جامع نیوز: رئیس کل سازمان بورس و اوراق بهادار از افزایش ۲۰ برابری معاملات بورس انرژی در پنج ماه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل خبر داد. به گزارش جامع نیوز، علی صالح آبادی در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت برگزار شد، عنوان کرد: در بورس انرژی از ابتدای سال […]

جامع نیوز: رئیس کل سازمان بورس و اوراق بهادار از افزایش ۲۰ برابری معاملات بورس انرژی در پنج ماه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل خبر داد.
به گزارش جامع نیوز، علی صالح آبادی در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت برگزار شد، عنوان کرد: در بورس انرژی از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۶۰۵ میلیارد تومان معامله داشته ایم که نسبت به دوره مشابه سال قبل که ۳۱ میلیارد تومان بوده، افزایش ۲۰ برابری داشته و نشان می دهد که بورس انرژی جایگاه خود را در بورس کشور باز یافته است.
وی در خصوص آمار بورس های مختلف های کشور گفت: ارزش بازار بورس و اوراق بهادار تهران در ابتدای سال جاری حدود ۳۸۴ هزار میلیارد تومان بوده که با ۱۴ درصد کاهش، هم اکنون به ۳۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
رئیس کل سازمان بورس و اوراق بهادار، ادامه داد: دفعات معاملات بورس از ابتدای سال جاری تاکنون حدود پنج میلیون و ۵۹۵ هزار دفعه بوده که ۸ درصد رشد داشته است.
وی همچنین به آمار فرابورس اشاره کرد و گفت: در پنج ماه نخست امسال ، ارزش بازار فرابورس از حدود ۹۶ هزار میلیارد تومان به ۹۳ هزار میلیارد تومان رسیده که سه درصد کاهش را نشان می دهد.
صالح آبادی افزود: ارزش معاملات فرابورس نیز در این مدت زمان ۱۷ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل که ۱۱ هزار میلیارد تومان بوده ۵۳ درصد رشد را نشان می دهد.
وی همچنین با اشاره به اینکه دفعات معاملات در فرابورس در پنج ماه نخست امسال دو میلیون و ۳۰۰ هزار دفععه بوده، خاطر نشان کرد: سال گذشته در همین دوره زمانی یک میلیون و ۴۰۰ هزار دفعه معامله در فرابورس به ثبت رسیده که امسال دفعات معاملات با ۶۲ درصد رشد همراه بوده است.
صالح آبادی در خصوص آمار معاملات قراردادهای آتی بورس کالای ایران نیز گفت: از ابتدای سال تا کنون ۷ هزار ۵۰۰ هزار میلیارد تومان معامله داشته ایم که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۴ درصد کاهش داشته است و این امر به دلیل کم شدن نوسانات قیمت طلا بوده که طبعا یک خبر مثبت تلقی می شود چرا که نیاز به پوشش ریسک کمتر شده است.
رئیس کل سازمان بورس و اوراق بهادار، در ادامه به معاملات سایر گروه های بورس کالا اعم از فلزات، پتروشیمی و کشاوری اشاره کرد و گفت: ارزش بورس سایر بازار فلزات از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که تقریبا شبیه سال گذشته بوده است.
وی ادامه داد: در حوزه تامین مالی نیز از ابتدای سال جاری ، مجموع افزایش سرمایه ها و اوراقی که مجوز داده ایم و منتشر شده اند حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل که شش هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده، رشد ۷۰ درصدی را نشان می دهد.
صالح آبادی در بخشی از سخنان خود به آمار اطلاعیه های صادره ناشران در سایت کدال اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تا به امروز، هفت هزار و ۶۳۰ اطلاعیه صادر شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۸.۵ درصدی را نشان می دهد.
وی همچنین در خصوص وضعیت نمره افشای شرکت ها نیز گفت: نمره افشای شرکت ها از ۶۸ به ۷۱ ارتقا پیدا کرده است.
رئیس کل سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص تعداد کل صندوق های سرمایه گذاری فعالی در کشور نیز گفت: در حال حاضر ۱۲۵ صندوق سرمایه گذاری در کشور فعال هستند و تعداد صندوق های سرمایه گذاری در سال گذشته ۱۱۷ صندوق بوده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد ۵۷ تقاضا برای تشکیل صندوق سرمایه گذاری داریم که ۱۴ صندوق مربوط به بازارگردانی و مابقی ( ۴۶ صندوق) مربوط به سایر صندوق هاست که برای پذیره نویسی و صدور مجوز تقاضا داده اند.
صالح آبادی همچنین از صدور پنج موافقت اصولی شرکت سبدگردانی خبر داد و گفت: این شرکت ها هم اکنون در مرحله تاسیس قرار دارند.
وی همچنین، از تصویب دستورالعمل کنترل های داخلی شرکت های کارگزاری بعنوان مهمترین تحول در حوزه کارگزاری ها یاد کرد و گفت: انتظار داریم با این دستورالعمل، وضعیت کنترل داخلی در صنعت کارگزاری ارتقا پیدا کند.