جامع نیوز: عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در کنفرانسی خبری، نتایج ۱۸ روز مذاکرات وین ۶ را اعلام کرد. به گزارش جامع نیوز، معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه بامداد شنبه در پایان مذاکرات وین ۶ در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: گام اول توافق ژنو تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴ […]

جامع نیوز: عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در کنفرانسی خبری، نتایج ۱۸ روز مذاکرات وین ۶ را اعلام کرد.

به گزارش جامع نیوز، معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه بامداد شنبه در پایان مذاکرات وین ۶ در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: گام اول توافق ژنو تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴ به مدت چهار ماه تمدید شده است.
تمدید گام اول توافق ژنو، دستاورد بزرگی است
معاون وزیر امور خارجه افزود: ما برای ادامه مذاکره منعی نداشتیم؛ ۲۹ تیر آخر مهلت مذاکراتی ما نبود چون آنچه در توافق ژنو به عنوان مهلت مذاکرات تعیین شده، یکسال از زمان تصویب توافق ژنو در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴ است که به طور طبیعی مهلت مذاکره داریم.وی تصریح کرد: اما گام اول توافق ژنو ۶ ماهه بود و این گام اول، ۲۰ جولای (۲۹ تیر) تمام می شد و به طور طبیعی اگر این گام تمدید نمی شد، تحریم ها باید سر جای خود باز می گشت. از سوی دیگر، ایران نیز ملزم به رعایت تعهدات خود نبود و می توانست برنامه هسته ای صلح آمیز خود را شروع کند.عراقچی گفت: بنابراین، وقتی در سه روز گذشته به این جمع بندی رسیدیم که دستیابی به توافق تا ۲۰ جولای عملی نیست، بحث ها را به سمت تمدید گام اول بردیم.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان افزود: اگر گام اول توافق ژنو تمدید نمی شد به طور خودکار تحریم ها برگشت پیدا می کرد و شرایط عوض می شد.
تمدید توافق ژنو به مدت ۴ ماه
عراقچی گفت: تصمیم گرفته شد که تمدید گام اول توافق ژنو به مدت ۴ ماه تا ۲۴ نوامبر (۲۰۱۴) تمدید شود و معنی و مفهوم آن این است همه تعهداتی که طرفین در توافق ژنو قبول کرده بودند به مدت ۴ ماه دیگر ادامه پیدا می کند.
ادامه وضعیت ۶ ماه قبل در ۴ ماه آینده
معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه افزود: همه تحریم هایی که بر اثر توافق ژنو تعلیق شده بود، طی ۴ماه آینده تعلیق خواهد بود و همه اقداماتی که ما تعهد کرده بودیم، انجام دهیم یا انجام ندهیم، در ۴ ماه آینده به همان ترتیب خواهد بود.وی اظهار داشت: اما بعضی از تعهدات طرفین در ۶ ماه گذشته، ماهیت و شکل آن تغییر کرده بود و این احتیاج داشت ما مذاکراتی داشته باشیم که تحت چه شرایطی و با چه وضعیتی، گام اول توافق ژنو ادامه پیدا کند.
آزادسازی بخشی از دارایی های ایران
عراقچی گفت: مسلم بود یکی از مسایل، مبلغ ۴ میلیارد و دویست میلیون دلاری بود که در طول ۶ ماه اول به ایران پرداخت شد و این به نوعی در مقابل تبدیل مواد ۲۰ درصد غنی شده ما بود. یک جدول زمان بندی وجود داشت که در مقابل تبدیل مواد یا رقیق سازی یا اکسید سازی مبالغی باید پرداخت می شد.وی افزود: باید در این زمینه تصمیم می گرفتیم. ما معتقد بودیم که در ۴ ماه آینده باید مبلغی از منابع مالی ما آزاد شود و چون برای ۶ ماه، ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود، برای ۴ ماه آینده مبلغ دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار باید از منابع مالی ایران آزاد شود.عراقچی گفت: برخی معتقد بودند با توجه به اینکه اقدام ایران برای تبدیل مواد ۲۰ درصد تمام شده است، مبلغ جدیدی نباید پرداخت شود. مذاکرات فشرده و بحث های عمیقی را در این زمینه داشتیم و نهایتا مقرر شد که در چهار ماه آینده دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دیگر به حساب بانک مرکزی ایران واریز شود.عراقچی با بیان اینکه این بحث فشرده ای بود و وقت زیادی را از ما برد تا تنظیم شود، گفت: ما مشابه توافق ژنو که یک Non-Paper را به عنوان راهکارهای عملیاتی اجرای توافق داشتیم، برای تمدید آن نیز چنین Non-Paper را داریم که مشخص می کند مبلغ در چند قسط و چگونه پرداخت می شود.
