جامع نیوز: دیدار ایران و عراق در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا با پیروزی عراق در ضربات پنالتی به پایان رسید. دیدار تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل عراق از مرحله یک چهارم نهایی شانزدهمین دوره جام ملت‌های آسیا از ساعت ۱۰ صبح امروز (جمعه – به وقت تهران) در ورزشگاه کانبرا آغاز شد […]

جامع نیوز: دیدار ایران و عراق در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا با پیروزی عراق در ضربات پنالتی به پایان رسید.

دیدار تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل عراق از مرحله یک چهارم نهایی شانزدهمین دوره جام ملت‌های آسیا از ساعت ۱۰ صبح امروز (جمعه – به وقت تهران) در ورزشگاه کانبرا آغاز شد که بازی در وقت‌های معمول و اضافه بازی با نتیجه ۳ بر ۳ به پایان رسید. سردار آزمون (۲۴)، مرتضی پورعلی‌گنجی (۱۰۳) و رضا قوچان‌نژاد (۱۱۹) برای ایران گلزنی کردند و ۳ گل عراق را هم احمد یاسین (۵۶)، یونس محمود (۹۳) و ضرغام اسماعیل (۱۱۶ – پنالتی) به ثمر رساندند.کارلوس کی‌روش در این بازی از علیرضا حقیقی، سیدجلال حسینی،‌ مرتضی پور‌علی‌گنجی، احسان حاج‌صفی، وریا غفوری، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، مسعود شجاعی، مهرداد پولادی، اشکان دژاگه و سردار آزمون در ترکیب اصلی استفاده کرده است.

نیمه اول

دقیقه ۲: توپی که در محوطه جریمه تیم ملی بود توسط آندرانیک تیموریان دور شد و سردار آزمون می‌توانست با یک فرار خوب خودش را صاحب موقعیت کند اما مدافع عراق توپ را با دست گرفت و مانع ضدحمله بازیکنان ایران شد.

دقیقه ۱۰: بازیکنان تیم ایران می‌توانستند با یک کار گروهی به یک موقعیت دیگر دست پیدا کنند اما مسعود شجاعی به حرکت انفرادی پرداخت که توپ را از دست داد. البته هافبک تیم ملی معتقد بود مدافع عراق روی او خطا کرده است.

دقیقه ۲۰: اشکان دژاگه و سردار آزمون یک کار تمرین شده را پشت محوطه جریمه عراق انجام دادند اما شوتی که دژاگه به سمت دروازه عراق شد راهی به دروازه نداشت و به بیرون رفت.

دقیقه ۲۴: ارسال وریا غفوری از سمت راست به خوبی روی سر سردار آزمون نشست تا این بازیکن ۲۰ ساله یک بار دیگر برای ایران گلزنی کند. آزمون در بازی دوستانه مقابل عراق هم موفق به گلزنی شده بود و در دیدار با قطر هم برای تیم ملی گلزنی کرد.

دقیقه ۲۶: عراقی‌ها بلافاصله بعد از باز شدن دروازه‌شان برای جبران به سمت دروازه ایران حمله کردند که حمله آنها خطرناک هم بود اما ضربه یونس محمود توسط حقیقی راهی کرنر شد.

دقیقه ۲۷: اشکان دژاگه از سمت راست حرکت خوبی را انجام داد و پاس رو به بیرون او به احسان حاج‌صفی رسید اما شوت این بازیکن پس از برخورد به مدافع عراق دور شد.

دقیقه ۳۳: حملات ایران روی دروازه عراق بیشتر از سمت راست طراحی می‌شد. این بار هم اشکان دژاگه و سردار آزمون همکاری خوبی با هم داشتند که ضربه دژاگه از بالای دروازه عراق به بیرون رفت.

دقیقه ۴۲: مهرداد پولادی پس از اینکه دروازه‌بان عراق توپ را جمع کرده بود با پا ضربه‌ای به او زد که باعث شد ویلیامز به مدافع تیم ملی کشورمان کارت زرد دوم را نشان دهد تا ایران ۱۰ نفره کار را دنبال کند.

نیمه دوم

دقیقه ۴۸: ضربه ایستگاهی برای عراق پشت محوطه جریمه ایران یک موقعیت خوب را برای یاسر قاسم ایجاد کرد. ضربه او به سمت دروازه ایران با واکنش بسیار خوب علیرضا حقیقی راهی کرنر شد تا دروازه‌بان ایران مانع از فروپاشی دروازه شود.

