جامع نیوز: منابع آگاه اعلام کردند کره جنوبی ۵۵۰ میلیون دلار از پول های بلوکه شده ایران را امروز جمعه به حساب این کشور واریز می کند. به گزارش جامعنیوز به نقل از رویترز،‌ کره جنوبی نخستین بخش از پول های توقیف شده ایران را به ارزش ۵۵۰ میلیون دلار به حساب این کشور واریز […]

جامع نیوز: منابع آگاه اعلام کردند کره جنوبی ۵۵۰ میلیون دلار از پول های بلوکه شده ایران را امروز جمعه به حساب این کشور واریز می کند.

به گزارش جامعنیوز به نقل از رویترز،‌ کره جنوبی نخستین بخش از پول های توقیف شده ایران را به ارزش ۵۵۰ میلیون دلار به حساب این کشور واریز می کند.این مبلغ، بخشی از پول نفت صادراتی ایران به کره جنوبی است که در سال های اخیر به دلیل تحریم های آمریکا،‌ قابل انتقال از بانک های کره جنوبی به ایران نبود.آزاد شدن پول متوقف شده ایران در کره جنوبی در نتیجه توافق هسته ای ژنو میان تهران و گروه ۱+۵ بود. این توافق ۶ ماهه و موقت است. دو طرف هم اکنون در حال مذاکره برای دست یابی به توافق نهایی درباره برنامه هسته ای تهران هستند.قرار است این مبلغ روز جمعه از کره جنوبی به حساب بانکی ایران واریز شود.قبل از این ژاپن هم در دو مرحله (۱ فوریه و ۱ مارس ) بخش هایی از پول توقیف شده ایران را به حساب تهران واریز کرد.براساس تحریم های آمریکا،‌ بخشی از پول های ایران در بانک های خارجی بلوکه شد و بخشی دیگر نیز امکان جابجایی به صورت دلار و یورو را نداشت.براساس توافق ژنو،‌ ایران می تواند ۴.۲ میلیارد دلار از پول های بلوکه شده اش در بانک های خارجی را دریافت کند.به گفته مقامات آمریکایی هم اکنون حدود ۱۰۰ میلیارد دلار پول ایران در بانک های خارجی بلوکه یا متوقف شده است.ایران ۴.۲ میلیارد دلار را در ۸ قسط و در مدت ۶ ماه دریافت می کند.زمان و مبلغ ۸ قسط واریزی از پول بلوکه شده ایران در بانک های خارجی به شرح زیر است:

– قسط اول : ۱ فوریه – ۱۲ بهمن – ۵۵۰ میلیون دلار

– قسط دوم : ۱ مارس – ۱۰ اسفند – ۴۵۰ میلیون دلار

– قسط سوم: ۷ مارس – ۱۶ اسفند – ۵۵۰ میلیون دلار

– قسط چهارم : ۱۰ آوریل – ۵۵۰ میلیون دلار

– قسط پنجم: ۱۵آوریل – ۴۵۰ میلیون دلار

– قسط ششم: ۱۴ می – ۵۵۰ میلیون دلار

– قسط هفتم : ۱۷ ژوئن – ۵۵۰ میلیون دلار

– قسط هشتم: ۲۰ جولای : ۵۵۰ میلیون دلار