جامع نیوز: پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان یازدهم دی‌ماه با برگزاری مراسم افتتاحیه در برج میلاد تهران آغاز می‌شود. به گزارش خبرنگار جامع نیوز، پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان علاوه بر میزبانی از رقابت دانشجویان در رشته‌های قرائت و حفظ کل قرآن کریم، شاهد رقابت متسابقان در بخش پژوهش (مقاله و […]

جامع نیوز: پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان یازدهم دی‌ماه با برگزاری مراسم افتتاحیه در برج میلاد تهران آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار جامع نیوز، پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان علاوه بر میزبانی از رقابت دانشجویان در رشته‌های قرائت و حفظ کل قرآن کریم، شاهد رقابت متسابقان در بخش پژوهش (مقاله و پایان نامه) نیز خواهد بود.این مسابقات با حضور نمایندگانی از بیش از ۴۸کشور جهان برگزار خواهد شد که ارزیابی اولیه از نمایندگان معرفی شده به مسابقه، از طریق بررسی لوح‌های فشرده و نیز ارتباط تلفنی صورت گرفته است.
در این مسابقات دو نفر نیز به عنوان نمایندگان ایران اسلامی در رشته‌های حفظ کل قرآن و قرائت حضور خواهند داشت که پس از گذر از مرحله انتخابی اسامی این افراد در پایان آبان‌ماه ۱۳۹۳ اعلام می‌شود.
این گزارش حاکیست، پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان، در دو بخش رقابتی «حفظ کل و قرائت آیات کلام‌الله» و بخش «فراخوان مقاله و پایان‌نامه»، با هدف اتحاد دانشجویان جهان اسلام حول محور قرآن کریم، تعامل علمی ـ فرهنگی در بین نخبگان جهان اسلام، ایجاد زمینه نشر و بسط فرهنگ معارف و اخلاق قرآنی در بین دانشجویان و تشویق و ترغیب دانشجویان و دانشگاهیان به یادگیری و پیشرفت در فعالیت‌های قرآنی برگزار می‌شود.دبیر پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان از برگزاری جایزه دوسالانه «استاد مولایی» خبر داد و گفت: این جایزه به اساتیدی که در بخش آموزش قرآن به دانشجویان فعالیت دارند، اهداء می‌شود.

حمید صابرفرزام، با بیان اینکه ۴۸ کشور نمایندگان خود را به این رقابت‌ها اعزام خواهند کرد، گفت: از چند ماه قبل، رایزنی با کشورهای مختلف برای اعزام شرکت‌کننده به این مسابقات آغاز و از سوی ۷۸ کشور، نماینده‌هایی برای شرکت حفظ کل و قرائت تحقیق قرآن معرفی شدند.وی اظهار کرد: امسال برای اولین بار بحث پایان‌نامه‌های میان رشته‌ای قرآن کریم را نیز در دستور کار قرار دادیم به این ترتیب که پایان‌نامه‌هایی که با موضوع قرآنی توسط دانشجویان رشته‌های غیر قرآنی تهیه شده‌اند، پذیرش کرده و در روز اختتامیه از پایان‌نامه‌های برتر تجلیل خواهد شد.

احتمال حضور رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه

دبیر پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان بیان کرد: مراسم افتتاحیه این مسابقات ساعت ۱۵ روز پنجشنبه با حضور حمیدرضا طبیی، رئیس جهاد دانشگاهی، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و عباس صدری، رئیس دفتر منطقه‌ای آیسسکو در تهران و جمعی از نماینده‌ها و فعالان قرآنی برگزار خواهد شد. تمهیدات لازم برای حضور رئیس جمهور در این مراسم در نظر گرفته شده است، اما هنوز این حضور قطعی نشده است.

حضور رئیس مجلس در اختتامیه

رئیس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور در مورد مراسم اختتامیه نیز گفت: این مراسم ساعت ۱۹ روز یکشنبه ۱۴ دی‌ماه و با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.وی در ادامه در پاسخ به سؤالی در مورد میزان جوایز این دوره از مسابقات یادآور شد: در بخش اصلی به نفرات اول تا سوم به ترتیب ۳۰، ۲۰ و ۱۵ سکه تمام بهار آزادی اهداء خواهد شد که به برگزیدگان خارجی معادل ارزی این جوایز اهدا می‌شود. در بخش پژوهشی نیز نفرات اول تا سوم به ترتیب هفت، پنج و سه سکه بهار آزادی دریافت خواهند کرد.قرآن منادی وحدت در جهان اسلام است / حضور نمایندگانی از ۵ قاره دنیا در مسابقات قرآن دانشجویان مسلمان

ثبت دبیرخانه دائمی در دستور کار

حمید صابرفرزام در پاسخ به سؤال دیگری در مورد مراحل ثبت دبیرخانه این دوره از مسابقات اظهار کرد: مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان مانند مسابقات بین‌المللی ایران یا مالزی متعلق به کشور خاصی نیست و ویژه دانشجویان مسلمان است، با توجه به اینکه ایده‌پرداز این مسابقات جهاد دانشگاهی بوده است، به دنبال این هستیم تا دبیرخانه دائمی این مسابقات را در ایران ثبت کنیم و پس از آن مسابقات به میزبانی سایر کشورها نیز برگزار شود. تاکنون نیز سه کشور برای میزبانی این مسابقات اعلام آمادگی کرده‌اند.دبیر پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان گفت: با توجه به اینکه این مسابقات با محوریت دانشجویان برگزار می‌شود و همچنین با توجه به درگذشت استاد «مولایی» و تلاش‌های بسیار زیاد ایشان برای آموزش قرآن کریم به دانشجویان، تلاش داریم تا جایزه دوسالانه استاد مولایی را برگزار و جایزه‌ای با این عنوان به اساتید قرآنی کشورمان اهدا کنیم، در حد توان این جایزه در دوره اخیر برگزار و یا در غیر این صورت در ادوار آینده و در حاشیه مسابقات حتماً برگزار خواهد شد.

نامه‌نگاری با ۱۰۷ کشور برای حضور در مسابقات

دبیر پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان در پایان در پاسخ به سؤال دیگری در مورد حضور قاریان مصری در ایران و مشکلاتی که از سوی دولت این کشور برای آنها به وجود می‌آید، نیز گفت: برای حضور در این مسابقات برای ۱۰۷ کشور دعوتنامه ارسال کردیم که ۷۸ کشور به این دعوتنامه‌ها پاسخ دادند که از جمله آنها کشور مصر بود. البته برخی کم لطفی‌ها از سوی برخی کشورها صورت می‌گیرد که درصدد رفع آنها هستیم