جامع نیوز:رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در بازدیدی که از بورس کالای ایران داشت، با تاکید بر توسعه ابزار تامین مالی سلف موازی استاندارد گفت : این ابزار تامین مالی دارای پتانسیل بالایی است و راه اندازی این شیوه تامین مالی بر پایه کالاهای مختلف برای رونق تولید و اقتصاد ملی بسیار راهگشا است. […]

جامع نیوز:رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در بازدیدی که از بورس کالای ایران داشت، با تاکید بر توسعه ابزار تامین مالی سلف موازی استاندارد گفت : این ابزار تامین مالی دارای پتانسیل بالایی است و راه اندازی این شیوه تامین مالی بر پایه کالاهای مختلف برای رونق تولید و اقتصاد ملی بسیار راهگشا است.
به گزارش جامع نیوز شرکت بورس کالای ایران، در این بازدید که با حضور اعضای هیات مدیره و مدیران ارشد سازمان بورس و اوراق بهادار و اعضای هیات مدیره و مدیران ارشد بورس کالای ایران برگزار شد، «محمد فطانت» وظیفه ذاتی بورس کالای ایران را ضمانت شفافیت در اقتصاد ملی دانست و گفت : تلاش هرچه بیشتر ما باید نگاه توسعه ای به بورس کالا برای گسترش شفافیت در اقتصاد ملی باشد.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان از مدیریت بورس کالای ایران در خصوص اقدامات صورت گرفته طی سال های اخیر قدردانی کرد.
« حسین پناهیان» مدیرعامل بورس کالای ایران نیز در این جلسه به نقش و جایگاه بورس کالای ایران در تحقق اهداف اقتصادی دولت پرداخت و گفت : بورس کالای ایران رابطه تنگاتنگی با وزارتخانه های صنعت و معدن و تجارت، نفت، جهاد کشاورزی و امور اقتصادی و دارایی جهت توسعه و رشد اقتصادی ملی دارد.
« پناهیان» توضیح داد : وزارت اقتصاد و دارایی می تواند از بستر بورس کالای ایران زمینه های تعمیق بازارهای مالی سرمایه محور، کاهش فرار مالیاتی ، تسریع در خصوصی سازی، تعیین نرخ های بهینه گمرکی با استفاده از اطلاعات بازار و هدایت منابع بانکی به سمت تولید را فراهم کند. کما اینکه تاکنون نیز بورس کالا توانسته در این راستا گام های قابل قبولی بردارد.
وی افزود : ارتقای رقابت پذیری کالاها، ارتقا سهم بخش خصوصی در اقتصاد، بهبود فضای کسب و کار، افزایش صادرات، مرجعیت قیمتی در برخی کالاهای صادراتی از دیگر دستاوردهای بورس کالای ایران است که با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت تحقق آنها گام برداشته ایم. وزارت صنعت، معدن و تجارت و فعالان اقتصاد کشور از طریق بورس کالای ایران می توانند بازار را روزانه پایش و در نتیجه سیاست گذاری های به هنگام داشته باشد.
مدیرعامل بورس کالای ایران همچنین بازاریابی، افزایش صادرات، کشف قیمت و شفاف سازی معاملات داخلی و صادراتی فرآورده های نفتی و پتروشیمی را از دیگر کارکردهای بورس کالای ایران برشمرد و گفت : وزارت نفت می تواند از طریق بسترهای بورس کالای ایران، جایگاه ایران در بازارهای بین المللی محصولات پتروشیمی را ارتقا دهد.
« پناهیان» نیز با اشاره به همکاری های نزدیک با وزارت جهاد کشاورزی در جهت ساماندهی، رشد و توسعه بخش کشاورزی کشور ، اظهار کرد : بورس کالای ایران بدین منظور گام های عملیاتی ای جهت اصلاح نظام بازار و قیمت گذاری محصولات کشاورزی و همچنین کاهش هزینه های مبادله و ریسک سرمایه گذاری برداشته است؛ مهمترین این موارد بسترسازی های لازم جهت اجرایی شده ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی است که می تواند تحول در بخش کشاورزی کشور باشد. وی ادامه داد : بورس کالا زیرساخت های انبارداری بخش کشاورزی را فراهم کرده و برای عملیاتی شدن این ماده قانونی، منتظر بودجه مورد نیاز دولت است.
