جامع نیوز:مراسم تودیع و تکربم دکتر علی دیواندری و معارفه دکتر کورش پرویزیان با حضور دکتر سیف، رئیس کل بانک مرکزی، مدیران ارشد نظام بانکی، اعضاء هیات مدیره و مدیران بانک پارسیان در تاریخ ۱۹ اسفند ماه در محل ساختمان مرکزی بانک پارسیان برگزار شد. در ابتدای این مراسم دکتر عارف نوروزی، نایب رییس هیات […]

جامع نیوز:مراسم تودیع و تکربم دکتر علی دیواندری و معارفه دکتر کورش پرویزیان با حضور دکتر سیف، رئیس کل بانک مرکزی، مدیران ارشد نظام بانکی، اعضاء هیات مدیره و مدیران بانک پارسیان در تاریخ ۱۹ اسفند ماه در محل ساختمان مرکزی بانک پارسیان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر عارف نوروزی، نایب رییس هیات مدیره بانک پارسیان ضمن تقدیر از زحمات دکتر دیواندری، گفت : ایشان مدیری شایسته، زحمت کش و پرتلاش در عرصه فعالیت های بانکی هستند و حضور شخصیت موجه و محترم ایشان در بانک پارسیان فرصتی مغتنم برای این بانک بود که به علت پیش آمدن بیماری ناچار به ترک فعالیت خود در بانک شدند که برایشان آرزوی بهبودی داریم.
وی با اشاره به تجربیات دکتر پرویزیان و حضور چندین ساله ایشان در عرصه بانکداری خاطر نشان ساخت: دکتر پرویزیان سابقه درخشانی در مدیریت خود در بانک‌های توسعه صادرات و سینا داشته‌اند، ضمن این که ایشان شخصیتی شناخته شده، حرفه‌ای و خوش نام در حوزه بانکی است و امیدواریم که با وجود ایشان و با کمک اعضاء هیات مدیره و مدیران و کارکنان همچنان بتوانیم در مسیر اعتلای بانک پارسیان گام برداریم و همچنین با کمک‌های بانک مرکزی مشکلات سیستم بانکی حل شده و شاهد روزهای درخشان در سیستم بانکی کشور باشیم.

دکتر دیواندری : خوشنامی بانک پارسیان با تلاش نیروی انسانی دلسوز محقق شد
دکتر دیواندری نیز ضمن تشکر از رییس کل بانک مرکزی، دکتر پرویزیان، اعضای هیات مدیره و کلیه کارکنان با اشاره به اینکه خوشنامی بانک پارسیان محصول تلاش نیروی انسانی ارزشمند این بانک است، گفت : همه آنچه که در توان داشتند در این دوره مدیریت در طبق اخلاص گذاشتند و بانک یک حرکت جدی را آغاز کرد که ثمراتش برای سال جاری و سال های بعد دقیقا قابل مشاهده است.
ایشان افزود : کارهای بسیار خوبی در بانک انجام شده است و هر کاری که شده محصول تلاش یکایک همکاران گرانقدر است و شاید سهم من در این جهت بسیار ناچیز بوده است. از همه و همه در یک کلام سپاسگزارم و مدیون محبت های بی دریغ و صمیمانه یکایک شما هستم .

رییس کل بانک مرکزی: حل مشکلات نظام بانکی با جهت گیری‌های صحیح
دکتر سیف، رئیس کل بانک مرکزی نیز به عنوان سخنران بعدی این مراسم با تقدیر از زحمات دکتر دیواندری، اظهار داشت : ایشان از مدیران ارشد، با صلاحیت و موفق در نظام بانکی کشور هستند. در طول دوره مدیریت خود در بانک ملت، موفق ظاهر شده اند. در بانک پارسیان نیز جهت گیری خوبی داشتند وامیدواریم دکتر پرویزیان هم از تجربیات ایشان استفاده کنند. ضمن اینکه دکتر پرویزیان نیز از همکاران با صلاحیت و موفق ما هستند و حضورشان در بانک پارسیان را به فال نیک می گیریم.
سیف در ادامه افزود: نظام بانکی ما نیاز به مدیران با تجربه و موفق دارد و باید قدر این مدیران را بشناسیم چرا که با قدرناشناسی نظام بانکی دچار مشکل می‌شود و مدیران با تجربه، فهیم و مسلط می توانند هدایت درستی را انجام دهند تا نظام بانکی با مشکل مواجه نشود. مدیریت نظام بانکی نیاز به تجربه و دانش دارد. ضمن این که با وجودی که معتقدیم حضور دکتر دیواندری در بانک پارسیان باید طولانی تر می بود و کارهایی را که شروع کرده بود به اتمام می رساند، اما این تغییر را به فال نیک می گیریم و احساس می کنیم جایگزینی بهتر از دکتر پرویزیان برای تصدی مدیریت بانک پارسیان نبود.
