جامع نیوز:ذوب آهن از پروژه هایی که بتواند به رفع مشکلات کمک کند حمایت می کند به گزارش جامع نیوزدکتر سعد محمدی در جلسه مشترک با معاون پژوهش فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی ورؤسای مراکز استان اصفهان طی سخنانی ضمن استقبال از همکاری وعزم جدی این دانشگاه برای تعامل و همکاری با ذوب آهن گفت: […]

جامع نیوز:ذوب آهن از پروژه هایی که بتواند به رفع مشکلات کمک کند حمایت می کند

به گزارش جامع نیوزدکتر سعد محمدی در جلسه مشترک با معاون پژوهش فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی ورؤسای مراکز استان اصفهان طی سخنانی ضمن استقبال از همکاری وعزم جدی این دانشگاه برای تعامل و همکاری با ذوب آهن گفت: رشد وتوسعه صنعت فولادو شرکت های مرتبط با حضور ذوب آهن و تربیت نیروی متخصص در این مجتمع بزرگ صنعتی شکل گرفت ودر حال حاضر نیز اهداف مختلفی را برای رشد وتوسعه خود برنامه ریزی نموده است .

دکتر سعد محمدی تکمیل حلقه تولید از سنگ آهن تا تولید محصولات فولادی و رسیدن به تولید ۵ میلون تن وکاهش هزینه های تولید را از جمله برنامه های مهم این شرکت عنوان نمود وگفت : متاسفانه تا کنون بین دانشگاه وصنعت فاصله وجود دارد ودرد واقعی صنعت را دانشگاه نمی داند. بنابراین تغییر نگاه دانشگاه وشناخت واقعی صنعت وحرکت در جهت رفع مشکلات وگلوگاه های موجود صنعت ضروری است .

وی گفت آموزشهای دانشگاه باید به سمت کاربردی باشد تا دانشجویان بتوانند در دوران تحصیل با صنعت به صورت کاربردی بیشتر آشنا شوند و پس از طی نمودن تحصیل نیروی آماده به کار در این زمینه باشند .

وی تصریح نمود : ذوب آهن اصفهان بعنوان یک صنعت بزرگ ومهم کشور آمادگی خود را برای همکاری با دانشگاه اعلام نموده واز طرح ها و پروژه هایی که بتواند به رفع مشکلات در زمینه های مختلف کمک کند، حمایت واستقبال خواهد کرد .

وی افزود : باید تلاش نمود تا حلقه مفقوده صنعت پیدا شود و راهکارهای لازم را در این زمینه ارائه نمود . وی ایجاد یک واحد مستقل جهت پیگیری واجرای طرح ها و پروژه های صنعتی در دانشگاه را بسیار مهم دانست وگفت متاسفانه تا کنون در هیچ دانشگاهی چنین واحد مستقلی وجود ندارد و ما نیازمند به تغییر ساختار واصلاح نگرش جدید در این زمینه هستیم.

تعمیر و بهینه سازی سیستم تصفیه غبار کوره آهک پزی پلی زیوس آگلومراسیون

مهندس افضلی معاون بهره برداری از تعمیر و بهینه سازی سیستم تصفیه غبار کوره آهک پزی پلی زیوس بخش آگلومراسیون به عنوان یکی دیگر از پروژه های زیست محیطی ذوب آهن اصفهان خبر داد .

وی در این خصوص گفت : باتوجه به نقش حیاتی کوره های پلی زیوس در تأمین آهک مورد نیاز بخش فولادسازی به میزان حدود ۱۲۰ هزار تن در سال و بالابودن آلاینده های خروجی دودکش ها از نرم مجاز تعیین شده ( بالغ بر ۷۰۰ میلی گرم بر نرمال متر مکعب) پس از الحاق کارگاه آهک به بخش آگلومراسیون بلافاصله بررسی و برنامه ریزی لازم توسط کارشناسان بخش، امورفنی بهره برداری، HSEو امور قراردادها در جهت برآورد احجام کار، تنظیم اسناد مناقصه و انتخاب شرکت پیمانکار به منظور تعمیر و بهینه سازی سیستم تصفیه غبار کوره انجام شد .

وی افزود : پس از انتخاب شرکت مهندسی شایان طرح، عملیات مزبور از اواخر بهمن ماه ۹۲ شروع و در هفته گذشته پس از اندازه گیری خروجی دودکش و رضایتبخش بودن نتایج مطابق با تعهدات قرارداد منعقده ( زیر۱۵۰ میلی گرم بر نرمال متر مکعب ) ، فاز اول این پروژه (پلی زیوس شماره ۱) به پایان رسیده و به زودی عملیات تعمیر واحد پلی زیوس شماره ۲ شروع خواهد شد.

لازم به ذکر است اهم فعالیت های اجرایی پروژه مزبور شامل موارد زیر بوده است:

-تعمیر سیکلون های خشک جمع آوری غبار قبل از الکتروفیلتر شامل تعویض سقف سیکلون و تقویت سازی آن.

– تعویض یا تعمیر کلیه سیستم های ضربه زن الکترود ها و صفحات جمع کننده غبار الکتروفیلتر و انجام تنظیمات آن.

– بهینه سازی سیستم کنترل و اتوماسیون و برق فرآیند با افزودن PLC و تابلو های کنترلی و برقی و تعویض کابل های معیوب در راستای بهبود بهره برداری و شرایط زیست محیطی.

– تعویض ایزولاتورهای معیوب الکتروفیلتر که در بهبود عملکرد جذب غبار در سطح الکترودها موثر می باشد.

– ترمیم عایق های بخش های مختلف الکتروفیلتر شامل بدنه و سقف.

– رفع کلیه نشتی های سیستم تصفیه غبار و واحد پیشگرم و پخت مواد از جمله دریچه و شیشه های بازدید و تعویض اکسپنشن های فرسوده و ترمیم فرسودگی های بدنه و دریچه ها.

مهندس افضلی در پایان از تلاش های مدیر ارشد مهندسی بهره برداری و مدیریت وکارشناسان و پرسنل دست اندر کار بخش آگلومراسیون، شرکت شایان طرح و امورفنی بهره‌برداری و همکاری مدیریت ارشد HSE و حوزه خرید در اجرای موفقیت آمیز این پروژه که گام موثری درحفظ محیط زیست به شمار می رود تشکر و قدر دانی نمود .