جامع نیوز:مجید درخشانی، آهنگساز و تنظیم کننده آلبوم موسیقایی “کُنار”، از اتمام آهنگسازی اثر تازه اش با خوانندگی رحیم عدنانی خبر داد. مجید درخشانی، آهنگساز و تنظیم کننده آلبوم موسیقایی “کُنار”، در گفت و گو با خبرنگار جامع نیوز درباره این آلبوم و نحوه آهنگسازی آن گفت: برای آهنگسازی این اثر از ملودی هایی که […]

جامع نیوز:مجید درخشانی، آهنگساز و تنظیم کننده آلبوم موسیقایی “کُنار”، از اتمام آهنگسازی اثر تازه اش با خوانندگی رحیم عدنانی خبر داد.

مجید درخشانی، آهنگساز و تنظیم کننده آلبوم موسیقایی “کُنار”، در گفت و گو با خبرنگار جامع نیوز درباره این آلبوم و نحوه آهنگسازی آن گفت: برای آهنگسازی این اثر از ملودی هایی که توسط آقای عدنانی به من داده شد الهام گرفتم و اگر آشنایی با ایشان پیش نمی آمد شاید این اتفاق هم نمی افتاد و می توانم بگویم یکی از رویدادهای خوب زندگی ام آشنایی با آقای عدنانی بود.
وی ادامه داد: موسیقی بختیاری یکی از موسیقی های خاص و مورد توجه برای من بود؛ چرا که رنگ و بوی ویژه ای دارد. منطقه و مردم آنجا را پس از آشنایی با عدنانی شناختم و با این موسیقی نزدیکیم به مردم بختیاری بیشتر شد. عدنانی نغمات قدیمی را در اختیار من گذاشت و در اصل من این ها را تنظیم کردم ولی بر اساس آن ها مقدمه و جوانب موسیقی را نوشتم و تلفیقی از موسیقی هایی که من نوشتم و موسیقی های اصل بختیاری صورت گرفت.
این آهنگساز پیش کسوت کشورمان با تاکید بر این که سعی کرده است از ابزار موسیقی سنتی در آلبوم “کنار” استفاده کند، عنوان کرد: در عین حال تلاش داشتم حال و هوای موسیقی بختیاری را حفظ کنم و این کار برایم دشوار بود؛ چرا که نه برای آن منطقه بودم و نه آشنایی فنی داشتم. اما با گوش دادن به موسیقی بختیاری متوجه شدم که این موسیقی چه تفاوت هایی دارد؛ البته در اصل باید بدانیم که تفاوتی با موسیقی سنتی ندارد و در ساختمان موسیقی سنتی موسیقی بختیاری هم هست.
درخشانی گفت: در آوازها و نغمات بختیاری اشارات، حالات و مرکب خوانی های خاصی وجود دارد که در آواز سنتی نیست، یعنی موسیقی بدیع است که می تواند در سنتی هم جایی پیدا کند و حرفی تازه بزند. به همین دلیل بود که این افتخار نصیب من شد که روی این موسیقی بسیار زیبا کار کنم.
وی درباره تاثیر انتشار آلبوم “کنار”در ارتباط موسیقی سنتی با موسیقی نواحی، گفت: این کار حدود بیست و هفت سال پیش توسط زنده یاد استاد عطاءالله جنگوک شروع شده است و ما هم ادامه دهنده همان راه هستیم و در این میان کارهای دیگری نیز صورت گرفته است. معتقدم آهنگسازان ما می توانند خیلی از نغمات بومی و محلی در کارهای سنتی استفاده کنند؛ چرا که ریشه های مشترک دارد و قابل استفاده است و می تواند حرفی نو بزند.
این آهنگساز با بیان این که در آلبوم “کنار” بیشتر از ابزار موسیقی سنتی مانند تار و کمانچه استفاده شده است، گفت: آقای کاوه معتمدیان نوازنده کمانچه خود اهل بختیار است و موسیقی آنجا را خوب می شناسد و به همین دلیل از ایشان برای کمانچه استفاده کردیم و خانم نسترن هاشمی که سنتور این قطعه را زدند و آقای عندلیبی که نی را نواختند و نوازنده دهل را از خود محل آوردیم و در جاهایی که لازم بود به عنوان یک ساز محلی استفاده کردیم.
درخشانی همچنین از اجرای کنسرت آلبوم “کنار” در زمستان امسال خبر داد و افزود: تصمیم داریم ابتدا در مناطق بختیاری و بعد هم در دیگر نقاط کشور این کنسرت را برگزار کنیم. موسیقی سنتی ما موسیقی با ارزش و مهمی است ولی برای شنوندگان عادی بسیار سنگین است و از طریق موسیقی مناطق می توانیم راحت تر به دل شنونده ها راه پیدا کنیم؛ برای این که نغماتش بسیار ساده است و پیچیدگی هایی که آهنگسازی های سنتی را ندارد و زبان دل مردم است و با هر ملیتی می تواند ارتباط برقرار کند.
درخشانی درباره تازه ترین اثر خود نیز گفت: آهنگسازی اثر دیگری با خوانندگی رحیم عدنانی و با عنوان “حقیقت شبنم” را به تازگی به پایان رسانده ام که حوزه هنری آن را منتشر می کند. این اثر بر مبنای موسیقی سنتی ساخته شده داست.
وی گفت: “خروش” با خوانندگی مجتبی عسگری از خوانندگان جوان کشورمان هم اثری تازه است.