وی خاطر نشان ساخت: در دوره طولانی بعد از انقلاب همواره مواجه با سرکوب مالی بودیم و نرخ سود بانکی نسبت به تورم پایین تر بوده است و در واقع نرخ سود بانکی منفی بوده و این شرایط استمرار داشت و همیشه این مطلب به‌عنوان یکی از دلایل عدم تعادل در نظام بانکی کشور شناخته می شد و همواره دنبال زمینه مناسب بودیم تا از این وضعیت خارج شویم و منطق در این زمینه این بود که در نظام بانکی تقاضا برای تسهیلات به صورت نامحدود وجود داشته باشد و چیزی که می توانست آن را محدود کند نرخ سود تسهیلات بود. به این شکل که اگر نرخ سود تسهیلات افزایش پیدا کند قطعا تقاضا کمتر خواهد شد و امکان ایجاد تعادل در این زمینه فراهم می شود. ضمن این که باید به این نکته که تسهیلات در چه مسیرهایی مصرف می‌شود و چه فعالیت‌هایی برای اقتصاد کشور مفید است، توجه شود.
در گذشته این توجیه ایجاد می شد که نرخ سود بانکی زیر نرخ تورم به نفع تولید است اما چون منابع ابزار تخصیص امکانات است و اگر منابع آنقدر وفور پیدا کند که امکانات در پروژه هایی که بازدهی مناسب ندارد، صرف شود، یعنی امکانات مملکت هدر می رود و نمی‌شود به خوبی از آن‌ها بهره برداری کرد. الان مدت‌هاست که جهت گیری های درست در اقتصاد کشور و هماهنگی های منطقی و کارشناسی اقتصاد کشور را در مسیر درست قرار داده است و شاهدیم که نرخ تورم از ۴۵ درصد به ۱۶ درصد و از حدود ۴۱ درصد به ۶/۱۵ درصد رسیده است. امیدواریم به تبع این جهت گیری درست سایر عوامل نیز تعدیل شود و یکی از این عوامل نرخ سود است.
سیف همچنین اظهار داشت: در نظام بانکی مشکلات ساختاری وجود دارد که باید برطرف شود. رقابت های ما رقابت های تخریبی است و مهم ترین مطلب این است که موفقیت در بانک را چگونه بسنجیم. رشد بانک رشد سپرده آن نیست . رشد سپرده، رشد سودآوری و پایداری در مقابل نوسانات است و جهت گیری غلط را باید از بین ببریم. رشد بالای سپرده با زیر پا گذاشتن ضوابط، مقررات و… محقق می شود که فضای کار کردن را غیر حرفه ای می‌کند. باید دید یک بانک از نظر شاخص، تعادل تراز نامه ای، دارایی‌های درآمد زا و … چقدر دقیق و حرفه ای کار کرده است و تک تک موارد را می‌توان تجزیه و تحلیل کرد و نواقص را شناسایی کرده و برطرف ساخت. در این مسیر با سلامت حرکت کردن مهم است.
مهم منفعت اقتصادی کشور و پشتیبانی از تولید است
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این که ما نمی‌خواهیم بازار و ساختار بانکی را از این فضای باز و آزاد دور کنیم، افزود: مهم منفعت اقتصادی کشور و پشتیبانی از تولید است و در این زمینه نمی‌توانیم نگاه کوتاه مدت داشته باشیم. بانک مرکزی هم به صورت جدی در این زمینه ها اقدام خواهد کرد اما علاقمند است حرکت از سوی بانک ها آغاز شود تا بتوانیم برای جامعه پاسخگو باشیم و نرخ سود بانکی با توجه به نرخ تورم مورد انتظار تنظیم شود.
ضمن این که در مورد شفافیت و استحکام و قابل اتکا بودن صورت های مالی بانک‌ها تاکید ویژه‌ای وجود دارد و یکی از ابزارهای نظارتی دقیق در نظام بانکی مراجعه به صورت‌های مالی بانکهاست که امضاء یک حسابرس هم زیر آن باشد. در این زمینه انتظارات از حسابرسان مطرح شده و حسابرسان مستقل باید گزارش هایی در مورد بانک ها ارائه دهند که بتوان به آن‌ها مراجعه کرد.
لزوم حل مشکل مطالبات معوق
سیف به مسئله مطالبات معوق بانک‌ها نیز اشاره کرد و گفت: در زمان‌های پیش از این در هنگام اعطای تسهیلات این کارشناسی صورت نمی‌گرفت که آیا شخصی که تقاضای تسهیلات کرده و یا پروژه‌ای که برای آن تسهیلات تقاضا شده، توانایی رسیدن به مرحله بهره برداری را دارد یا خیر؟ بنابراین نتیجه عدم وجود کارشناسی در این زمینه این شد که حجم مطالبات معوق انباشته شد. متاسفانه در دوره ای سوء مدیریت‌ها را شاهد بودیم و برخوردهای دستوری و دستورهای غیر اصولی صادر شده که به این قضیه دامن زد. ضمن این‌که تحریم ها، شرایط خاص بین‌المللی، مشکلات صنعتی و تولیدی، افزایش ناگهانی نرخ ارز، محدودیت ‌های بودجه دولت، بدهی‌های عظیم دولت به بخش خصوصی و بدهی بخش خصوصی به شبکه بانکی همه دست به دست هم دادند و اقتصاد کشور را با مشکلات زیادی مواجه کردند.
