به گزارش جامع نیوزهمزمان با ورود مدل‌های جدید سینمای خانگیسامسونگ به بازار ایران، تصمیم گرفتیم دو مدلی را که توانایی پخش فیلمهای بلوری (Blu-Ray ) سه بعدی را دارند مورد بررسی قرار دهیم. این دو مدل دارای شباهت های زیادی هستند وتفاوت عمده آنها در قابلیت اتصال به اینترنت درمدل F5556k است در نتیجه در […]

به گزارش جامع نیوزهمزمان با ورود مدل‌های جدید سینمای خانگیسامسونگ به بازار ایران، تصمیم گرفتیم دو مدلی را که توانایی پخش فیلمهای بلوری (Blu-Ray ) سه بعدی را دارند مورد بررسی قرار دهیم. این دو مدل دارای شباهت های زیادی هستند وتفاوت عمده آنها در قابلیت اتصال به اینترنت درمدل F5556k است در نتیجه در ابتدا به تشریح مدل مرقون به صرفه‌تر که فاقد ویژگی اتصال به اینترنت است می پردازیم.

سینمای خانگی F4556، یکی از مدل‌های مرقون به صرفه‌ سامسونگ است که قابلیت خواندن دیسک های بُلورِی و فیلم‌های سه بعدی را دارد؛ این مدل با سطح قیمت مناسب قابلیت خواندن گستره وسیعی از فرمت ها و نیز امکانات متنوع اتصال را برای علاقمندان فیلم و موسیقی فراهم می کند. صدایی فراگیر بابهره گیری از فناوری های شرکتDTS، هم از خصوصیات منحصر به فرد آن است.

گرچه فیلم های سه بعدی از سال ۲۰۰۳ در صنعت سینما ظهور کرد، تولید و ساخت فیلم های سه بعدی از سال ۲۰۰۹ شاهد رشدی چشمگیر بوده است بطوری که امروزه حدود نیمی از مدل های برندهای بزرگ تلویزیون در ایران، قابلیت پخش فیلم های سه بعدی را دارا هستند. فیلم های سه بعدی را به ‌واسطه حجم بالا – تنها بر روی دیسک های بلوری می توان ضبط کرد و به همین دلیل، برای پخش این فیلم‌ها باید از دستگاه هایی با قابلیت پخش بلوری استفاده کرد. البته فیلم های تحت فرمت بلوری هم به صورت دو بعدی و هم به صورت سه بعدی در بازار موجود است و بلوری بودن دیسک لزوماً به معنای سه بعدی بودن نیست، اما همواره به معنای کیفیت تصویر به مراتب بهتر از دی وی دی است.

مدل F4556، ارزان قیمت ترین سینمای خانگی‌سامسونگ با قابلیت پخش فیلم های بلوری سه بعدی‌است. از یک طرف بیشتر‌خانواده ها تمایل دارند بخش عمده بودجه خود را صرف خرید تلویزیون کنند به‌ویژه اگر قصد خرید مدلی سه بعدی را داشته باشند. پس از صرف هزینه‏‏، برای خرید تلویزیون سه بعدی، بودجه زیادی برای لوازم صوتی جانبی نظیر دستگاه پخش یا سینمای خانگی باقی نمی ماند. از طرفی دیگر، به دلیل باریک‌تر شدن تلویزیون‌ها صدای خروجی آن‌‌ها نیز روز به روز ضعیف تر می‌شود و نیاز به دستگاه مکملی دارد که بتواند این نقصان را جبران کند. به نظرمی رسد راه حل منطقی، خرید سینمای خانگی با قابلیت پخش بلوری است که قیمت معقولی داشته باشد تا هم بتوان صدای خروجی از تلویزیون را تقویت کرد و هم از دیدن فیلم های تحت فرمت بلوری که روز به روز به تعدادشان افزوده می شود لذت برد.

سینمای خانگی F4556، طراحی ساده دارد چراکه طراحان سامسونگ به این نتیجه رسیده‌اند برای هم خوانی بهتر محصول با محیط و برجسته‌‌تر کردن ظاهر تلویزیون به عنوان هسته مرکزی سرگرمی خانگی، طراحی ساده سینمای خانگی بهترین راهکار است. بدنه مشکی رنگ F4556 به شکلی طراحی شده است که اثر انگشت بر روی سطح باقی نمی ماند و به همین دلیل تمیز کردن آن بسیار آسان است. این محصول مشکی رنگ دارای چهار باند بلند با ارتفاع بیش از ۱۰۰ سانتی متر، و یک باند مرکزی به طول ۲۳ سانتی متر است. ساب ووفر این محصول نیز با ارتفاع ۳۰ سانتی متر ابعادی متناسب با باندهای محصول دارد. به این ترتیب، با کمک این پنج باند، سینمای خانگی F4556 صدایی پنج کاناله تولید می‌کند که برای خلق صدای دالبی دیجیتال ضروری است. این سینمای خانگی با چهار باند بلند ایستاده، یک باند خوابیده مرکزی و یک ساب ووفر۵۰۰ وات RMS قدرت خروجی تولید می‌کند.

