جامع نیوز:دبیر شانزدهمین همایش صنایع دریایی از قطعی شدن حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون علمی و فناوری رییس‏جمهور در شانزدهمین همایش صنایع دریایی خبر داد. به گزارش جامع نیوز، دکتر حمید زراعتگر که در آخرین جلسه ستاد اجرایی شانزدهمین همایش صنایع دریایی در محل سازمان شیلات ایران سخن می‏گفت؛ افزود: مکاتبات و […]

جامع نیوز:دبیر شانزدهمین همایش صنایع دریایی از قطعی شدن حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون علمی و فناوری رییس‏جمهور در شانزدهمین همایش صنایع دریایی خبر داد.
به گزارش جامع نیوز، دکتر حمید زراعتگر که در آخرین جلسه ستاد اجرایی شانزدهمین همایش صنایع دریایی در محل سازمان شیلات ایران سخن می‏گفت؛ افزود: مکاتبات و پیگیری‏های لازم برای حضور دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‏ جمهور، نیز صورت گرفته و در این زمینه، به جز ستاد برگزاری همایش، وزیر صنعت نیز مکاتبه‏ای را صورت داده است.
وی با بیان اینکه «معاون اول رییس‏ جمهور ریاست شورایعالی صنایع دریایی را برعهده دارد»، ابراز امیدواری کرد با حضور جهانگیری، امکان برگزاری نشست این شورا در جریان همایش شانزدهم فراهم شود.
زراعتگر همچنین اعلام کرد: سردار دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، و دکتر عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، نیز قرار است در افتتاحیه همایش حضور یابند که این موضوع از سوی سازمان‏های دریایی زیرمجموعه دو وزارتخانه در حال پیگیری است.
وی با اشاره به برگزاری میزگرد ملی موفقیت‏ها و چالش‏های صنایع دریایی با نگاه بخشی و فرابخشی در روز اول همایش گفت: در این میزگرد معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مدیران ارشد دریایی کشور همچون مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، ریاست سازمان شیلات، ریاست سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع، مدیران عامل شرکت‏های کشتیرانی جمهوری اسلامی، نفتکش، نفت خزر، نفت فلات قاره ایران و مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران و نیز رییس کمیسیون صنایع و نمایندگان محترم بندرعباس دعوت شده‏اند که امیدواریم امکان ارائه تصویر کاملی از فعالیت‏های دریایی کشور را فراهم آورد.
عضو هیأت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران درباره برنامه‏های علمی و آموزشی همایش از ارائه مقالات، کارگاه‏های آموزشی و برگزاری نشست کمیته‏های تخصصی این انجمن در محل پردیس دانشکده مهندسی دریای دانشگاه امیرکبیر در بندرعباس خبر داد.
وی با بیان اینکه «این برنامه‏ها در ۷ سالن موازی ارائه می‎شود»، توضیح داد: در این دوره از همایش، ۴۵۳ مقاله دریافت و پس از طی مراحل داوری توسط بیش از ۹۰ داور و پر شدن ۱۹۷۱ فرم داوری، ۲۶۳ مقاله پذیرفته شد که از این رقم، ۳۸ مقاله به صورت شفاهی و حدود ۵۰ مقاله به شکل پوستر در همایش ارائه خواهد شد.
زراعتگر افزود: در انتخاب مقالات برای ارائه شفاهی، هم کیفیت و سطح علمی و هم تنوع موضوعی مورد توجه بوده است تا همه حوزه‏های دریایی تحت پوشش قرار گیرد.
وی با بیان اینکه «در انتخاب کارگاه‏های آموزشی هم همین سیاست مبنای انتخاب بوده است»، اعلام کرد: ۱۵ کارگاه آموزشی توسط شرکت‏ها و ارگان‏های عمده دریایی کشور هریک به مدت یک و نیم تا دو ساعت در سه سالن موازی طی روزهای ۱۱ و ۱۲ آذرماه ارائه خواهد شد که فرصت مناسبی را برای استفاده دانشجویان و کارشناسان از تازه‏ترین دستاوردهای دریایی کشور به دست می‏دهد.
دبیر شانزدهمین همایش صنایع دریایی با اشاره به افتتاح نمایشگاه بین‏المللی دریایی در ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه روز ۱۱ آذرماه در محل نمایشگاه‏های بین‏المللی بندرعباس، گفت: این نمایشگاه طی چهار روز از ساعت ۱۷ تا ۲۲ میزبان علاقمندان خواهد بود و بازدید از آن برای عموم آزاد است.
وی درباره برنامه‏ اختتامیه همایش نیز از رایزنی برای حضور دکتر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، در این مراسم خبر داد و گفت: هماهنگی‏های لازم در این زمینه از سوی مجمع نمایندگان استان هرمزگان در حال انجام است.
زراعتگر افزود: قبل از مراسم اختتامیه، میزگرد بررسی موفقیت‏ها و چالش‏های صنایع دریایی هرمزگان با حضور مدیران ذیربط استانی برگزار خواهد شد.
دبیر شانزدهمین همایش صنایع دریایی درباره برنامه‏های جانبی همایش نیز گفت: سه پروژه بزرگ دریایی شامل حوض خشک تعمیرات کشتی عظیم گسترش هرمز، اولین کشتی تحقیقاتی ایران و شناورهای مسافری و خدماتی ساخته‏شده از محل طرح وجوه اداره‏شده سازمان بنادر و دریانوردی در روز اول همایش افتتاح خواهد شد.
وی افزود: همچنین بازدیدهای عمومی از بندر شهیدرجایی، مجتمع کشتی‏سازی ایزوایکو و جزیره قشم پیش‏بینی شده که در روزهای ۱۳ و ۱۴ آذرماه انجام خواهد گرفت.
گفتنی است، شانزدهمین همایش صنایع دریایی و نمایشگاه بین‏المللی دریایی طی روزهای ۱۱ تا ۱۴ آذرماه جاری از سوی انجمن مهندسی دریایی ایران با همکاری ارگان‏های دریایی کشور در بندرعباس برگزار خواهد شد.