جامع نیوز:دکتر مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس هیأت عامل ایمیدرو و هیات همراه با حضور در ذوب آهن اصفهان ضمن بازدید از خط تولید و طرح های توسعه این شرکت ، با دکتر سعد محمدی مدیرعامل و جمعی از معاونین این شرکت دیدار و گفتگو کردند . به گزارش […]

جامع نیوز:دکتر مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس هیأت عامل ایمیدرو و هیات همراه با حضور در ذوب آهن اصفهان ضمن بازدید از خط تولید و طرح های توسعه این شرکت ، با دکتر سعد محمدی مدیرعامل و جمعی از معاونین این شرکت دیدار و گفتگو کردند .

به گزارش جامع نیوزرئیس هیأت عامل ایمیدرو در حاشیه این بازدید به خبرنگار ما گفت : با وجود رکود اقتصادی فعلی به ویژه رکود در بخش مسکن که بر فروش محصولات ذوب آهن اصفهان تاثیر مستقیم دارد ، همت کارکنان و تدابیر مدیریتی در این شرکت باعث شده از طریق کاهش قیمت تمام شده ، مشکل کمبود نقدینگی تا حدود زیادی رفع و افزایش تولید نیز صورت گیرد .

وی افزود : در این شرایط خاص ، ذوب آهن ضمن افزایش تولید ، طرح های توسعه ای مهمی نیز انجام می دهد که یکی از تاثیرگذارترین آنها ، پروژه تولید ریل است . متاسفانه با وجود اینکه راه آهن در کشورما از چندین دهه گذشته وجود داشته ،‌اما هنوز تولید ریل نداریم لذا این حرکت ذوب آهن کمک بسیاری به توسعه کشور می کند .

این مقام مسئول در خصوص حمایت از تولید ریل در ذوب آهن گفت : این شرکت باید قراردادی بلند مدت با دولت برای فروش ریل خود منعقد کند و دولت نیز جهت حمایت از تولید داخلی حتماً از این امر استقبال می کند .

دکتر کرباسیان با اشاره به اجرای پروژه های نوسازی و مدرن سازی در ذوب آهن اصفهان گفت : در کنار تمام این پروژه های مهم ،‌ توجه به نیروی انسانی ، انجام پروژه های مختلف در جهت حفظ محیط زیست ، تلاش برای کاهش مصرف انرژی و بویژه صرفه جویی در آب نیز از جمله دستاوردهای بسیار خوب این شرکت است که امیدوارم با حمایت دولت سهامداران ، ذوب آهن اصفهان بتواند همچنان نقش پیشتازی خود در صنعت فولاد کشور را حفظ کند .

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت از سیاست های معدنی ذوب آهن و در اختیار گیری معادن مختلف تمجید کرد و گفت : این شرکت علاوه بر معادن زغال سنگ شاهرود و طبس که موفق به خرید آنها شده ، در خصوص سایر معادن نیز آمادگی لازم را دارد .

ذوب آهن اصفهان با خرید معادن چرخه صنعت فولاد را تکمیل می کند

وی افزود : وزارت صنعت ، معدن و تجارت و همچنین ایمیدرو ، در واگذاری معادن مسئله اهلیت را به عنوان یکی از مبانی اصلی مدنظر قرار دارد . اهلیت به معنای برخورداری از تخصص فنی و ‌توان مالی است . ضمن اینکه نیاز فنی و مصرف کننده نهایی نیز شامل این موضوع می شود . خوشبختانه ذوب آهن دارای تمام این ویژگیها است و می تواند در رقابت های مربوطه از امتیازات بالایی برخودار باشد تا بتواند چرخه صنعت فولاد را تکمیل کند . بدیهی است که ایمیدرو نیز حمایت از این مجتمع عظیم صنعتی را از جمله وظایف خود می داند و بر آن تاکید دارد .

دکتر کرباسیان در بخشی از سخنان خود ذوب آهن را طلایه دار و پیشتاز صنعت فولاد کشور دانست و گفت : این شرکت فرهنگ صنعتی و فرهنگ توسعه را نه تنها در اصفهان بلکه در کشور ترویج داد ودر واقع این توسعه فرهنگ صنعتی و تربیت نیروهای متخصص باعث شد که فولاد مبارکه نیز در اصفهان تاسیس شود چرا که امکان تامین نیروهای متخصص تنها در این منطقه از کشور امکان پذیر بود .

دکتر سعد محمدی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان نیز در این نشست گزارشی از عملکرد هفت ماهه این شرکت در سال ۹۳ ارائه داد و گفت : رشد ۴۲ درصدی تولید فولاد خام ،‌رشد ۱۹ درصدی تولید محصول نهایی ،‌کسب رکورد های تولیدی در بخش های مختلف ، راه اندازی باتری شماره یک کک سازی ،‌ راه اندازی واحد پالایش گاز کک و بازیابی مواد شیمیایی طرح توازن ،‌تولید شمش A900‌ با مقطع ۲۵۰ *۳۳۰ جهت تولید ریل و تیر آهن بال پهن ، امضای تفاهم نامه تولید ریل با حضور سه وزیر ،‌کسب عنوان صادر کننده ممتاز کشوری و غیره از جمله دستاوردهای ذوب آهن از ابتدای سال ۹۳ تا کنون است .

وی افزود : این شرکت باز هم آمادگی لازم برای افزایش تولید را دارد اما به دلیل شرایط بازار فعلاً این کار را انجام نمی دهد . از طرفی فعالیت های بسیار موثری در جهت کاهش قیمت تمام شده صورت گرفته که برخی از آنها شامل کاهش مصرف کک ،‌مواد آهن دار ،‌آب ، برق و گاز طبیعی می باشد . مجموعه این اقدامات باعث شده ذوب آهن برخلاف سایر شرکت های بزرگ فولادی موفق به کاهش قیمت تمام شده محصول خود شود .