در حال حاضر ارتباط خوبی میان نظام بانکی کشور و دستگاه قضائی در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ایجاد شده و کمیته فرادستگاهی در بانک مرکزی شکل گرفته و با حساسیت‌ها و هماهنگی‌هایی که به وجود آمده امید است که روند مثبتی را شاهد باشیم.
وی در ادامه خاطر نشان ساخت: این قضاوت نادرستی است که یک مشتری که بدهی معوقه دارد وارد لیست سیاه شده و از گرفتن هر گونه تسهیلات محروم شود. گاهی مشکلات غیر قابل پیش‌بینی و ناگزیری پیش می‌آید که نقدینگی را به حداقل می‌رساند و موجب به تعویق افتادن بازپرداخت قسط وام می‌شود. در دنیا اگر کسی با چنین مشکلی مواجه شود، بانکدار طی جلسه‌ای با مشتری به بررسی مشکل به وجود امده می پردازد و راهکارهای برون رفت از بحران را مورد ارزیابی قرار می دهند ووقتی اطمینان حاصل شد که مشتری متعهد به بازپرداخت بدهی است، بانک به او کمک می کند تا از بحران خارج شده و چرخه فعالیت اقتصادی اش مجددا به حرکت دربیاید. ما به دنبال این هستیم که این فضا را در کشور ایجاد کنیم و بخشنامه‌ای هم در این زمینه صادرشده که هر کس بدهی معوقه دارد اگر طرحی برای خروج از بحران برای بازپرداخت بدهی خود دارد، می‌تواند با ارائه وثیقه لازم از تسهیلات بانک برخوردار شود. این کار برای سرو سامان دادن به مطالبات و بهبود اوضاع اقتصادی کشور موثر است.
سیف همچنین با اعلام این مطلب که باید روی رسالت نظام بانکی کشور در قبال اقتصاد کشور تمرکز کنیم، افزود: باید کاری کنیم که نقش بانک‌ها در اقتصاد کشور پر رنگ تر شود ودر این شرایط که بار اصلی تامین مالی به دلیل بانک محور بودن اقتصاد کشور، بر عهده بانکهاست و ۸۸ درصد تامین مالی از طریق بانک‌ها صورت می‌پذیرد، باید سعی کنیم که کار خود را حرفه ای تر انجام داده تا بتوانیم به نقش تاثیر گذاری که در اقتصاد کشور داریم، افتخار کنیم.

دکتر پرویزیان: بانک پارسیان حافظ منافع کارکنان، مشتریان و سهامداران خود است
دکتر پرویزیان نیز با قدردانی از زحمات دکتر دیواندری گفت : ایشان مدیری فرهیخته و اندیشمند در نظام بانکی کشور هستند و جای دارد از زحمات ایشان تقدیر شود .
مدیرعامل بانک پارسیان افزود : از حسن اعتماد اعضای هیات مدیره تشکر می کنم و امیدوارم که پاسخ این اعتماد را با صداقت و راستی و درستی بدهم. کار اصلی بدوش مدیران و کارکنان بانک است و هرکدام از آنها نقش برجسته و ویژه ای در بانک دارند و ما هم امیدواریم که در این ایام بتوانیم در خدمت آنها باشیم.
وی ضمن تشکر از دکتر سیف و بانک مرکزی به خاطر سیاست های خوبی که در حوزه کنترل تورم و ثبات بازار و آرامش برای شبکه بانکی در پیش گرفته‌اند، گفت: به‌کارگیری خدمات خردمندانه در شبکه بانکی و حمایت از بخش تولید و کاهش هزینه‌های تولیدکنندگان از دیگر اقدامات بانک مرکزی است و مطمئنم شرایط با تدبیر دکتر سیف و همکارانشان روز به روز بهتر خواهد شد.
دکتر پرویزیان، حفظ و ارتقاء برند بانک پارسیان برای مشتریان از وظایف و تکالیف تمام کارکنان این بانک دانست و افزود : رعایت بیش از پیش مقررات بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین حفظ حقوق سهامداران و کارکنان بانک و شفافیت و حضور در عملیات و اطلاع رسانی درست و سریع به نهادهای مالی کشور از دیگر برنامه های این بانک است.
مدیر عامل بانک پارسیان، پیگیری و وصول مطالبات معوق و برنامه ریزی صحیح را از دیگر برنامه های این بانک اعلام کرد و اظهار داشت: در خدمت به نظام بانکی کشور، بانک پارسیان با استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک و نظام بانکداری پیشرفته و مدرن، در بازار بین‌الملل همانطور که دکتر دیواندری آغاز کردند، حضور خواهد داشت و امیدوارم بتوانیم خدمات بهتر و ارزشمندی به مشتریان ارائه کنیم.
پرویزیان همچنین اظهار داشت : امیدواریم با سیاست‌هایی که بانک مرکزی دنبال می‌کند بتوانیم سرویس محوری و خدمت محوری به مشتریان را به‌عنوان اولویت اصلی و اول دنبال کنیم تا درآمد بانک از این محل تامین شود و سود مطلوبی به سهامداران خود بدهیم.