تلاش برای رفع ابهام های توافق ژنو
این مقام ارشد وزارت امور خارجه افزود: سعی کردیم برخی نقاط ابهام در توافق ژنو در چهار ماه آینده برطرف شود. به عنوان مثال، در نحوه پرداخت ها در ۶ ماه اول مشکلات و ناهماهنگی هایی وجود داشت که سعی کردیم در چهار ماه آینده برطرف شود. درباره بیمه نیز ابهاماتی وجود داشت و شرکت های بیمه با ابهاماتی مواجه بودند که سعی کردیم در برنامه عملیاتی جدید آن را برطرف کنیم.عراقچی همچنین گفت: بر خلاف اظهار نظرهای مختلفی که می شود هم ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار را به صورت نقدی دریافت کردیم و هم دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار آینده را بصورت نقدی دریافت خواهیم کرد.
تبدیل اورانیوم ۲۰ درصد به سوخت راکتور تهران
عراقچی که نتایج ۱۸ روز مذاکرات وین ۶ را تشریح می کرد، اظهار داشت: علاوه بر آزادسازی ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از دارایی های بلوکه شده، ایران اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد خود را که قبلا در ۶ ماه اول توافق ژنو به اکسید تبدیل کرده بود، به سوخت راکتور تهران تبدیل می کند.وی افزود: در مدت چهار ماه فقط ۲۵ کیلو تبدیل به سوخت می شود ولی مازاد آن طبق برنامه خودمان در ماه های بعد تبدیل به سوخت خواهد شد.عراقچی تصریح کرد: همچنین پسماند مواد غنی شده ایران به منظور غنی سازی مجدد به اورانیوم طبیعی تبدیل خواهد شد.
۶۰ تا ۶۵ درصد متن توافق نوشته شده است
این مقام ارشد وزارت امور خارجه در ابتدای مصاحبه گفت: همانطور که دکتر ظریف در بیانیه گفت، ۱۸ روز کار فشرده داشتیم و هدف این بود که تا ۲۰ جولای (۲۹ تیرماه) به توافق دست یابیم ولی شکاف ها و اختلافات عمیقی در خصوص مسایل مختلفی که موضوع مذاکره است، وجود دارد.عراقچی تصریح کرد: در برخی از موضوعات پیشرفت داشتیم و در برخی از موضوعات پیشرفت نداشتیم. با این حال، شروع به نگارش متن پیش نویس توافق کردیم. پیشرفت خوبی از لحاظ متن داشتیم ولی از نظر محتوا اختلافات کماکان باقی است.وی افزود: حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد متن پیش نویس توافق نوشته شده است اما ۳۵ درصد باقیمانده شامل مسایل کلیدی می شود که از نظر محتوایی بیش از ۸۰ درصد متن را تشکیل می دهد.
با وجود اختلافات، فضای مذاکرات سازنده بود
این عضو ارشد مذاکرات هسته ای اظهار داشت: اگرچه در مذاکرات وین ۶ قادر نشدیم این اختلافات را برطرف کنیم و مواضعی که ما داشتیم با مواضع آنها، هنوز فاصله زیادی دارد و راه حل هایی که ارایه شد نتوانست این فاصله را پر کند اما همه از اینکه فضای مذاکرات، فضای سازنده ای است و اراده جدی در همه طرف ها برای رسیدن به راه حل وجود دارد، به این نتیجه رسیدند که باید مذاکرات ادامه پیدا کند.عراقچی خاطرنشان کرد: ما نتوانستیم به ضرب الاجل (dead line ) بیست و نهم تیر برسیم و توافق را نهایی کنیم ولی همه اتفاق نظر داشتند که در شرایط و فضای فعلی مذاکرات باید ادامه یابد.
