جامع نیوز: طی تیرماه در حالی حدود ۲.۵ میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۳۸ هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به ماه قبل به لحاظ حجم و ارزش به ترتیب رشد ۸۷ و ۳۳ درصدی را تجربه کرد. به گزارش جامع نیوز، پژمان […]

جامع نیوز: طی تیرماه در حالی حدود ۲.۵ میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۳۸ هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به ماه قبل به لحاظ حجم و ارزش به ترتیب رشد ۸۷ و ۳۳ درصدی را تجربه کرد.

به گزارش جامع نیوز، پژمان ساعت ساز مدیر آمار و ارزیابی عملکرد بورس کالای ایران با اعلام خبر فوق گفت: در این مدت تالار محصولات صنعتی و معدنی شاهد معامله حدود ۱.۴ میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۶ هزار میلیارد ریال در دو بخش داخلی و صادراتی بود که به لحاظ حجم و ارزش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ترتیب با رشد ۱۶۵ و ۳۶ درصدی مواجه شده است.

رشد معاملات در تالار محصولات صنعتی و معدنی

وی افزود: در این تالار بیش از ۶۱۷ هزار تن انواع محصولات فولادی، ۷۵۰ هزار تن سنگ آهن، حدود ۴۷ هزار تن انواع مس، ۱۵ هزار تن انواع آلومینیوم،۴ هزار و ۵۰۰ تن کک متالوژی، ۶۰۰ تن سولفور مولیبدن،۱۲۰ تن شمش روی و ۱۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها مورد معامله قرار گرفت و به لحاظ ارزش، کلیه گروه های کالایی مذکور با افزایش ارزش معاملات مواجه شده اند که از جمله آنها می توان به افزایش ۲۳ درصدی حجم معاملات محصولات فولادی و ۸۰ درصدی محصولات مسی اشاره کرد. در این ماه همچنین ۳۵ کیلوگرم شمش طلا در بورس معامله شد.ساعت ساز سپس با اشاره به معامله بیش از یک میلیون و ۹۵ هزار تن انواع کالا در تالار فرآورده های نفت و پتروشیمی در دو بخش داخلی و صادراتی گفت: در این مدت ارزش معاملات انواع فرآورده های نفت و پتروشیمی در این تالار از مرز ۲۱ هزار میلیارد ریال عبور کرد که نسبت به خرداد ماه به لحاظ حجم و ارزش به ترتیب رشد ۳۵ و ۳۰ درصدی را تجربه کرده است.

افزایش حجم معاملات مواد پلیمری و شیمیایی

وی افزود: در تالار فرآورده های نفت و پتروشیمی حدود ۳۸۳ هزار تن انواع قیر ، ۲۳۰ هزار تن انواع مواد پلیمری ، ۲۲۸ هزار تن وکیوم باتوم، ۱۰۲ هزار تن انواع مواد شیمیایی و ۱۲۸ هزار تن لوب کات توسط مشتریان خریداری شده است و از دیگر فرآورده های نفتی و پتروشیمی که در مدت مذکور معامله شد می توان به داد و ستد حدود ۱۹ هزار تن گوگرد، ۳۱۰ تن گاز آرگون و ۶۵۰ تن عایق رطوبتی اشاره کرد. ضمن آنکه در این تالار حجم معاملات مواد پلیمری و شیمیایی به ترتیب حدود ۶.۵ و ۷ درصد نسبت به خرداد ماه افزایش داشت. گروه های کالایی قیر، وکیوم باتوم ، لوب کات و گوگرد نیز رشد حجم و ارزش معاملات را در این تالار تجربه کردند. مدیر آمار و ارزیابی عملکرد بورس کالای ایران در ادامه گفت: طی تیرماه امسال نزدیک به ۲ هزار و ۲۵۵ تن انواع برنج، جو، کنجاله و گندم به ارزش بیش از ۴۷ میلیارد ریال در تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران به فروش رسید.