جامع نیوز:”دکتر رضا نوروز زاده” معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایدرو و “مهندس رکن‌الدین جوادی” معاون وزیر نفت به همراه جمعی از مدیران و معاونان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، مدیران شرکت نفت و گازپارس، شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران و شرکت ایزوایکو، از فازهای مختلف پارس جنوبی بازدید […]

جامع نیوز:”دکتر رضا نوروز زاده” معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایدرو و “مهندس رکن‌الدین جوادی” معاون وزیر نفت به همراه جمعی از مدیران و معاونان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، مدیران شرکت نفت و گازپارس، شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران و شرکت ایزوایکو، از فازهای مختلف پارس جنوبی بازدید کردند و با این بازدید، شمارش معکوس برای راه اندازی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی آغاز شد.
به گزارش جامع نیوز، “فرداد دلیری” معاون گسترش پروژه های کلان انرژی و زیربنایی “ایدرو” در خصوص این بازدید اظهار داشت: در این بازدید، معاونان دو وزارتخانه بزرگ صنعت و نفت از روند پیشرفت فازهای مختلف پارس جنوبی از جمله فازهای ۱۲، ۱۴ و ۱۷ و ۱۸در منطقه عسلویه و کنگان بازدید کرده و از روند رشد فعالیت‌ها در این فاز ابراز رضایت کردند.
دلیری افزود: مقام‌های ارشد بازدیدکننده از فاز ۱۷و۱۸ که مراحل پایانی خود را می‌گذراند، در این بازدید اطمینان یافتند تا پایان آبان‌ماه امسال، یک واحد (Train) این فاز راه اندازی خواهد شد.
وی ادامه داد: ایدرو با یک فعالیت فشرده و تلاش فراوان در ۶ ماه گذشته موفق شد به تدریج واحدهای مختلف فاز ۱۷ و ۱۸ از جمله پست های برق، اتاق های کنترل، بویلرها، هوای فشرده، تولید نیتروژن مایع، آبرسانی از دریا، کمپرسورهای تقویت فشار، تزریق به شبکه سراسری، تولید گاز شیرین و مشعل این فاز را تکمیل و وارد مرحله تولید کند.
معاون گسترش پروژه های کلان انرژی و زیربنایی ایدرو تصریح کرد: مراحل نهایی اتصال گاز ورودی به پالایشگاه در حال انجام است و تا نیمه آبان ماه این مرحله تکمیل شده و گاز وارد سیستم فرایندی و تصفیه و شیرین سازی خواهد شد.
دلیری همچنین گفت: واحدهای فرایندی پالایشگاه فاز ۱۷ و ۱۸ آماده است و گاز ورودی به پالایشگاه در ابتدا بطور موقت از فاز ۶ و ۷ و ۸ تامین خواهد شد که لوله های مورد نیاز برای این منظور نیز به پالایشگاه متصل شده است.
به گفته وی، فاز ۶ و ۷ و ۸ نیز توسط ایدرو و با مشارکت پیمانکاران خارجی راه اندازی شده و تمام فازهای بعدی پارس جنوبی تاکنون با گاز تولیدی این فاز راه اندازی شده است.
این مقام مسئول با بیان این که هم اکنون بیش از ۸ هزار نفر فقط در بخش ایدرو در فاز ۱۷ و ۱۸ مشغول فعالیت هستند، خاطرنشان کرد: تمامی تلاشها با هدف تحقق وعده وزیر نفت به رئیس جمهور محترم و مردم برای تامین ۱۲.۵ میلیون متر مکعب گاز تا قبل از فصل سرما توسط فاز ۱۷ و ۱۸ صورت گرفته است و این مهم قطعا تا پایان آبان ماه اتفاق خواهد افتاد.
گفتنی است فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی توسط کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با سهم ۴۸% بعنوان رهبر کنسرسیوم، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) با سهم ۳۱% و شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی (IOEC) بعنوان پیمانکار بخش دریا با سهم ۲۱% در دست اجرا است.
محصولات این فاز پس از بهره برداری شامل تولید روزانه۲۸۸۰ تن پروپان- بوتان(LPG)، ۸۰هزار بشکه مایعات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد، ۵۰‌میلیون مترمکعب گاز پالایش شده، ۷۰‌میلیون فوت مکعب گاز اتان برای تحویل به شرکت ملی صنایع پتروشیمی و نیز سالانه یک‌میلیون تن گاز مایع خواهد بود. هم اکنون پیشرفت این فاز به ۹۴ درصد رسیده است و بزودی یک واحد از آن راه اندازی خواهد شد.