جامع نیوز: شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا روز جمعه اعلام کرد ، از وزارت خزانه داری آمریکا مجوز فروش قطعات یدکی به ۱۸ هواپیمای بوئینگ مسافربری ایران را دریافت کرده است. به گزارش جامع نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز همچنین ” ریک کندی” سخنگوی شرکت ” جنرال موتورز” آمریکا اعلام کرد که وزارت خازنه داری […]

جامع نیوز: شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا روز جمعه اعلام کرد ، از وزارت خزانه داری آمریکا مجوز فروش قطعات یدکی به ۱۸ هواپیمای بوئینگ مسافربری ایران را دریافت کرده است.

به گزارش جامع نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز همچنین ” ریک کندی” سخنگوی شرکت ” جنرال موتورز” آمریکا اعلام کرد که وزارت خازنه داری آمریکا مجوز تعمیرات هواپیماهای مسافربری فروخته شده به ایران در دهه ۱۹۷۰ را صادر کرده است.
بر اساس گزارش رویترز این اقدام در راستای توافقات ایران با گروه ۱+۵ در چارچوب توافق ژنو در نوامبر سال گذشته میلادی صورت می گیرد و محدود به زمان مشخص و تنها شامل هواپیماهای بوئینگ مسافربری در حال پرواز ایران خواهد بود.
بر اساس اعلام سخنگوی جنرال موتورز قرار است هفته آینده نمایندگانی از شرکت هواپیمایی” ایران ایر” با نمایندگان شرکت جنرال موتورز در استانبول ترکیه به منظور بررسی نیازمندی های تعمیراتی ایران جلسه ای برگزار کنند.
یک سخنگوی شرکت بوئینگ نیز اعلام کرد که این شرکت مجوز صدور قطعات یدکی به ایران را از وزارت دارایی آمریکا دریافت کرده است و هم اکنون به دنبال تماس با مقامات ایرانی برای دریافت لیست قطعات یدکی مورد نیازشان برای هواپیماهای مسافربری بوئینگ ایران است.
با این حال این سخنگوی بوئینگ اعلام کرده است که مجوز صادر شده تنها محدود به صدور برخی قطعات برای هواپیماهای قدیمی بوئینگ ایران به منظور اطمینان از تامین امنیت پروازی آنها است.
طبق اعلام سخنگوی بوئینگ این قطعات تنها مصرف تجاری و بازرگانی خواهد داشت و شامل قطعاتی که می تواند کاربرد دو گانه (نظامی) باشد، نخواهد شد.
همچنین مجوز وزارت خزانه داری آمریکا تنها شامل فروش قطعات یدکی به هواپیماهایی خواهد بود که پیش از سال ۱۹۷۹(سال وقوع انقلاب اسلامی در ایران) از سوی دولت ایران از بوئینگ خریداری شده است و شامل هواپیماهایی که از این تاریخ به بعد و از راه های دیگر از سوی ایران خریداری شده است، نخواهد شد.
شرکت های بوئینگ به عنوان بزرگ ترین شرکت هواپیماساز جهان و نیز شرکت جنرال الکتریک که بزرگ ترین قطعه ساز هواپیما است از اسفند ماه گذشته درخواست صدور مجوز برای تعمیر موتور هواپیماهای بوئینگ قدیمی ایران و نیز فروش برخی قطعات یدکی به هواپیماهای ایرانی را از وزارت خزانه داری آمریکا درخواست کرده بودند.طبق قوانین تحریمی آمریکا، صدور قطعات یدکی و فروش هواپیماهای مسافربری به ایران از سوی شرکت یوئینگ و دیگر شرکت های آمریکایی ممنوع است