پایان مذاکرات وین ۶ در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد ۲۸ تیر
عراقچی با بیان اینکه هدف این است همچنان فضای مساعد مذاکراتی حفظ شود، گفت: در سه روز گذشته ما مذاکرات واقعا جدی داشتیم تا همه اینها مشخص شده، ابهامات گذشته نیز رفع و اقدامات طرفین برای چهار ماه آینده دقیق تر شود و فضای مساعدی که برای مذاکرات گام نهایی لازم است را همچنان حفظ کنیم و بتوانیم مذاکرات را ادامه دهیم.وی با بیان اینکه این مذاکرات ساعت ۳۰ دقیقه بامداد شنبه به پایان رسید و توافق حاصل شد، اظهارداشت: ما الان گام اول توافق ژنو را برای چهار ماه تمدید کرده ایم و نحوه تمدید و شرایط آن دقیق مشخص شده و در چهار ماه آینده فضای مناسبی خواهیم داشت که مذاکرات را ادامه دهیم.
ارزیابی مذاکرات در سه هفته آینده
عراقچی در ادامه با خنده گفت: با توجه به اینکه همه طی ۱۸ روز در زندان کوبورگ(هتل محل مذاکرات) اسیر بودند، به هیات ها دو سه هفته تنفس دادیم و بعد از آن مجددا مذاکرات در سطوح مختلف شروع خواهد شد.وی ادامه داد: ما هنوز به مذاکرات کارشناسی زیادی نیاز داریم که در موضوعات مختلف باید انجام شود. مذاکرات در سطح معاونان و پس از آن، در سطح آقای ظریف و خانم اشتون احتمالا در اواخر اوت یا اوایل سپتامبر انجام خواهد شد.عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اظهار داشت: بعد از گذشت یکی دو هفته، مذاکرات کارشناسی را تنظیم می کنیم و ممکن است برخی مذاکرات به صورت دوجانبه صورت گیرد. فعلا دو – سه هفته را همه به ارزیابی وضع موجود اختصاص داده و تنفسی خواهند داشت. پس از مرور وضعیت مذاکرات، سعی خواهیم کرد برای مشکلات، ایده ها و راه های جدید پیدا شود و بعد از دو سه هفته با انرژی جدید دوباره مذاکرات را شروع خواهیم کرد.
زمان و مکان مذاکرات بعدی مشخص نیست
معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه یادآور شد: هنوز زمان دقیق مذاکرات جدید و محل آن مشخص نیست و بستگی به آن دارد که چه مذاکره ای را در نظر بگیریم. اگر مذاکرات به شکل فعلی نیاز باشد احتمالا وین انتخاب خواهد شد و اینها در تماس های آینده بین من و خانم اشمید (معاون خانم اشتون) تنظیم می شود.
اختلاف نظر بر سر میزان و ظرفیت غنی سازی
عراقچی در رابطه با موارد اختلافی بر سر راه توافق ژنو گفت: در توافق نهایی از جمله اختلافاتی که داریم غنی سازی است که در خصوص میزان و ظرفیت آن اختلاف نظر وجود دارد و در این باره ایده های مختلفی مطرح شده است. آنچه برای ما اهمیت دارد، این است که برنامه غنی سازی ما چشم انداز صنعتی شدن دارد و باید حفظ شود. عراقچی گفت: نقطه شروع، پایان، مسیر حرکت و زمان آن درباره غنی سازی مورد اختلاف است. میزان ذخایر، نوع دستگاه ها نیز در قالب غنی سازی می گنجد.
۸۰ درصد بحث ها بر سر غنی سازی و اراک بود
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اظهار داشت: «بحث ها در موضوع اراک و تغییرات در آن، هنوز هست. در بحث فردو و نظارت های سازمانی پروتکل الحاقی نیز اختلافات کم و بیش وجود دارد. در ۱۵ روزی که درباره توافق صحبت می کردیم، ۸۰ درصد بحث ها درباره دو موضوع اول (غنی سازی و اراک) بود.وی افزود: دوره اعتمادسازی هم یکی از موارد مورد اختلاف ما بود. فکر می کنیم طرف مقابل معتقد است اگر در این موضوع توافق حاصل شود در بقیه موارد توافق حاصل خواهد شد.
پرانتزها و سه نقطه های پیش نویس متن توافق جامع
عراقچی گفت: دوره زمانی گام پایانی و حرکت به سمت صنعتی شدن مورد اختلاف است و هنوز در باره آن تصمیم گیری نشده است. پرانتزها کم شده، ولی آنهایی که مانده بیشتر اهمیت دارد و محتوایی است. با یک متن ۸ تا ۹ صفحه ای مواجهیم که دو برابر آن ضمیمه خواهد داشت. با سندی طولانی و بسیار پیچیده مواجهیم که همه کلمه های آن را باید توافق کنیم. سند اصلی ما روی متن آماده است، ولی کماکان پرانتزها و نقاط خالی آن، زیاد است. معاون وزیر امور خارجه توضیح داد: متنی دارای پرانتز است که بر سر جمله بندی ها اختلاف نظر وجود دارد و نیز دارای «سه نقطه» است که باید اعداد و ارقام به جای آن پر شود.
