جامع نیوز:مهندس خزائی مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت ذوب آهن اصفهان از نصب تجهیزات لازم برای ذخیره سازی و فروش عمده نیتروژن مایع خبر داد . به گزارش جامع نیوزوی در توضیح این خبر گفت : بلوک تفکیک هوایKAAR-32 کارگاه توسعه تولیداکسیژن دارای توانائی تولید اکسیژن و نیتروژن گازی با دبی های متفاوت بوده […]

جامع نیوز:مهندس خزائی مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت ذوب آهن اصفهان از نصب تجهیزات لازم برای ذخیره سازی و فروش عمده نیتروژن مایع خبر داد .
به گزارش جامع نیوزوی در توضیح این خبر گفت : بلوک تفکیک هوایKAAR-32 کارگاه توسعه تولیداکسیژن دارای توانائی تولید اکسیژن و نیتروژن گازی با دبی های متفاوت بوده که در آن استحصال اکسیژن و نیتروژن مایع نیز به میزان حدود ۹۰۰ تن در ماه امکان پذیر است.لذا با توجه به وجود مخزن ۱۰۰مترمکعبی جهت ذخیره اکسیژن مایع، امکان ذخیره سازی و فروش اکسیژن مایع به تنهایی وجود داشت، بطوری که از بلوک مذکور به میزان ۶۰۰ تن در ماه اکسیژن مایع به فروش رفته که مابقی آن می توانست به صورت نیتروژن مایع توسط کارخانه به فروش برسد .

وی افزود : با نصب تجهیزات لازم برای ذخیره سازی و فروش عمده نیتروژن مایع، نه تنها از اتلاف نیتروژن مایع جلوگیری به عمل آمد بلکه ارزش افزوده ای معادل حدود ۴.۵ میلیارد ریال در سال حاصل می گردد، همچنین از مصرف بخار و بروز مشکلات احتمالی برای تجهیزات بلوک، ناشی از عملیات تبخیر مایع مازاد تولیدی نیز جلوگیری به عمل آمد.

مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت این شرکت تصریح کرد : کلیه اقدامات لازم مشتمل بر طراحی و نصب و راه اندازی مخزن نگهداری نیتروژن مایع ولوله های دوجداره وکیوم و متعلقات آن با همکاری پرسنل کارگاه تولید اکسیژن انجام پذیرفته و با عنایت به شرایط کاری نیتروژن مایع (سرمای۱۹۶-درجه سانتیگراد) از بعد ایمنی فنی نیز ملاحظات لازم مد نظر قرار گرفته است.

گفتنی است هزینه سرمایه گذاری برای این طرح حدود پنج میلیارد ریال بوده که با توجه به میزان صرفه جوئی حاصله دوره بازگشت سرمایه آن یک سال می باشد.