دقیقه ۵۲: وظیفه علیرضا حقیقی در نیمه دوم سنگین‌تر شده بود. این دروازه‌بان این بار سانتر عراقی‌ها را با شیرجه‌ای فوق‌العاده مهار کرد تا به هم‌تیمی‌هایش روحیه بدهد. در ادامه نیز اشکان دژاگه حرکت خوبی را در زمین عراق داشت اما بعد از ورود به محوطه جریمه توپ را از دست داد.

دقیقه ۵۶: سانتر خطرناک عراقی‌ها از سمت راست خط دفاعی ایران باعث شد دروازه علیرضا حقیقی توسط احمد یاسین باز شود.

دقیقه ۶۳: پس از تعویض ابتدای نیمه دوم که وحید امیری جای مسعود شجاعی را در زمین گرفت، با مصدوم شدن سردار آزمون سرمربی تیم ملی کشورمان یک تعویض اجباری انجام داد و علیرضا جهانبخش را به زمین فرستاد.

دقیقه ۸۰: بازی پس از گل عراق با افت شدیدی روبرو شد و هیچکدام از دو تیم نتوانستند موقعیتی روی دروازه یکدیگر ایجاد کنند.

دقیقه ۸۳: رضا قوچان‌نژاد پس از ضعف ایران در خط حمله جایگزین اشکان دژاگه شد.

دقیقه ۸۹: داور بازی یک ضربه ایستگاهی برای ایران اعلام کرد. پاس جواد نکونام برای مرتضی پورعلی‌گنجی این بازیکن را در موقعیت شوتزنی قرار داد اما ضربه او با فاصله زیادی راهی اوت شد.

دقیقه ۴+۹۰: ضربه ایستگاهی از سمت راست محوطه جریمه عراق برای ایران بود که سانتر احسان حاج‌صفی برگشت داده شد و در ادامه هم توپ به آندرانیک تیموریان رسید که سانتر او هم آفساید بود.

وقت اضافه اول

دقیقه ۹۲: تیم ملی از سمت چپ محوطه جریمه صاحب ضربه ایستگاهی شد که بازیکنان ایران نتوانستند از این موقعیت استفاده‌ای کنند.

دقیقه ۹۳: ضرغام اسماعیل از سمت راست پاس خوبی را مقابل دروازه ایران ارسال کرد. توپ پس از برخورد به حقیقی به یونس محمود رسید تا این بازیکن با ضربه سر دروازه ایران را باز کند.

دقیقه ۱۰۳: آندرانیک تیموریان ارسال بسیار خوبی از روی نقطه کرنر داشت تا مرتضی پورعلی‌گنجی با یک پرش بلند دروازه عراق را باز کند.

وقت اضافه دوم

دقیقه ۱۰۸: عراقی‌ها پشت محوطه جریمه تیم ملی صاحب موقعیت بسیار مناسبی شدند اما شوت ضرغام اسماعیل پس از برخورد به علیرضا جهانبخش و مصدوم شدن این بازیکن از زمین ایران دور شد.

دقیقه ۱۱۶: مرتضی پورعلی‌گنجی با خطایی که روی بازیکن عراق انجام داد این تیم را صاحب یک ضربه پنالتی کرد. ضرغام اسماعیل پشت ضربه پنالتی ایستاد که موفق شد این موقعیت را برای عراق تبدیل به گل کند.

دقیقه ۱۱۹: ضربه کرنر برای ایران و جلو کشیدن علیرضا حقیقی عراقی‌ها را تحت فشار قرار داد. ضربه سر اول از جواد نکونام برگشت داده شد و سپس جلال حسینی توپ را به زیر طاق دروازه عراق زد که توپ هم از خط عبور کرده بود اما در برگشت رضا قوچان‌نژاد گل تساوی را برای ایران به ثمر رساند.

دقیقه ۱۲۰: علیرضا حقیقی در پایان بازی با مصدومیت شدیدی روبرو شد که بعد از ۵ دقیقه معالجه توانست به بازی برگردد.

پنالتی

اولین ضربه پنالتی را برای ایران احسان حاج‌صفی به بالای دروازه زد و در ادامه مرتضی پورعلی‌گنجی، جواد نکونام، سیدجلال حسینی، وریا غفوری، علیرضا جهانبخش و آندرانیک تیموریان برای ایران گلزنی کردند اما وحید امیری ضربه بعدی را از دست داد. عراقی‌ها نیز از ۸ ضربه خود موفق شدند ۷ ضربه را تبدیل به گل کنند.درنهایت تیم ملی فوتبال کشورمان با نتیجه ۱۰ بر ۹ بازی را واگذار کرد تا از رسیدن به نیمه نهایی باز بماند