جامع نیوز: در آخرین بازی مرحله گروهی جام ملت های آسیا تیم ملی کشورمان موفق شد با تک گل رضا قوچان نژاد امارات را شکست داده و به عنوان تیم اول از گروه خود صعود نماید. ایران مقابل امارات با ترکیبی متفاوت.کارلوس کروش کاملا غیر قابل پیش بینی است و باید گفت که خیلی سخت […]

جامع نیوز: در آخرین بازی مرحله گروهی جام ملت های آسیا تیم ملی کشورمان موفق شد با تک گل رضا قوچان نژاد امارات را شکست داده و به عنوان تیم اول از گروه خود صعود نماید.

ایران مقابل امارات با ترکیبی متفاوت.کارلوس کروش کاملا غیر قابل پیش بینی است و باید گفت که خیلی سخت است مربی ای بتواند دستش را بخواند.او ترکیبی کاملا جوان را راهی میدان کرده بود تا بتواند با انگیزه و نیروی جوانی امارات را شکست دهد و ایران را به عنوان تیم صدرنشین راهی مرحله بعد کند.
صدرنشینی از آن جهت برای دو تیم اهمیت دارد که تیم صدرنشین گروه به مصاف تیم قدرتمند ژاپن نمی رود.بازی را بازیکنان ایران شروع کردند.اماراتی ها که تا به حال در تورنمنت رسمی موفق به شکست دادن ایران نشده اند با آرامش بیشتری بازی می کردند.اماراتی ها برای صدرنشینی نیاز به گل نداشتند و تساوی با هر نتیجه ای می توانست آنها را به عنوان تیم اول راهی مرحله بعد کند.

نکته ای که درباره تیم امارات وجود دارد این است که بسیاری از کارشناسان عبدالرحمان،بازیکن این تیم را بهترین بازیکن جام تا این مرحله می دانند.این بازیکن آنقدر عملکرد خوبی داشته که عادل فردوسی پور هم از او به عنوان بهترین بازیکن جام یاد کرده است.حتی پیمان یوسفی هم در خلال گزارشش به این نکته اشاره کرد و گفت که بچه های تیم ملی و به خصوص سروش رفیعی باید حواسشان به این بازیکن باشد.

یک بازی کاملا متعادل.البته شاگردان کروش با انگیزه تر بودند و تمام تلاششان این بود تا در کنار گل نخوردن بتوانند دروازه شاگردان مهدی علی را باز کنند.مربی ای که اصالتا ایرانی است و اهل شهرستان لار.اما حالا عنوان چهارمین مربی بومی تاریخ فوتبال امارات را با خودش یدک می کشد!

بچه های ایران نیاز به گل داشتند.هر چه از دقایق بازی می گذشت حلقه محاصره تنگ تر و تنگ تر می شد اما شاگردان کروش بی گدار به آب نمی زدند.

در دقیقه ۱۴ سردار آزمون که مهاجم نوک ایران است یک گام کم آورد و پس از برخورد با دروازه بان امارات در محوطه ۱۸ قدم نقش بر زمین شد.اما حرکت او خطایی نبود که داور به خاطر آن اعلام ضربه پنالتی کند.یک دقیقه بعد حرکت زیبای پولادی و امیری از سمت چپ زمین ایران را در موقعیت خوبی قرار دارد که این ضربه را هم سردار آزمون از دست داد.

اماراتی ها عصبی شده بودند.این همان برنامه ای بود که کروش در کنفرانس خبری اش به آن اشاره کرده بود.پرسینگ فوق العاده بازیکنان ایران باعث شده بود تا مدافعان امارات بارها و بارها توپ را از دست بدهند و موقعیت های مناسبی را نصیب شاگردان کروش کنند.تلاش آنها حفظ توپ و به جریان انداختن بازی در کناره های زمین بود اما …

هر چند که شاگردان کروش دقایق ابتدایی بازی را خوب شروع نکردند اما هر چه از دقایق بازی می گذشت آنها بر توپ و میدان مسلط شدند.دوندگی جوان های تیم ملی آنقدر خوب بود که به اماراتی ها اجازه نمی دادند در زمان مالکیت توپ تصمیم فوق العاده ای بگیرند.

در دقیقه ۲۸ اماراتی ها صاحب یک ضربه ایستگاهی شدند تا شاید بتوانند از طریق ضربات آزاد برای دروازه علیرضا حقیقی خطرساز شوند.این ضربه با سری که پولادی به توپ زد راهی کرنر شد.مدافعان تیم ملی این ضربه کرنر را با دفعی ناقص دوباره راهی کرنر کردند.روی همین ضربه بود که عمر بازیکن تیم ملی امارات موقعیتی خطرناک را به دست آورد.او با دریبل چند بازیکن در پشت محوطه ۱۸ قدم نزدیک بود خطرساز شود که هوشیاری مدافعان باعث دفع توپ شد.

در این دقایق اماراتی ها بهتر کار می کردند و با ارسال توپ به کناره ها سعی داشتند تا از این مناطق به دروازه ایران نزدیک شوند.

