جامع نیوز:مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی گفت: در حال حاضر فرایندهای مزایده و فروش اموال تملیکی به صورت الکترونیکی انجام می شود و به زودی، با الکترونیکی شدن فرایند حراج و فروش اموال غیر منقول تمامی فرایندهای مزایده سازمان به صورت الکترونیکی در خواهند آمد. به گزارش جامع نیوز، اردشیر محمدی در […]

جامع نیوز:مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی گفت: در حال حاضر فرایندهای مزایده و فروش اموال تملیکی به صورت الکترونیکی انجام می شود و به زودی، با الکترونیکی شدن فرایند حراج و فروش اموال غیر منقول تمامی فرایندهای مزایده سازمان به صورت الکترونیکی در خواهند آمد.

به گزارش جامع نیوز، اردشیر محمدی در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت برگزار شد، عنوان کرد: سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، یک شرکت دولتی است که با هدف جمع‌آوری و نگهداری، اداره و فروش کالاهای متروکه دولتی و غیردولتی و ضبطی و قاچاق قطعیت یافته و کالاهای قاچاق ‌بلاصاحب و صاحب متواری و همچنین اموال منقول و غیر منقول که بر اثر احکام و قرارهای قطعی مراجع ذیصلاح قضایی، ضبط و مصادره شده ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه این سازمان در پنج ماه نخست امسال، ۹۶ میلیارد تومان اموال تملیکی را تعیین تکلیف و به فروش رسانده است، گفت: از این میزان، ۷۳ میلیارد تومان اموال منقول و ۲۳ میلیارد تومان اموال غیر منقول بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۰ درصد رشد را نشان می دهد.
وی با ذکر این توضیح که سازمان دارای دو نقش اساسی حاکمیتی و غیر حاکمیتی است، عنوان کرد: نقش حاکمیتی ، در حقیقت اجرای وظایف حاکمیتی و قانونی در بالاترین سطح ممکن است و نقش غیر حاکمیتی نیز نقشی است که این سازمان در قالب یک بنگاه اقتصادی ایفا می کند و به عنوان یک سازمان درآمد هزینه که از بودجه دولت استفاده نمی کند، کسب درآمد می کند.
وی تصریح کرد: این سازمان به طور کلی با دو دسته اموال تملیکی روبروست، اموال منقول که در گمرک متروکه شده و اموال غیر منقول که از سوی مراجع قضایی در قالب وثیقه وثیقه گذاران جهت تعیین تکلیف به سازمان اعلام می شود.
محمدی افزود: سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی مطابق قانون، مسئول تعیین تکلیف کالاها و اموالی است که مهلت قانونی توقف آن در گمرک انقضا یافته و اقدامی برای تعیین تکلیف کالا از سوی صاحب کالا صورت نگرفته و گمرک نیز این اموال را جهت تعیین تکلیف به این سازمان اعلام می کند.
مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، در خصوص عملکرد تعیین تکلیف اموال غیر منقول در پنج ماهه نخست امسال گفت: در این دوره زمانی، قریب به ۸۰ درصد وثیقه ها را با تسهیلاتی ویژه به وثیقه گذاران بازگردانیم و با آنها مصالحه کردیم، چرا که از نظر ما قصد وثیقه گذاران عمدتا خیرخواهی است و صرفا کارمزدی که از این محل اخذ می شود به حساب خزانه دولت واریز می شود.
محمدی، انهدام کالاهای غیر استاندارد، غیربهداشتی و غیر شرعی را یکی از وظایف حاکمیتی این سازمان برشمرد و گفت: در سال جاری، حدود ۳۲ میلیارد ریال انهدام کالا داشته ایم و نه تنها در این بخش درآمدی نداریم بلکه هزینه هایی را نیز متقبل می شویم.
مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با بیان اینکه افزایش فروش الکترونیک و افزایش میزان تحقق فروش اموال منقول و غیرمنقول و افزایش شفافیت، مهمترین اولویت های راهبردی این سازمان به شمار می روند، گفت: این سازمان موفق شد ظرف یکسال، مزایده الکترونیک را در بخش اموال غیر منقول به طور کامل به اجرا در آورد و امیدواریم ظرف سه ماه آینده، بخش منقول نیز به صورت الکترونیکی درآید.
وی از اتصال سامانه الکترونیکی قاچاق کالای سازمان گمرک و این سازمان خبر داد و گفت: در حال حاضر اطلاعات مربوط به کالاهای قاچاق به صورت سیستماتیک و الکترونیکی بین دو سازمان تبادل می شود.
محمدی، در این نشست خبری، از کشف محموله قاچاق طلا به ارزش ۲۴ میلیارد تومان خبر داد و گفت: بالغ بر ۱۶ میلیارد تومان از این محموله طلا که بزرگترین محموله مکشوفه سال جاری به شمار می رود، در سال ۹۳ و مابقی در سال گذشته به فروش رفته است.
وی رقم کالاهای قاچاق به مزایده و فروش رفته امسال تاکنون را ۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد.