جامع نیوز:معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران با تاکید بر اینکه در حال رایزنی برای عرضه قراضه آهن سازمان کشتیرانی، شهرداری ها و خودروسازها در بورس کالا هستیم، اعلام کرد : بورس کالا آمادگی واردات قراضه آهن از کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) در قالب اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) را دارد […]

جامع نیوز:معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران با تاکید بر اینکه در حال رایزنی برای عرضه قراضه آهن سازمان کشتیرانی، شهرداری ها و خودروسازها در بورس کالا هستیم، اعلام کرد : بورس کالا آمادگی واردات قراضه آهن از کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) در قالب اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) را دارد و در صورت درخواست تولیدکنندگان داخلی فولاد این موضوع را بررسی می کند.
به گزارش جامع نیوز، « علی پناهی» در جلسه « هم اندیشی قراضه آهن : سرمایه ملی، چالش ها، فرصت ها و راهکارها» که در یازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران متافو در تهران برگزار شد، گفت : بورس کالای ایران برای تکمیل زنجیره صنعت فولاد کشور، شفافیت معاملات و کشف منطقی محصولات اولیه و محصولات نهایی این صنعت، وارد عمل شده است. مقاطع فولادی هم اکنون در بورس کالای ایران عرضه می شود و این بورس تلاش داشته که عرضه و کشف نرخ مواد اولیه اصلی این صنعت یعنی سنگ آهن و قراضه آهن را در تالار معاملات توسعه دهد.
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران توضیح داد : سنگ آهن هم اکنون در بورس کالا عرضه می شود که امیدورایم همه عرضه کنندگان در آینده محصولاتشان را از طریق تالار داخلی و صادراتی این بورس عرضه کنند. همچنین، عرضه قراضه آهن در بورس کالا آغاز شده است که برای اولین عرضه شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران ۵۰۰ تن براده فلزی را روی تابلو معاملات برد که با استقبال مشتریان مواجه شد و به فروش رسید.
وی اعلام کرد : بزودی شرکت راه آهن جمهوری اسلامی محموله دوم خود را نیز بازار فرعی عرضه خواهد کرد که امیدواریم دیگر عرضه کنندگان قراضه آهن کشور نیز به این موضوع ورود کرده و محصولات خود را از طریق بورس کالا عرضه کنند. این موضوع منفعت عرضه کنندگان و خریداران این محصول استراتژیک را تامین خواهد کرد و موجب کاهش نوسانات قیمتی و افزایش کیفیت قراضه آهن می شود.
«پناهی» افزود : هم اکنون در حال رایزنی با سازمان کشتیرانی، شهرداری ها، خودروسازها، وزارت نفت و بخش خصوصی هستیم.
تسهیل واردات قراضه از طریق آی.ای.یو
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان اینکه طبق آمارها ما هم اکنون با کمبود قراضه آهن مواجه ایم، گفت : ما نیازمند واردات قراضه آهن هستیم. کشور ترکیه بالاترین واردات قراضه آهن را در جهان دارد که اغلب از طریق اروپا و آمریکا تامین می شد. این کشور هم اکنون افزایش قابل توجهی خرید از کشورهای سی.آی.اس داشته است؛ این در صورتی است که ایران باید پیش از این به بازارهای کشورهای مستقل مشترک المنافع ورود و قراضه آهن تهیه می کرد.
وی اظهار کرد : بورس کالای ایران اخیرا عضو اتحادیه الکترونیکی بین بورسی شده است که خریداران قراضه آهن می توانند از طریق این اتحادیه محصول مورد نیاز خود را از کشورهای CIS تامین کنند. بورس های کالایی کشورهای قزاقستان، ارمنستان، بلاروس، اکراین و قرقیزستان عضو این اتحادیه است که در صورت درخواست متقاضیان قراضه آهن، بورس کالا موضوع واردات این محصول را از کشورها مذکور، بررسی می کند.
« پناهی» در پایان با بیان اینکه معاملات در بورس کالا، متشکل و سازمان یافته، قانونمند، قابل نظارت، شفاف، عادلانه، رقابتی و کم هزینه است، گفت : مزایایی معامله در بورس کالا شامل معافیت معاملاتی ده درصدی، حذف مزایده و مناقصه، تضمین کیفیت و کمیت کالا و مبلغ معامله و مدت معامله ، و امکان پوشش، توزیع و انتقال ریسک است.
افزایش ۷۰۰ درصدی قیمت و لزوم ورود بورس کالا
«محمد سیاوشی» مدیر بازرگانی شرکت توکا تدارک فولاد مبارکه از دیگر سخنرانان جلسه هم اندیشی قراضه آهن در نمایشگاه بین المللی ایران متافو بود. وی با بیان اینکه قراضه آهن بخشی از زنجیره تولید فولاد در کشور است که نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهای صاحب‌نام در عرصه تولید فولاد نیز به‌عنوان یک کالای استراتژیک شناخته می‌شود، گفت : از این رو پذیرش محصول مورد نظر در بورس کالا و کشف قیمت شفاف آن، کمک قابل توجهی به مراحل پسین تولید فولاد در کشور می‌کند و باید قراضه آهن در بورس کالا عرضه شود.
«سیاووشی» اظهار کرد : بنابر آمارهای موجود، قیمت آهن قراضه در فاصله سال‌های ۸۵ تا ۹۲ نزدیک به ۷۰۰ درصد رشد کرده است، در حالی که باقی محصولات زنجیره تولید فولاد چنین رشدی را تجربه نکرده‌اند، بنابراین اهمیت این محصول برای صنعت فولاد و تاثیر نوسانات قیمت آن بر بهای تمام شده محصولات فولادی بسیار حائز اهمیت و قابل توجه است؛ لذا ورود بورس کالا به این حوزه یک ضرورت است.
مدیر بازرگانی شرکت توکا تدارک فولاد مبارکه اظهار کرد : ترکیه با ۲۲.۵ میلیون تن واردات قراضه آهن بزرگترین وارد کننده این محصول در جهان است؛ این در صورتی است که از سال ۷۱ تا ۹۲، یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن قراضه آهن وارد ایران شده است. نکته قابل تامل این است که به جای اینکه ایران در بازارهای کشورهای مستقل مشترک المنافع ورود و قراضه آهن لازم را تامین کند، کشور ترکیه ورود کرده و تقاضای خود را در این کشورها به شکل باور نکردنی افزایش داده است.
وی تصریح کرد : متاسفانه صنعت قراضه کشور متولی ندارد. نه تنها زیرساخت های تخلیه و بارگیری برای این محصول در بنادر وجود ندارد، بلکه برنامه ریزی ای برای این صنعت نیز صورت نگرفته است.
مدیر بازرگانی شرکت توکا تدارک فولاد مبارکه با بیان اینکه در متون برنامه ریزی و سیاستگذاری بیشترین تاکید روی سنگ آهن و کمترین روی قراضه آهن بوده است، توضیح داد: قراضه یکی از مواد اولیه راهبردی صنعت فولاد است، سنگ‌آهن هم از دیگر مواد اولیه زنجیره تولید فولاد به شمار می‌رود اما سنگ‌آهن جزو منابع تجدید‌ناپذیر به حساب می‌آید که بحث کشف، استخراج، تبدیل و بهره‌برداری آن به منابع مالی زیادی نیاز دارد، اما قراضه فولادی قابلیت بازگشت مجدد به چرخه بازیافت و تولید مجدد فولاد را دارا است و در صرفه‌جویی منابع انرژی از قبیل آب و برق نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.
«سیاوشی» ادامه داد : علاوه بر این، هزینه استفاده از آهن قراضه نیز در چرخه تولید فولاد در صورت تنظیم عرضه و تقاضا به نسبت دیگر مواد اولیه پایین‌تر است و بازیافت این محصول در زنجیره تولید فولاد به‌ عنوان یک ماده اولیه نقش مهمی در کاهش آلودگی‌های زیست محیطی دارد؛ از دیگر مزیت‌های مصرف قراضه برای صنایع فولادسازی کشور بازدهی وزنی آن است که این بازدهی وزنی در صورت مصرف قراضه ۹۸ درصد و در صورت مصرف‌ آهن اسفنجی ۸۵ درصد است که این میزان بازدهی وزنی برای فولادسازان و صاحبان صنایع فولادی از نظر اقتصادی و زیست‌محیطی بسیار حائز اهمیت بوده و نقش بسیار زیادی در کاهش هزینه‌هایشان ایفا می‌کند.
«یعقوبی» دبیرکل انجمن فولاد ایران نیز در جلسه هم اندیشی مذکور گفت : ورود قراضه آهن شرکت راه آهن به بورس کالای ایران خبر خوش یمنی است و امیدورام در آینده شهرداری ها، سازمان کشتیرانی، خودرو سازها و وزارت نفت نیز قراضه آهن خود را از طریق بورس کالا عرضه کنند.
وی توضیح داد : عرضه قراضه آهن در بورس کالا موجب تضمین کیفیت، شفافیت معاملاتی و مدیریت نوسانات می شود و انجمن فولاد ایران نیز از هر روشی که موجب شفافیت شود، استقبال می کند.