جامع نیوز: دبیر بیست و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی، ازحضور ۱۳۰ کشور در این دوره از نمایشگاه خبر دادو گفت: با وجود مصادف شدن زمان برپایی این نمایشگاه با آغاز سال میلادی، شرکت کنندگان از کشورهای دیگر حضور چشمگیری خواهند داشت. به گزارش جامع نیوز، جلیل غفاری رهبر، با اشاره به این‌که […]

جامع نیوز: دبیر بیست و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی، ازحضور ۱۳۰ کشور در این دوره از نمایشگاه خبر دادو گفت: با وجود مصادف شدن زمان برپایی این نمایشگاه با آغاز سال میلادی، شرکت کنندگان از کشورهای دیگر حضور چشمگیری خواهند داشت.

به گزارش جامع نیوز، جلیل غفاری رهبر، با اشاره به این‌که ۱۴ سالن محل دائمی نمایشگاه‌های تهران به پوشش این نمایشگاه می‌پردازند، گفت: در این نمایشگاه فضای مشایعت کننده ۷۰۰ غرفه، تعداد شرکت‌های قطعی شده ۴۰۰ غرفه، متراژ ریالی نمایشگاه ۱۷هزار و ۵۰۰ متر مربع و متراژ ارزی هزار و ۵۰۰ متر مربع خواهد بود. رئیس اتحادیه صحافان همچنین به حضور ۱۳۰ کشور در این دوره از نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی اشاره کردو ادامه داد: از جمله کشورهای شرکت کننده در نمایشگاه می‌توان به چین، ترکیه، آلمان، ایتالیا، سوئد، کره جنوبی، تایوان، هنگ کنگ، فرانسه و اسپانیا اشاره کرد. این نمایشگاه نسبت به سال گذشته در بخش ریالی ۱۵ درصد و در بخش ارزی ۸۰ درصد افزایش خواهد داشت.
وی یکی از مشکلات برگزاری این دوره از نمایشگاه را تقارن زمانی آن با آغاز سال میلادی عنوان کرد و گفت: این موضوع سبب انصراف تعدادی از شرکت کنندگان خارجی در نمایشگاه شد. با وجود این در حال حاضر ما هیچ فضای خالی در نمایشگاه نداریم، با آن که هنوز تقاضای شرکت در نمایشگاه وجود دارد.
بهمن پورمند رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران نیز ، این نمایشگاه را همراهی «علم» و «تجربه» عنوان کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی فرصتی برای نمایش قدرت ایران در این حوزه است تا بازدید کنندگان بتوانند ضمن آشنایی از امکانات این نمایشگاه، استفاده مطلوب را از خدمات ارائه شده در آن به‌عمل آورند.
پورمند ادامه داد: متاسفانه مشکلات اقتصادی در سال‌های اخیر در حوزه چاپ، سبب شده تا گروه چاپ و مرکب حضور چشمگیری در نمایشگاه نداشته باشند، اما مراحل قبل و بعد از چاپ در نمایشگاه حضور فعالی خواهند داشت.
لزوم حمایت‌های بیشتر از سوی نهادهای دولتی
در ادامه احمد ابوالحسنی در پاسخ به سوالی درباره نقش وزارت ارشاد در برپایی نمایشگاه گفت: گرچه نام ارشاد به عنوان یکی از برگزارکنندگان این نمایشگاه وجود دارد اما متاسفانه شاهد هیچ کمک و حمایتی از سوی این دستگاه نبودیم که لازم است نقش حمایتی وزارت ارشاد در برپایی این نمایشگاه پررنگ‌تر شود. رئیس اتحادیه لیتوگرافان در ادامه با تشریح نقش نمایشگاه در توسعه و رونق صنعت چاپ بسته بندی ایران، درباره محدودیت‌های پیش‌رو در این نمایشگاه گفت: متاسفانه کل زمانی که برای برپایی نمایشگاه به ما اختصاص داده‌اند چهار روز بوده و ما عملا در این زمان محدود نمی‌توانستیم ماشین‌های چاپ را با هزینه بالا و تجهیزات مورد نیاز به نمایشگاه بیاوریم، چراکه این کار برای هیچ کس به صرفه نیست.
وی ادامه داد: ما حتی با اختصاص سوبیسیدهایی برای ترغیت شرکت کنندگان به فراهم آوردن امکانات و دستگاه‌های روز این صنعت در این دوره از نمایشگاه اقدام کردیم که متاسفانه محدودیت زمانی مانع از انجام این کار شد اما با وجود این نمایندگان شرکت‌های چاپ با قطعات و ماشین آلات کوچک‌تر در نمایشگاه حضور پررنگ دارند و ما مشکلی از این نظر نخواهیم داشت. ابوالحسنی با اشاره به ایجاد سرویس‌های رایگان در سطح شهر برای رفت و آمد علاقه‌مندان این نمایشگاه، گفت: ورود به نمایشگاه برای افرادی که در رشته‌های مرتبط مشغول به تحصیل هستند و همچنین اعضای اصناف، به صورت رایگان بوده و برای عموم سه هزار تومان است؛ همچنین در بخش‌های جنبی این نمایشگاه با همکاری دانشگاه چاپ و دانشکده رنگ، کلاس های تخصصی برای علاقه‌مندان در این دو رشته برگزار خواهد شد.