جامع نیوز: وزیر ارتباطات از صدور دستور توقف فیلتر شبکه اجتماعی «واتس‌اپ» توسط حسن روحانی، رئیس جمهوری، خبر داد. به گزارش جامع نیوز، محمود واعظی گفت که دستور توقف فیلتر «واتس‌اپ» که از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام شده، توسط رئیس جمهور صادر شده‌است. وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل موضوع فیلتر شبکه […]

جامع نیوز: وزیر ارتباطات از صدور دستور توقف فیلتر شبکه اجتماعی «واتس‌اپ» توسط حسن روحانی، رئیس جمهوری، خبر داد.

به گزارش جامع نیوز، محمود واعظی گفت که دستور توقف فیلتر «واتس‌اپ» که از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام شده، توسط رئیس جمهور صادر شده‌است.
وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل موضوع فیلتر شبکه های اجتماعی و فیلتر “واتس اپ” در شورایعالی فضای مجازی مطرح شد و رئیس جمهور به عنوان رئیس این شورا دستور داد که این موضوع متوقف شود و این کار انجام نشود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره شبکه‌های اجتماعی خارجی که به گفته او «مخرب نیستند و به اخلاق و عفت عمومی لطمه‌ای نمی‌زنند» گفت: «تا زمانی که جایگزینی برای این شبکه‌ها در کشور نداشته باشیم دولت موافق مسدود کردن آنها نیست.»
وی تصریح کرد: «به همین دلیل موضوع فیلتر شبکه‌های اجتماعی و فیلتر واتس‌اپ در شورایعالی فضای مجازی مطرح شد و رئیس جمهور به عنوان رئیس این شورا دستور داد که این موضوع متوقف شود و این کار انجام نشود.»
واتس‌اپ (WhatsApp) از برنامه‌های کاربردی پیام‌رسانی است که دارندگان تلفن‌های هوشمند از طریق آن می‌توانند برای فرستادن پیام نوشتاری، ویدیو و عکس استفاده کنند.
عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی، پیش از این گفته‌است که به باور او، بسیاری از وسایل ارتباطی خارجی و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند اطلاعات کشور را تجزیه و تحلیل کنند و در اختیار بیگانگان قرار دهند، اما برخی مسئولین «از این موضوع غافل هستند یا تغافل می‌کنند».
در پی تصویب فیلتر شبکه اجتماعی “واتس اپ” و اظهارات وزیر ارتباطات در خصوص عدم اجرای این مصوبه به دلیل دستور رئیس جمهور، روز گذشته دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: رئیس‌جمهور رأساً نمی‌تواند مانع اقدامات کارگروه تعیین مصادیق شده و صلاحیت قانونی تصمیم‌گیری در مورد شبکه‌های اجتماعی را از این کارگروه سلب و آن را بر عهده شورایعالی فضای مجازی قرار دهد.

وزیر ارتباطات: کارگروه برای رئیس جمهور تعیین تکلیف نکند
محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، روز شنبه ۱۳ اردیبهشت خبر داد که براساس نظر حسن روحانی، از این پس تصمیم‌گیری درباره شبکه‌های اجتماعی برعهده شورایعالی فضای مجازی قرار گرفته است.
دو روز پس از اعلام این خبر، عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به آن واکنش نشان داده و گفته‌است: «رئیس‌جمهور رأساً نمی‌تواند مانع اقدامات کارگروه تعیین مصادیق شده و صلاحیت قانونی تصمیم‌گیری در مورد شبکه‌های اجتماعی را از این کارگروه سلب و آن را بر عهده شورایعالی فضای مجازی قرار دهد.»
یک روز پس از این واکنش، محمود واعظی، وزیر ارتباطات، گفت: «وظیفه دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، دبیری یک کارگروه است و وظیفه‌اش این نیست که برای شخص رئیس جمهور و برای شورایعالی فضای مجازی که هیچ ارتباطی با این کارگروه نداشته و یک مجموعه بالادستی است تعیین تکلیف کند.»«کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در اینترنت» مجموعه‌ای به ریاست دادستان کل کشور و با عضویت مسئولان ارشد سیاسی، امنیتی و قضایی است که فیلترینگ اینترنت را بر عهده دارد