جامع نیوز:مدیرعامل بانک سپه از پرداخت ۳۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات کلان به بخش های صنعت و معدن، کشاورزی و بازرگانی در چهار ماهه نخست امسال خبر داد. به گزارش جامع نیوز، سید کامل تقوی نژاد در نشست خبری امروز یکشنبه نهم شهریور ماه که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت برگزار شد، خاطر […]

جامع نیوز:مدیرعامل بانک سپه از پرداخت ۳۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات کلان به بخش های صنعت و معدن، کشاورزی و بازرگانی در چهار ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش جامع نیوز، سید کامل تقوی نژاد در نشست خبری امروز یکشنبه نهم شهریور ماه که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت برگزار شد، خاطر نشان کرد: دولت یازدهم با تغییر رویکردی که نسبت به نظام پولی و بانکی اعمال کرد، بساط بی انضباطی پولی و مالی را برچیده و نگاه به بانک ها را از صندوقی برای منابع دولت، به بنگاهی برای فعالیت اقتصادی تغییر داد.
وی با بیان اینکه دولت یازدهم در یکسال گذشته اقدامات و سیاست های موثری را در حوزه نظام پولی و بانکی به اجرا درآورده، گفت: ایجاد مدیریت یکپارچه در بازارهای مالی اعم از بانکها، بیمه ها، شفافیت آفرینی در نقش وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و همچنین ایجاد شفافیت در ارایه آمار و اطلاعات نظام پولی از جمله این اقدامات به شمار می رود.
تقوی نژاد با اشاره به اینکه در یکسال گذشته به وضوح شاهد تغییر رویکرد دولت نسبت به سیستم پولی و بانکی بوده ایم، گفت: بانک مرکزی به شکل موثری در سال اول فعالیت خود، انضباط پولی و مالی را حاکم کرده و کنترل شدیدی را اعمال می کند تا بانک ها مانند سنوات گذشته مازاد برداشت از بانک مرکزی نداشته باشند؛ چرا که بی انضباطی های پولی در نهایت پایه پولی را افزایش داده و بار مالی دولت را به عهده بانک ها می اندازد.
مدیرعامل بانک سپه، یکی از توفیقات نظام بانکی را حرکت به سمت منطقی کردن نرخ سود بانکی عنوان کرد و گفت: پیش از این نرخ سود و تسهیلات به صورت کارشناسی تعیین نمی شد و گاه یک عددی برای یک بخش اقتصادی در نظر می گرفتند که این عدد گاه از نرخ سپرده ها کمتر بود و مشکلات و زیان هایی را به بانک ها تحمیل می کرد.
وی ادامه داد: یکی از دلایلی که باعث شد برخی بانک ها به سمت بنگاه داری حرکت کنند این بود که یک رابطه منطقی بین نرخ سود و نرخ تسهیلات وجود نداشت و بانک ها نیز به صورت طبیعی به سمت بخش هایی حرکت می کردند که بازدهی بیشتری دارند.
وی، قفل شدن بخش عمده ای از منابع بانکی را نیز یکی از معضلات نظام بانکی بر شمرد و گفت: دو دلیل در قفل شدن منابع بانکی نقش داشتند که یکی ارایه تسهیلات همیشه سبز بوده و دیگری مطالبات غیر جاری بوده؛ چرا که در حال حاضر مانند گذشته برای بدهکاران سیستم بانکی جذابیتی در قالب تفاوت نرخ سود وجود ندارد لذا بدهکاران بخشی از منابع را در اختیار گرفته و بازپس نمی دهند.
تقوی نژاد با بیان اینکه در سال گذشته در مجموع ۱۶۴ هزار فقره تسهیلات به مبلغ ۹۲ هزار میلیارد ریال به بخش های صنعت و معدن، کشاورزی و بازرگانی اعطا شده، گفت: سهم این بخش ها به ترتیب ۴۴ هزار میلیارد ریال، ۱۲ هزار میلیارد ریال و ۳۵ هزار میلیارد ریال بوده است.
وی با بیان اینکه تامین تسهیلات خرد در کنار سیاست سرمایه در گردش، یکی از رویکردهای حاکم بر سیاست های این بانک است، گفت: در سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار فقره وام خرد به ارزش ریالی پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال شامل وام خودرو، جعاله ، کالا و خدمات ، مسکن روستایی و وام های قرض الحسنه اعطا شده است.
مدیرعامل بانک سپه با بیان اینکه در چهار ماهه نخست امسال نیز حدود ۳۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در قالب ۴۰ هزار فقره تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی اعطا شده ،تصریح کرد: در این دوره زمانی همچنین ۳۲ هزار فقره وام خرد به مبلغ دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به متقاضیان اعطا شده است.
وی ارایه تسهیلات ارزی را یکی از جهت گیری اساسی این بانک عنوان کرد و گفت: در مجموع حدود هشت هزار میلیارد دلار قرارداد در قالب تسهیلات ارزی با صندوق توسعه ملی منعقد شده که به توسعه و تحرک بخش های نفت، گاز ، پتروشیمی، نیروگاه و فولاد اختصاص یافته است.
وی ادامه داد: از این میزان تسهیلات ارزی، حدود ۳.۵ میلیارد دلار مسدودی گرفته شده و مابقی طرح ها در حال شناسایی و انعقاد قرارداد نهایی قرار گرفته و برخی از طرح ها نیز مربوط به میادین مشترک نفتی است.
تقوی نژاد، با تاکید بر اینکه بانک سپه جزو اولین بانک هایی است که از محل فاینانس چین استفاده می کند، اظهار داشت:در این رابطه پروژه ای به ارزش ۴۸۰ میلیون یورو برای احداث پتروشیمی به مرحله عقد قرارداد رسیده و مرحله اول گشایش آن انجام شده است.