پیشنهاداتی درباره راکتور اراک
عراقچی درباره راکتور اراک گفت: چندین پیشنهاد وجود دارد و درباره همه آن ها مذاکرات ادامه دارد. هیچ کدام هنوز مورد توافق شش کشور و ایران قرار نگرفته است. درباره اراک گزینه های مختلفی از سوی اعضای ۱+۵ مطرح شده است که برخی از آنها مورد اتفاق همه هست. وی با بیان اینکه بحث ها در این رابطه ادامه می یابد، افزود: در بحث راکتور آب سنگین اراک هم باید ماهیتش حفظ شود و هم میزان پلوتونیوم آن باید کاهش یابد.
راه حل ارایه می دهیم
معاون وزیر امور خارجه افزود: خطوط ما مشخص است و راه حل هایی که ارایه می دهیم، سازنده است و نگرانی های مرتبط با برنامه هسته ای را کاملا مرتفع می کند. سعی کرده ایم راه حل ارایه دهیم و از بیان مواضع صرف خودداری کنیم. فاصله ها در بسیاری موارد زیاد است و یکی از مواردی که اختلاف نظر هست درباره بازه زمانی است.عراقچی در پاسخ به سوالی درباره صحت برخی اخبار منتشره مبنی بر پیشنهاد ظریف به ۱+۵ گفت: در هر موضوعی پیشنهاد و راه حلی را ارایه کرده ایم.
برنامه هسته ای ما صنعتی خواهد بود نه سمبلیک
معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر نیاز کشور در سالهای آینده به ۱۹۰ هزار سو غنی سازی و تاثیر آن بر مذاکرات وین ۶ گفت: فرمایش رهبری و دقت نظر ایشان درباره جزییات مسایل هسته ای برای ما راهگشا بود و چشم انداز صنعتی شدن حرکت برنامه هسته ای ما را روشن کرد و نشان داد که این برنامه هدفی دارد. وقتی رهبری چشم انداز را روشن می کنند نسبت به برنامه هسته ای ایران اعتمادسازی می کنند.عراقچی تاکید کرد: چشم انداز برنامه هسته ای ایران صنعتی است نه سمبلیک و در هر راه حلی باید حفظ شود.عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا زمان رسیدن ایران به مرحله غنی سازی صنعتی و نیز دوره اعتماد سازی یا گام پایانی، یکی خواهد بود؟ گفت: دوره زمانی گام پایانی و حرکت به سمت غنی سازی صنعتی لزوما یکی نیست.
تحریم ها افزایش پیدا نکرده است
وی در مورد افزوده شدن نام برخی شرکت ها به لیست تحریم ها از سوی آمریکا گفت: در شش ماه اخیر کشورهای غربی تحریم نکردند. آنچه در چند ماه گذشته اتفاق افتاد، اضافه شدن برخی کشورها به لیست متخلفان بود. همواره گفته ایم این نقض توافقنامه ژنو نیست بلکه نقض روح توافقنامه است.
تحقیقات هسته ای محدود نخواهد شد
عراقچی درباره وضعیت تحقیق و توسعه نیز گفت: وضعیت موجود تحقیق و توسعه به هر شکلی که بوده ادامه می یابد. برای تحقیق و توسعه محدودیتی نمی خواهیم قایل شویم.
جدول زمانی رفع تحریم ها
وی درباره جدول زمانی لغو تحریم ها اظهار داشت: اینکه چگونه تحریم ها لغو می شود، از بحث های اختلافی است. معتقدیم همه تحریم ها باید یک جا لغو شود و نباید تقسیم شود. ممکن است فاصله زمانی برای تعلیق و لغو تحریم ها انجام شود اما باید با تحریم ها یکپارچه برخورد شود.
بیشترین اختلاف با آمریکاست
معاون حقوقی و بین الملل وزیر خارجه درباره اینکه چرا بیشترین مذاکرات با آمریکایی ها بود، گفت: بیشترین میزان اختلاف با آمریکاست و بیشترین تحریم ها توسط آمریکایی ها اعمال شده و به طور طبیعی بیشترین مذاکرات نیز با آمریکا صورت گیرد.وی در عین حال تاکید کرد: دوره محدویت های ما با دوره لغو تحریم ها یکی نخواهد بود