جامع نیوز: بشار اسد رییس جمهوری سوریه برگه های نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری را به دادگاه عالی قانون اساسی این کشور تحویل داد. به گزارش جامع نیوز، پایگاه خبری دام پرس سوریه با اعلام این خبر گفت: تا روز یکشنبه چهار نامزد دیگر به نام های سوسن عمر الحداد، سمیر أحمد معلا، محمد […]

جامع نیوز: بشار اسد رییس جمهوری سوریه برگه های نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری را به دادگاه عالی قانون اساسی این کشور تحویل داد.

به گزارش جامع نیوز، پایگاه خبری دام پرس سوریه با اعلام این خبر گفت: تا روز یکشنبه چهار نامزد دیگر به نام های سوسن عمر الحداد، سمیر أحمد معلا، محمد فراس یاسین رجوح و عبدالسلام یوسف سلامه اوراق لازم برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سوریه را تحویل مقام های مسئول داده بودند تا در صف بررسی صلاحیت ها قرار گیرند.
دادگاه عالی قانون اساسی سوریه سه شنبه گذشته اعلام کرده بود: کسانی که تمایل به نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری دارند، از امروز، به مدت ۱۰ روز می توانند برای ثبت نام به این دادگاه مراجعه کنند.
ˈ عدنان زریق ˈ رییس دادگاه قانون اساسی سوریه گفته بود: این دادگاه از صبح سه شنبه آماده دریافت درخواست ها برای داوطلبان ریاست جمهوری است و نام نویسی برای نامزدی در این انتخابات اول ماه مه( ۱۱ اردیبهشت ) به پایان می رسد.
بر اساس قانون انتخابات عمومی سوریه، دادگاه قانون اساسی بر کار انتخاب رییس جمهوری نظارت می کند و داوطلبان خود یا وکیل قانونی شان می توانند برای نامزدی در انتخابات درخواست دهند.
بر اساس این قانون، تنها در صورتی نامزدی افراد برای ریاست جمهوری پذیرفته می شود که فرد متقاضی، مورد حمایت و تایید حداقل ۳۵ عضو مجلس سوریه باشد و البته این نمایندگان اجازه ندارند از بیش از یک نامزد حمایت کنند.
دادگاه قانون اساسی همچنین وظیفه بررسی قانونی و حقوقی درخواست ها برای نامزدی در انتخابات و اعلام نتایج بررسی حداکثر تا پنج روز بعد را بر عهده دارد. این دادگاه پس از انجام بررسی های لازم، اسامی کسانی که نامزدی شان مورد پذیرش قرار گرفته است را اعلام می کند.ˈمحمد جهاد لحام رییس مجلس سوریه نیز دوشنبه اعلام کرده بود که انتخابات ریاست جمهوری این کشور در تاریخ ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) برگزار خواهد شد.به گفته وی، انتخابات ریاست جمهوری سوریه برای شهروندان مقیم خارج از این کشور در سفارتخانه های سوریه در روز ۲۸ مه (۷ خرداد) برگزار خواهد شد