حمله های شاگردان کروش فروکش کرده بود و توپ و میدان بیشتر در اختیار بازیکنان امارات بود.آنها با دادن پاس های کوتاه به هم(آن هم در زمین خودی)تمام تلاششان این بود که نتیجه را در نیمه نخست کنترل کنند.

در دقیقه ۳۵ آنها در پشت محوطه ۱۸ قدم و روی حمله ای که از کناره ها انجام دادند صاحب ضربه آزادی دیگری شدند که این ضربه پس از برخورد با مدافعان تیم ملی موقعیتی دیگر را نصیب اماراتی ها کرد.موقعیتی که باعث شد تا کاپیتان ایران مجبور شود بازیکن آنها را با خطا سرنگون کند و این بار در موقعیت بهتری،ضربه آزاد را نصیب شاگردان مهدی علی کند.

احمد خلیل پشت این ضربه ایستاد و توپ را به پای مدافعان ایران کوبید تا این موقعیت هم برای آنها از دست برود.باید گفت که قرمز پوش امارات در دقایق پایانی نیمه نخست بهتر از شاگردان کروش بازی کردند،آنها شرایط را طوری رقم زده بودند که مدافعان تیم ملی برای تصاحب توپ مجبور می شدند روی اماراتی ها خطا کنند.

در دقیقه ۴۲ خسرو حیدری موفق شد یک ضربه کرنر را برای ایران به دست بیاورد.ضربه ای که هم فشار را از روی تیم برداشت هم باعث شد تا بچه ها یکی دو موقعیت مناسب را به دست بیاورند.این کرنر با دفع ناقص اماراتی ها کرنر دیگری را نصیب ایران کرد که ضربه سر جهانبحش پس از برخورد به مدافعان حریف به سردار آزمون رسید که او هم نتوانست در ریباند توپ را وارد دروازه امارات کند.

با شروع نیمه دوم ایران بازی را بهتر شروع کرد.شاگردان کروش نیاز به گل داشتند و باید حمله می کردند.آنها در همان دقایق ابتدایی نیمه دوم صاحب چند موقعیت و کرنر شدند که متاسفانه نتوانستند از آنها استفاده کنند.

با این حال و پس از شروع طوفانی ایران در نیمه دوم این اماراتی ها بودند که با تکیه بر آرامشی که داشتند کمی مسلط تر بازی می کردند.در دقیقه ۵۷ کارلوس کروش دست به یک تغییر زد.او علیرضا جهانبخش را از بازی بیرون کشید و وریا غفوری را جانشینش کرد.

اماراتی ها توپ و میدان را در اختیار داشتند و این اتفاق برای ایران خوشایند نبود.کروش تصمیم گرفت تا یک تعویض دیگر هم انجام بدهد.او اشکان دژاگه را جانشین خسرو حیدری کرد تا قدرت تهاجمی تیم ایران را بالا ببرد.

با این حال این تیم تفاوت زیادی با نیمه نخست داشت.به نظر خود کروش هم به این نتیجه رسیده بود که تیمش در خط حمله قدرت لازم را ندارد.او به همین دلیل تصمیم گرفت تا رضا قوچان نژاد را هم به زمین بیاورد تا با تمام قوا به دروازه امارات حمله کنند.او جانشین سردار آزمون شد تا شاید بتواند گره گشای تیم ملی باشد.

بازی به دقیقه ۷۵ رسیده بود و این اماراتی ها بودند که بیشتر صاحب توپ و میدان بودند.

سه دقیقه بعد،علی مبخوت نفس ایرانی ها را در سینه حبس کرد.ضربه شوت او با اختلاف کمی راهی اوت شده تا خیال میلیون ها ایرانی راحت شود.بازی توازن خاصی نداشت اما از دقیقه ۷۹ تا ۸۱ شاگردان کروش دوباره فشار روی دروازه امارات را آغاز کردند.آنها یکی دو موقعیت ایده آل را از دست دادند و حتی یک بار هم اگر درخشش دروازه بان اماراتی نبود شاید الان دروازه آنها باز شده بود.

شاگردان کروش در نیمه دوم خیلی دیر به فکر حمله کردن افتادند.پاس های از کنار امیری و غفوری و حرکات انفرادی دژاگه موقعیت های خوبی را نصیب ایرانی ها کرد اما هیچ کدام از این موقعیت ها تیم ملی را به گل نرساند.در دقیقه ۸۶ پرتاب بلند آندرانیک تیموریان نزدیک بود با موقعیت ایده آلی که نکونام فراهم کرد به گل تبدیل شود که این موقعیت با دفع مدافعان امارات از دست رفت.دقایق و ثانیه ها به تندی می گذشت.ایران برای صدرشنینی نیاز به گل داشت.همه منتظر بودند تا اینکه در دقیقه ۹۱ باز هم رضا قوچان نژاد در نقش ستاره نجات ظاهر شود.ارسال کوتاه تیموریان از توپ برگشتی یک کرنر که به سود ایران اعلام شده بود باعث شد تا گوچی با یک ضربه سر فنی و دقیق دروازه امارات را باز کند.

ایران با سه امتیازی که از این بازی گرفت صدرنشین گروه خودش شد و به احتمال فراوان در مرحله بعدی جام ملت های آسیا به مصاف عراق یا اردن می رود.