جامع نیوز:دکتر محمدمهدی بهکیش با اعلام این خبر که شرکت بورس کالای ایران به عضویت کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل (ICC) درآمده است گفت: از این پس بورس کالای ایران می تواند در کمیسیون های ICC در داخل کشور و همچنین در کمیسیون های معادل در سراسر دنیا از جمله در پاریس شرکت کند. […]

جامع نیوز:دکتر محمدمهدی بهکیش با اعلام این خبر که شرکت بورس کالای ایران به عضویت کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل (ICC) درآمده است گفت: از این پس بورس کالای ایران می تواند در کمیسیون های ICC در داخل کشور و همچنین در کمیسیون های معادل در سراسر دنیا از جمله در پاریس شرکت کند.
به گزارش جامع نیوز، دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل (ICC) در آستانه برگزاری مجمع عمومی سالانه این کمیته به کارکردهای اصلی آن اشاره کرد و گفت: در همه جای دنیا وظیفه اصلی اتاق های بازرگانی تسهیل تجارت در فضای اطلاعاتی و ارتباطی است که در این بین ICC در سطحی بالاتر قرار گرفته و امور اتاق های بازرگانی را هموار می کند.
دکتر محمدمهدی بهکیش با بیان اینکه اتاق بازرگانی بین المللی کار تجارت را تسهیل می کند نه تجار را،
افزود: ICC برای اینکه کارهای مربوط به تجارت را تسهیل کند سه کارکرد اصلی یعنی ایجاد مقررات، سیاست های بازرگانی و داوری را در سطح بین المللی دارا می باشد.
وی به کارکرد نخست اتاق بازرگانی بین الملل اشاره کرد و گفت: مقرراتی که ICC وضع می کند، بیشتر مربوط به بانک هاست به طوریکه در حال حاضر همه مقررات بین المللی بین بانک ها مانند اعتبارات اسنادی، نقل و انتقال وجوه بین بانک ها، ضمانت نامه ها و … براساس مقررات ICC دایر است.
دکتر بهکیش تصریح کرد: از این رو اتاق بازرگانی بین الملل، ارتباط نزدیکی با بانک مرکزی دارد و قوانین و مقررات در کمیسیون بانکداری وضع می شود.
دبیر کل ICC به کارکرد دوم این اتاق اشاره کرد و گفت: سیاست های بازرگانی در دنیا را ICC دنبال و در این باره اظهار نظر می کند.
وی گفت: مقر ICC در پاریس است و این اتاق ۹۰ عضو در کشورهای مختلف با عنوان کمیته ملی دارد. همچنین اعضای ICC به طور معمول بانک ها، بیمه ها، شرکت های حمل و نقل، سازمان ها و شرکت های بزرگ و اتاق های بازرگانی هستند.
دکتر بهکیش ادامه داد: ICC در دنیا دارای ۱۲ کمیسیون است که در ایران ۸ کمیسیون فعال بوده که سیاست های بازرگانی همگی در کمیسیون ها وضع می شود.
دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل در خصوص کارکرد سوم این کمیته گفت: به طور طبیعی پس از وضع مقررات و سیاست های بازرگانی، داوری و اختلافات بین المللی نیز در ICC حل و فصل می شود.
ICC زمینه ساز توسعه فعالیت های بورس کالا
دکتر بهکیش در ادامه با اعلام این خبر که شرکت بورس کالای ایران به عضویت کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل درآمده است گفت: از این پس بورس کالای ایران می تواند در کمیسیون های ICC در داخل کشور و همچنین در کمیسیون های معادل در سراسر دنیا از جمله در پاریس شرکت کند.
دبیر کل ICC با اشاره به اینکه حضور شرکت بورس کالا در سمینار ها و کنگره ها اتاق بازرگانی بین الملل مفید خواهد بود افزود: همان طور که گفته شد، رسالت اصلی کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل تسهیل تجارت است که با توجه به ماهیت بورس کالای ایران، این شرکت می تواند در بخش های مختلف ICC حضور یابد و با شرکت های تجاری و تاجران بزرگ دنیا ارتباط برقرار کند که در مجموع به نظر می رسد که ICC فضای خوبی برای توسعه فعالیت های بورس کالا ایجاد می کند.
گفتنی است، مجمع عمومی عادی سالانه کمیته ایرانی ICC سه شنبه هفته جاری برگزار می شود.