جامع نیوز:رئیس پژوهشکده بیمه گفت: یک روش شناسایی میزان رانندگی افراد این است که از طریق کارت های سوخت، میزان رانندگی صاحب کارت مشخص می شود و سپس می توان بیمه نامه هایی با نرخ های مختلف صادر کرد. به گزارش جامع نیوز، غدیر مهدوی در یک نشست خبری با اشاره به اقدامات یکسال گذشته […]

جامع نیوز:رئیس پژوهشکده بیمه گفت: یک روش شناسایی میزان رانندگی افراد این است که از طریق کارت های سوخت، میزان رانندگی صاحب کارت مشخص می شود و سپس می توان بیمه نامه هایی با نرخ های مختلف صادر کرد.

به گزارش جامع نیوز، غدیر مهدوی در یک نشست خبری با اشاره به اقدامات یکسال گذشته پژوهشکده بیمه گفت: بیمه یک محصول پیچیده است که فضای خاصی را می طلبد. قیمت گذاری در صنعت بیمه و ارائه محصول در این صنعت به نحوی است که هزینه ها بعد از محصول مشخص می شود. بنابراین باید در صنعت بیمه قیمت محصول را برآورد و عرضه کنیم.

رئیس پژوهشکده بیمه اظهارداشت: حتی برای محاسبه خسارت ها و ارزیابی ریسک ها نیز نیاز به بررسی است. از حدود ۸ سال قبل که پژوهشکده بیمه تاسیس شد، آموزش فعالان این صنعت، نمایندگان و کارگزاران به عنوان یکی از اصلی ترین ماموریت ها دنبال شد.

وی از ارائه بیش از ۱۵۰ هزار نفر ساعت آموزش در سال گذشته به کارگزاران و نمایندگان صنعت بیمه خبر داد و افزود: همچنین بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب نیز در صنعت بیمه به چاپ رسیده است.

مهدوی ادامه داد: در زمینه جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها نیز مجوز استخدام ۲۰ نفر از وزارت علوم تحقیقات و فناوری اخذ شده و از سویی نیز با برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه تهران، شهیدبهشتی و علامه طباطبایی نیز برای ایجاد رشته های دانشگاهی صنعت بیمه مذاکره شده است.

رئیس پژوهشکده بیمه تصریح کرد: از طریق همکاری موسسه بیمه مالزی ۲۱ نفر از نخبه های صنعت بیمه در حال آموزش هستند که می توانند در آینده به عنوان اساتید صنعت بیمه کشور فعالیت داشته باشند.

به گفته وی، ۱۳ آذر ماه سال جاری کنفرانس بین المللی و ملی صنعت بیمه با موضوع مشتری مداری برگزار خواهد شد.

مهدوی با تاکید بر اینکه باید برخی از شاخه های بیمه در زمینه های مسئولیت، ساختمان، عمر و… اجباری شوند، گفت: در برخی از کشورها مانند انگلستان، ایرلند و ژاپن چنین ظرفیت هایی در صنعت بیمه ایجاد شده است.

این مقام مسئول در صنعت بیمه کشور ادامه داد: در حال حاضر ۴۶ درصد بازار بیمه کشور در اختیار دولت باقی مانده است، اما نمی توان به یکباره بازار را در اختیار بخش خصوصی قرار داد.

رئیس پژوهشکده بیمه یکی از طرح های پژوهشکده را بررسی وضعیت بیمه شخص ثالث عنوان کرد و اظهار داشت: در این زمینه وضعیت بیمه شخص ثالث در ۳۰ کشور دنیا بررسی شده و در این رابطه پیشنهاداتی نیز ارائه شد و طبق طرح مذکور که به شورای عالی بیمه خواهد رفت، بیمه نامه های جدیدی تدوین خواهد شد.

وی توجه به فرد، اتومبیل و کاربری آن را سه مولفه اصلی در طراحی بیمه نامه های جدید شخص ثالث برشمرد و گفت: بنابراین به زودی این بیمه نامه های جدید پس از اتمام بررسی به بیمه مرکزی پیشنهاد خواهد شد.

مهدوی یکی از زمینه های قابل بررسی در این طرح را میزان رانندگی افراد دانست و افزود: از طریق میزان مصرف بنزین در کارت های سوخت می توان دریافت که افراد تا چه حد رانندگی می کنند.

این مقام مسئول در صنعت بیمه بیان کرد: بنابراین از این طریق می توان حق بیمه های متفاوتی را برای افراد تعیین کرد. همچنین پژوهش دیگری برای ارائه نرخ‌نامه مشورتی به صنعت بیمه در دست بررسی است که می تواند مبنای محاسبه محاسبات در صنعت بیمه کشور قرار بگیرد.

رئیس پژوهشکده بیمه یکی دیگر از طرح های در دست بررسی را مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه اعلام کرد و بیان داشت: همچنین اتاق فکر صنعت بیمه نیز راه اندازی شده و به زودی اولین جلسه آن برگزار می شود.

وی بررسی ارائه تخفیفات مالیاتی به بیمه هایی مانند بیمه عمر را از مواردی اعلام کرد که در پژوهشکده در دست بررسی است. همچنین بررسی اصلاح بیمه نامه های شخص ثالث نیز نیاز به بانک اطلاعاتی دارد که البته این بانک از چند سال گذشته در بیمه مرکزی ایجاد شده که می تواند مبنایی برای بیمه نامه های شخص ثالث باشد.