جامع نیوز:ذوب آهن اصفهان موفق شد برای اولین بار محصولات خود را مطابق استاندارد BS تولید کند که گام مهمی در جهت توسعه صادرات خصوصاً به کشورهای حوزه خلیج فارس محسوب می شود . به گزارش جامع نیوزدکتر سعد محمدی مدیر عامل شرکت در گفتگو یی ضمن بیان مطلب فوق گفت : محصولات ذوب آهن […]

جامع نیوز:ذوب آهن اصفهان موفق شد برای اولین بار محصولات خود را مطابق استاندارد BS تولید کند که گام مهمی در جهت توسعه صادرات خصوصاً به کشورهای حوزه خلیج فارس محسوب می شود .

به گزارش جامع نیوزدکتر سعد محمدی مدیر عامل شرکت در گفتگو یی ضمن بیان مطلب فوق گفت : محصولات ذوب آهن اصفهان به لحاظ کیفیت در سطح بازارهای جهانی قرار دارد و در کشور مطابق استاندارد جهانی ASTN نیز بی رقیب می باشد لذا علاوه بر کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس جهت کشورهای اروپایی نیز برای صاردات محصولات برنامه داریم .

وی در بخشی از سخنان خود به طرح های توسعه ذوب آهن اشاره کرد و افزود : با توجه به اینکه هم اکنون ۱۱۰ شرکت داخلی در حوزه مقاطع ساختمانی فعال هستند ، این شرکت به سمت تولید محصولاتی می رود که برای سایر شرکت ها امکان پذیر نباشد دکتر سعد محمدی تصریح نمود: یکی از پروژه های مهم توسعه ای ذوب آهن ، تولید ریل است که خوشبختانه مطابق برنامه پیش می رود و تا آذر سال آینده محقق خواهد شد . از جمله پروژه های مهم دیگر این شرکت تولید تیر آهن بال پهن است که از سایز های کوچک تا ۳۰ امکان تولید آن فراهم خواهد شد .

وی تصریح کرد : طبق برنامه های توسعه پنجم وششم باید حداقل در کشور سالی هزار کیلومتر توسعه حمل ونقل ریلی صورت می گرفت که نیازمند مصرف ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تن ریل در سال است . با راه اندازی خط تولید ریل در ذوب آهن امکان تولید سالیانه ۴۰۰ هزار تن ریل را داریم که بخشی از آن نیز صادر می شود .

مدیر عامل ذوب آهن در خصوص تولید ریل در این شرکت تصریح نمود : در سال آینده امکان تولید انواع ریل هایUIC60 جهت قطارهای پرسرعت ،UIC54 جهت قطارهای شهری و U33 در ذوب آهن وجود خواهد داشت . ضمن اینکه امکان تولید ریلUIC85 نیز با تجهیزاتی که خریده ایم فراهم خواهد شد .

دکتر سعد محمدی با اشاره به ظرفیت ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تنی تولید در ذوب آهن گفت : جهت توسعه این شرکت یک طرح توسعه ای ۲ میلیون تنی نیز در نظر داریم و امیدواریم ذوب آهن در افق ۱۴۰۴ به ظرفیت تولید ۶ میلیون تن در سال دست پیدا کند وی جایگاه ایران در بین تولید کنندگان فولاد دنیا را رتبه پانزدهم اعلام کرد وگفت : تولید فولاد کشور باید طبق برنامه های توسعه برای افق ۱۴۰۴ به ۵۵ میلیون تن در سال برسد که البته مستلزم توسعه حمل ونقل ریلی در کشور است . از طرفی یکی از شاخص های مهم رشد اقتصادی ، وضعیت سرانه مصرف تولید فولاد است . در ایران هم اکنون مصرف فولاد به ازاء هر نفر حدود ۲۳۴ کیلوگرم است که طبق برنامه توسعه کشور باید به ۴۰۰ کیلوگرم برسد .

دکتر سعد محمدی در بخشی از سخنان خود به سرمایه گذاری های ذوب آهن در بخش معدن اشاره کرد وگفت : تا کنون دو معدن زغال سنگ را در اختیار گرفته ایم و برای معادن سنگ آهن نیز برنامه ریزی کردیم .

وی ارتباط ذوب آهن با مراکز علمی و دانشگاه ها را مطلوب توصیف نمود و گفت : هم اکنون ۲۶ پروژه با دانشگاه های مختلف داریم و تلاش ما این است که از طریق این ارتباط ضمن دستیابی به دانش روز ، افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها را در شرکت نهادینه سازیم .