جامع نیوز:«دومین همایش ملی توسعه سواحل مکران و اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران» با حضور مقام ها و مسوولان عالی رتبه کشوری و لشکری طی روزهای ۲۸ و ۲۹ خرداد ماه سال جاری با حمایت مالی بانک کارآفرین از سوی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بندر جاسک از توابع استان هرمزگان برگزار می […]

جامع نیوز:«دومین همایش ملی توسعه سواحل مکران و اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران» با حضور مقام ها و مسوولان عالی رتبه کشوری و لشکری طی روزهای ۲۸ و ۲۹ خرداد ماه سال جاری با حمایت مالی بانک کارآفرین از سوی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بندر جاسک از توابع استان هرمزگان برگزار می شود.
به گزارش جامع نیوزاز بانک کارآفرین، این بانک و شرکت سرمایه گذاری کارآفرین، به عنوان حامی اصلی در «دومین همایش ملی توسعه سواحل مکران و اقتدار دریایی» مشارکت دارند و در راستای حمایت از رونق اقتصادی، توسعه پایدار و آبادانیِ سواحل مکران، فاز مطالعاتی طرح توسعه منطقه انرژی جاسک را از یک سال و نیم پیش آغاز کرده اند .

«دومین همایش ملی توسعه سواحل مکران و اقتدار دریایی» به منظور ایجاد زیرساخت‏های لازم برای بهره‏برداری بایسته از منابع و منافع کشور در دریاهای آزاد، تبیین نقش سواحل مکران و دریای راهبردی عمان در توسعه اقتصادی، سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی در سطوح ملی – منطقه‌ای در سواحل مَکران برگزار می شود.
گفتنی است، طرح جامع توسعه منطقه انرژی جاسک نتایج مطلوبی همچون؛ ترانزیت گاز طبیعی کشورهای آسیای میانه از طریق خط لوله سرخس به جاسک، انتقال گاز طبیعی از خط هفتم سراسری به جاسک، انتقال اتان از عسلویه به جاسک را برای این منطقه پیش بینی کرده است. از جمله نتایج دیگر این طرح می توان به ترانزیت نفت خام کشورهای آسیای میانه و قفقاز از طریق نکا به جاسک، ایجاد پایانه صادراتی نفت خام، فرآورده های نفتی، گاز، محصولات پتروشیمی و برق، احداث پالایشگاه نفت به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه در روز در چند فاز، صادرات گاز طبیعی از جاسک به عمان، انتقال نفت خام از «گوره» (Gore) به جاسک نیز از دیگر دستاوردهای طرح جامع منطقه انرژی جاسک اشاره کرد.
این گزارش می افزاید: احداث مجتمع های های پتروشیمی شامل مجتمع الفین به ظرفیت ۴ میلیون تن در سال، واحد آروماتیک به ظرفیت ۱ میلیون تن در سال، واحد اوره- آمونیاک به ظرفیت ۲،۲ میلیون تن در سال و در مجتمع متانول به ظرفیت ۳،۲ تن در سال ،جمعاً به ظرفیت ۱۰،۴ میلیون تن در سال ،احداث نیروگاه برق به ظرفیت ۱۱ هزار مگاوات با پتانسیل صادرات ۱۰ هزار مگاوات به کشورهای همجوارو حاشیه خلیج فارس را می توان از قابلیت های طرح توسعه منطقه انرژی جاسک است.
این گزارش حاکیست: در صورت اجرای این طرح در مجموع قابلیت جذب ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری بالقوه در جهت توسعه صنعتی انرژی کشور وجود دارد که بخش عمده آن را می توان ازطریق شرکا و سرمایه گذاری خارجی تامین کرد. تقویت و توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با منطقه و جهان، ایجاد امنیت فراگیر در سواحل دریای عمان، جذب سرمایه گذاری خارجی،توسعه زیر ساخت های شهری،فرهنگی و اجتماعی،ایجاد ۱۰۰ هزار فرصت شغلی،احداث مرکز خدمات مالی، بیمه ای و بانکی،احداث فرودگاه بین المللی، توسعه حمل و نقل ریلی،جاده ای و دریائی،تقویت زیر ساخت های و توسعه جاذبه های گردشگری و احداث پارک ملی نیز از دیگر دستاورد های توسعه زیر ساخت های منطقه انرژی جاسک محسوب می شود.

ساخت درمانگاه رایگان توسط بانک کارآفرین و نیروی دریایی ارتش برای مردم جاسک

گفتنی است، بانک کارآفرین و گروه مالی آن در راستای عمل به مسؤولیت های اجتماعی خود، با همکاری نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ساخت « درمانگاه عمومی» مجهزی را در این منطقه در دستور کار خود قرار داده اند. بر اساس توافقات انجام گرفته- هزینه ساخت درمانگاه مذکور که به صورت رایگان به عموم مردم شهرستان جاسک خدمات رسانی خواهد کرد- از سوی بانک کارآفرین و شرکت سرمایه گذاری وابسته به این بانک، تامین می شود و خدمات پزشکی و دارویی رایگان نیز از سوی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی تامین می شود.