جامع نیوز:رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: درب باب الراس الشریف حرم مطهر حضرت اباالفضل العباس(ع) تا اربعین امسال تکمیل میشود. به گزارش جامع نیوز، حسن پلارک افزود: این درب که از محرم سال گذشته در ساوه در دست ساخت است، ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. وی با اشاره به اقدامات و برنامه ریزی کمیته […]

جامع نیوز:رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: درب باب الراس الشریف حرم مطهر حضرت اباالفضل العباس(ع) تا اربعین امسال تکمیل میشود.
به گزارش جامع نیوز، حسن پلارک افزود: این درب که از محرم سال گذشته در ساوه در دست ساخت است، ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی با اشاره به اقدامات و برنامه ریزی کمیته صنعتی و هنری ستاد در این زمینه گفت: هنرمندان همکار این کمیته طراح باب الراس الشریف هستند که با نظارت طرف عراقی روند اجرای آن رو به پایان است.
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه عملیات انجام شده در فرآیند ساخت این درب از سوی استادکارانی از جای جای کشور از جمله دکتر اسکندرپور انجام می شود گفت: قلم زنی دربها را هنرمندان اصفهانی اجرا کرده اند و گره چینی توسط استاد محمودی ساوجی، نجاری استاد کفیلیها و خاتم کاری بر عهده استاد ملک پور و میناکاری بدست دکتر بدرالسماء بوده است و در مجموع ۱۰ استادکار و ۳۵ هنرمند دست اندرکار ساخت این اثر هستند.
وی در خصوص ابعاد و ویژگیهای دربها اذعان داشت: این درب که با ۴.۵ متر مکعب چوب ساج، ۸۰۰ کیلوگرم مس و برنج، ۴۰۰ کیلوگرم استیل ، ۱۰ مترمربع شیشه و ۳۲۰۰ گرم طلا ساخته می شود، ۴.۲۷ متر ارتفاع و۲.۸۴ متر عرض دارد. علاوه بر القاب روی درب ،در حاشیه آن اشعاری در مدح علمدار کربلا میناکاری شده است.
پلارک در پایان اظهار داشت: از فرآیند عملیات ساخت تنها مراحل آبکاری و مونتاژ نهایی باقی مانده است که امیدواریم طی ۴۰ روز آینده به اتمام برسد.