بسیاری از خانواده‌ها که در آپارتمان‌هایی با وسعت کمتر از ۱۲۰ متر مربع زندگی می‌کنند، تمایلی به خرید سینمای خانگی با صدای بسیار بلند ندارند و در عوض خواهان دستگاهی هستند که قیمتی معقول وتوان تفکیک صدای بالایی داشته باشد و در عین حال بلندی صدایش هم به قدری باشد که در برخی مراسم بتوان از آن بدون سرسام گرفتن همسایگان لذت برد. مدلF4556 برای این دسته از خانواده‌ها می‌تواند گزینه مناسبی است.

اگر بخواهیم نگاهی به فناوری هایی که باعث ارتقای کیفیت صدا در این سینمای خانگی شده، بیندازیم باید بدانیم که سامسونگ از فناوری‌های شرکت بزرگ امریکایی DTS که در زمینه خلق و توسعه فناوری‌های صوتی و تصویری شهرتی جهانی دارد بهره گرفته است. سامسونگ در این محصول از دو فناوری DTS 96/24و DTS HD استفاده کرده است.

به کمک فناوری DTS 96/24، می توان پنج کانال صدای خروجی با کیفیت ۹۶ کیلوهرتز تولید کرد در حالی‌که بدون آن تنها تولید دو کانال صدای خروجی با این سطح از کیفیت امکان پذیر است. به این ترتیب، صدای خروجی از F4556 به کمک پنج کانال خروجی با کیفیت، نه تنها فراگیر است بلکه از تفکیک بسیاری بالایی نیز برخوردار است.

سامسونگ به این سطح از کیفیت صدا بسنده نکرده و از فناوری DTS HD نیزدر این محصول استفاده کرده است. بیشتر افراد با فناوری HD در پخش تصاویر آشنایی دارند، اما تعدا کمی با این فناوری در دنیای پخش صدا آشنایی دارند چراکه بیشتر دستگاه ها به دلیل بالا بودن حجم فایل‌های صوتیHD، قابلیت پخش چنین سطحی از کیفیت صدا را ندارند؛ اما سینمای خانگی F4556 سامسونگ به وسیله این فناوری می‌تواند صدای HD فیلم های ضبط شده روی دیسک دی وی دی با سرعت یکنواخت سه مگابیت بر ثانیه یا دیسک بلوری با سرعت بسیار بالای ۶ مگابیت بر ثانیه را به راحتی پخش کند.

برای افزایش قدرت و وضوح صدای خروجی باندها و ساب ووفر، از آمپلی فایرهای کریستالی (Crystal Amplifier) که امروزه سامسونگ در بیشتر محصولات صوتی خود از آن بهره می‌برد، استفاده شده است. آمپلی فایرهای کریستالی با تکیه بر خاصیت تقویت کنندگی کریستال، صدایی طبیعی و با تفکیک تولید می کنند.

یکی از نقاط قوت این دستگاه این است که به راحتی قادر به خواندن هر فرمت از تصویر یا صداست. فرمت‌هایی چون MKV ، DivX، DivX HD، WMA، WMV، MP3، و FLAC از جمله فرمت های قابل پخش توسط این مدل است و بنابراین دارندگان این محصول نگرانی کمی بابت فرمت فایل های صوتی و تصویری آرشیو خانگی خود دارند. با ظهور فلش مموری و هارد اکسترنال، امروزه بسیاری از کاربران فایل های صوتی و تصویری خود را روی این حافظه های قابل حمل ذخیره می کنند و به همین دلیل توانایی سینمای خانگی در خواندن انواع حافظه‌ها با اهمیت است.