گام های بین المللی بورس کالا
مدیرعامل بورس کالای ایران در بخش دیگری از صحبت هایش به برنامه های منسجم و هدفمند این بورس در جهت توسعه بازارهای بین المللی پرداخت و بیان کرد : عضویت در اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) از مهم ترین اقداماتی بوده است که این بورس برای توسعه بازارهای بین المللی جهت صادرات و واردات کالاها داشته است. عضویت در کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی (ICC IRAN)، عضویت در انجمن بازارهای آتی (AFM)، عضویت در فدراسیون بورس‌های اوراق ‌بهادار آسیایی اروپایی (FEAS) از دیگر اقدامات بین المللی بورس کالای ایران بوده است.
وی دیگر برنامه های بورس کالای ایران را در سطح بین المللی، مرجع قیمتی شدن ایران در کالاهای قابل رقابت معرفی کرد و توضیح داد : هم اکنون این مهم در محصولاتی چون قیر و سنگ آهن که از طریق تالار صادراتی بورس کالا صورت گرفته ، تحقق یافته است و قیمت قیر بورس کالا در نشریه های گزارش های قیر آرگس (Argus Asphalt Report ) ، آیسیس (ICIS ) و گزارش های فولاد آرگس (Steel Feedstock of Argus ) منتشر می شود. قیمت محصولات سنگ آهن و فولاد بورس کالا نیز در نشریه های متال بولتن (MetalBulletin) و استیل فرست (SteelFirst ) انعکاس می یابد.
جایگاه بورس کالا در تامین مالی صنایع
«پناهیان» در ادامه بر نقش بورس کالای ایران در تامین مالی برای صنایع کشور تاکید کرد و گفت : این بورس در سال جاری معاملات اوراق سلف موازی استاندارد را راه اندازی کرد تا بیش از پیش بتواند در راستای تامین مالی صنعتگران کشور گام بر دارد. روند تامین مالی از طریق بورس کالای ایران از زمان تاسیس تاکنون رو به رشد بوده است، به صورتی که در فاصله سال های ۹۰ و ۹۱ حدود ۸۹ درصد رشد داشته است و در سال ۹۲ به ۲۰۲ هزار میلیارد ریال رسیده است.
مدیرعامل بورس کالای ایران در پایان با اشاره به اینکه امکان انجام معاملات ۱۶۷ کالای استراتژیک در قالب انواع قراردادهای نقدی، سلف، نسیه، آتی و سلف موازی استاندارد در یک محیط شفاف و تحت نظارت وجود دارد. بیان کرد : سهم معاملات بورس کالای ایران در اقتصاد ملی قابل تامل است که امیدواریم با توسعه بازارها و تنوع ابزارهای مالی نوین این سهم بیش از پیش افزایش یابد؛ ارزش معاملات بورس کالای ایران در سال ۹۰ معادل ۳۰۲ هزار میلیارد ریال بوده که این رقم در سال ۹۲ به ۶۳۷ هزار میلیارد ریال رسیده است. طی ۱۰ ماهه اول سال ۹۳ نیز ارزش معاملات بورس کالای ایران معادل ۴۶۶ هزار میلیارد ریال بوده است.
پیش بینی سال ۹۴
«محمدرضا عربی» عضو هیات مدیره بورس و اوراق بهادار از دیگر سخنرانان جلسه مذکور بود که با بیان اینکه سلف موازی استاندارد مدل بازارگردانی مناسبی است، گفت : این ابزار مالی موجب ورود خریداران خرد به این بازار شده است و در آینده وابستگی به سیستم بانکی را کاهش می دهد.
وی همچنین در باره دیگر اقدامات صورت گرفته در بورس کالای ایران توضیح داد : در حوزه قبض انبار و سپرده کالایی هم اقدام های مناسبی شده که بازار پر رونقی خواهد داشت. عرضه قراضه آهن در بورس کالا نیز تجربه موفقی بوده است. در حوزه برنامه خروج از رکود نیز تکالیفی برعهده بورس کالا گذاشته شده است تا املاک مازاد در این بازار به فروش برسد.
« عربی» در پایان پیش بینی کرد که سال آینده، سال خوبی برای بورس کالا خواهد بود.