جامع نیوز:فاز دوم ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا(س) در نجف اشرف امروز طی مراسمی با حضور تولیت حرم مطهر علوی،رییس دیوان وقف شیعی عراق، جمعی از وزارء علما و مسئولین ستاد و پروژه برگزار شد. به گزارش جامع نیوز، حسن پلارک در این باره اظهار داشت: باتوجه به پایان عملیات ساخت سازه صحن و […]

جامع نیوز:فاز دوم ساخت صحن و شبستان حضرت زهرا(س) در نجف اشرف امروز طی مراسمی با حضور تولیت حرم مطهر علوی،رییس دیوان وقف شیعی عراق، جمعی از وزارء علما و مسئولین ستاد و پروژه برگزار شد.
به گزارش جامع نیوز، حسن پلارک در این باره اظهار داشت: باتوجه به پایان عملیات ساخت سازه صحن و بر اساس درخواست تولیت محترم حرم مطهر علوی، امروز مراسم اتمام ساخت سازه بتونی صحن حضرت زهرا(س) و آغاز مرحله دوم آن برگزار شد.
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: اجرای این سازه بتونی از سال ۹۱ آغاز شده و در آن بیش از ۲۰ هزار تن آرماتور و ۱۷۶هزار مترمکعب بتن مصرف شده و سطح قالب بندی انجام شده تا کنون ۴۰۰ هزار مترمربع می باشد.
وی یادآور شد: در مرحله دوم این پروژه عظیم، عملیات نازک کاری شبستان داخلی شامل سنگ دیواره ها، سنگ فرش کف، سنگ کاری ستون ها و آینه کاری کتیبه ها اجرا خواهد شد.
پلارک با اشاره به ظرفیت ۱۰۰هزار نفری پذیرش زائر این صحن گفت: بخش زیارتی با زیربنای ۱۰۹ هزار مترمربع و در سه طبقه شبستان و صحن روباز ساخته می شود تا میزبان ۱۰۰ هزار نفر از زائرین باشد.
وی با بیان اینکه وسعت فضای غیر زیارتی عمومی بیش از ۹۷ هزار مترمربع است گفت: اولین بخش این فضا شامل موزه با زیربنای ۱۸هزارمتر مربع که در قسمت شمال غربی صحن قرار دارد و کتابخانه به وسعت ۲۰هزار مترمربع و مهمانسرا، پارکینگ اختصاصی و سرویسهای بهداشتی است.
خاطرنشان می شود هدف گذاری ستاد بازسازی عتبات عالیات برای اجرای این طرح بزرگ ۴ ساله بوده و مسئولین پروژه امیدوارند تا تیرماه سال ۹۵ فضای زیارتی را آماده پذیرایی از زائران نمایند.