برای ایمنی راه‌ها و حرکت به سمت ایمن‌تر شدن جاده‌ها تلاش شود.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مهمترین بحث در صنعت ساختمان پس از مقاوم سازی را انرژی مصرفی عنوان و اظهار کرد: حدود ۴۰ درصد هزینه ساختمان به انرژی برمی‌گردد و این سرمایه عظیمی برای هدر رفتن منابع ملی به شمار می‌آید.
وی با اشاره به نوع سازه بتن که به عنوان پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی توسط بشر گفت: در حال حاضر میزان مصرفی سیمان در کشور ۲.۵ برابر دیگر کشورهای تولیدکننده است اما کیفیت و مصرف بتن شایسته کشور نیست.
شکرچی زاده با اشاره به پروژه بتن ۱۴۰۴ که از سوی وزیر راه و شهرسازی برای ارتقای کیفیت بتن در نظر گرفته شده است، ابراز امیدواری کرد تا سال در نظر گرفته شده تولید، مصرف و طراحی بتن حداقل تا ۵۰ مگاپاسگال نهایی شود.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود:‌ در حال حاضر بخش آزمایشگاهی دانشگاه‌ها مقاومت بتن تا ۳۰۰ مگاپاسگال تولید می‌شود اما این ملاک مقاوم سازی برای ساختمان‌ها نیست. ملاک همکاری موسسات، استانداری‌ها، شهرداری‌ها، سازمان استاندارد و بخش خصوصی است.
وی با بیان این‌که استاندارد مقاومت بتن می‌تواند تا ۲۰ مگاپاسگال باشد، گفت:‌ در رقابت‌های جهانی نوع سازنده نیز بر این مقاومت تاثیر دارد که در حال حاضر کمیته طراحی مصالح و سیمان برای بتن ۱۴۰۴ در حال تدوین است.
شکرچی‌زاده با اشاره به عمر مفید ساختمان‌ها با توجه به افزایش مقاومت بتن گفت: این دو موضوع ارتباط مستقیمی با هم دارند و می‌تواند میزان مصرف بتن در ساختمان‌ها با سیمان مصرفی بر عمر مفید ساختمان موثر باشد.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: مواد اولیه موجود در کشور برای تولید سیمان و بتن با کیفیت موجود است.
خاطرنشان می‌شود مراسم چهلمین سالگرد تاسیس مرکز تحقیقات راه، ساختمان و شهرسازی، ششم اسفند ماه با حضور اساتید، نخبگان، مهندسان، مدیران و… در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن وشهرسازی برگزار خواهد شد و برگزاری سمینارهای آموزشی و نمایشگاه جانبی نیز از جمله برنامه‌های درنظر گرفته شده در این مراسم خواهد بود