بهتر است در اینجا کمی هم درباره قابلیت های تصویری این محصول صحبت کنیم؛ قابلیت BD Wise در این دستگاه به دارندگان تلویزیون‌های سامسونگ این امکان را می‌دهد که از تماشای صحنه‌ها با کیفیت و وضوح تصویر ارتقا یافته لذت ببرند. البته برای استفاده از این قابلیت، سینمای خانگی F4556 را باید با کابل HDMI به تلویزیون وصل کرد. اما طبیعتاً بسیاری از خریداران این سینمای خانگی، تلویزیون سامسونگ ندارند که البته جایی برای نگرانی این دسته از افراد نیست چراکه این دستگاه به قابلیت BD Wise بسنده نکرده و مجهز به قابلیت ارتقای کیفیت تصاویر (Video Upscale) به Full HD است.

بیشتر خانواده‌ها برای نصب سینمای خانگی به تلویزیون مجبور هستند سیم‌های زیادی بین این دو دستگاه بکشند، اما برای اتصال این دستگاه به تلویزیون تنها به یک سیم نیاز است زیرا کابل HDMI آن به وسیله قابلیت بازگشت صدا (ARC: Audio Return Channel) علاوه بر تصویر، صدا را نیز انتقال می دهد. بدین ترتیب صدای تلویزیون را به راحتی می توانید با سینمای خانگی و تنها با فشار یک دکمه کنترل از راه دور پخش کنید. این دستگاه انواع و اقسام ورودی و خروجی برای اتصال به تلویزیون را داراست: از Aux گرفته تا ورودی کابل اپتیکال.

سینمای خانگی F5556K

سینمای خانگی F5556Kدارای همه قابلیت‌ها و ویژگی‌های مدل بالاست اما همان‌طور که گفته شد تفاوت‌های بارزی هم با آن دارد که باعث شده با قیمت بالاتری نسبت به مدل F4556 به فروش برسد و آن قابلیت اتصال بی‌سیم به اینترنت است.

بیشترتلویزیون‌های جدید دارای این قابلیت هستند. اما به هر دلیل ممکن است تلویزیونی خریداری شود که قابلیت دسترسی به اینترنت نداشته باشد و مصرف‌کننده هم تمایلی به صرف هزینه مجدد برای خرید تلویزیون جدید نداشته باشد. راه حل مرقون به صرفه برای هوشمندسازی تلویزیون استفاده از مدل F5556K سینمای خانگی سامسونگ است چرا که این محصول امکان اتصال به اینترنت از طریق کابل LAN را داراست و همچنین پشتیبانی از اتصال بی سیم (وای فای) به اینترنت را فراهم می کند.

با سینمای خانگی F5556K می‌توان موسیقی‌های مورد علاقه را از گوشی تلفن همراه، تبلت یا هر دستگاه دیگری به سهولت با بلوتوث پخش کرد. اما در وادی قابلیت های بی سیم، این پایان کار نیست زیرا می توان سینمای خانگی F5556K را به صورت بی سیم (با استفاده از دانگل وای فای) یا با کابل LAN به مودم وصل کرد و از امکانات مختلف آن بهره جست. برای مثال، می توان علاوه بر دسترسی به اینترنت، با استفاده از قابلیت BD Live این سینمای خانگی اطلاعات تکمیلی و نیز محتوای اضافی مرتبط با فیلم بلوری خود را دانلود کرد.

ظاهر این مدل کاملاَ شبیه مدل قبلی است. آنچه که در نگاه نخست نظر مصرف‌کنندگان را به سوی سینمای خانگی F5556K جلب می‌کند طراحی کلاسیک و مدرن این دستگاه است. تلفیق طراحی مدرن ساب ووفر با طراحی کلاسیک اسپیکرها، نمایی امروزی و در عین حال اصیل به فضا می‌دهد. اندازه و تعداد باندها هم مانند مدل قبلی است با این تفاوت که اسپیکرهای این محصول قدرت بالایی دارند و در مجموع صدای خروجی۱۰۰۰ وات RMS تولید می‌کنند. این میزان خروجی صدای قدرتمند، مناسب آپارتمان هایی با ابعاد ۹۰ تا ۲۰۰ متر مربع است.

از همه مهم‌تر، فناوری DTS Neo Fusion است که در جهان تنها در انحصار سامسونگ است. این فناوری خروجی صدای عمودی از دستگاه را افزایش داده و صدایی کاملاً فراگیر به صورت افقی و عمودی برای شنونده فراهم می‌کند و تجربه صدای سه بعدی در کنار تصویر سه بعدی را برای مخاطب فراهم می‌کند. با استفاده از این فناوری، سینمای خانگی F5556K در عمل از پنج کانال صوتی به هفت کانال صوتی ارتقا پیدا می‌کند و صدای ۷ کاناله دالبی دیجیتال کاملاً سه بعدی تولید می شود.