جامع نیوز:دکتر سعد محمدی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در دیدار نوروزی با معاونین ، مدیران و کارکنان این شرکت ضمن تبریک فرارسیدن سال جدید به کارکنان شرکت ، توافق هسته ای ایران و قدرت های بزرگ جهانی را طلیعه ای برای حرکت جدید اقتصادی کشور دانست و گفت : امیداست بتوانیم با این شرایط جدید […]

جامع نیوز:دکتر سعد محمدی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در دیدار نوروزی با معاونین ، مدیران و کارکنان این شرکت ضمن تبریک فرارسیدن سال جدید به کارکنان شرکت ، توافق هسته ای ایران و قدرت های بزرگ جهانی را طلیعه ای برای حرکت جدید اقتصادی کشور دانست و گفت : امیداست بتوانیم با این شرایط جدید ، در ذوب آهن فضایی تازه برای دستیابی به اهداف متعالی شرکت ایجاد کنیم .

به گزارش جامع نیوز وی دستیابی به تولید ۲ میلیون و ۷۰۰ هزارتن فولاد خام در سال ۹۳ که برای اولین بار در تاریخ ذوب آهن رقم خورد را یکی از مهمترین دستاوردهای این شرکت در سال ۹۳ عنوان کرد و افزود : افزایش تولید حدود ۲۰ درصدی در ذوب آهن نسبت به سال ۹۲ افتخار بزرگی است که توسط تمام تلاشگران شرکت حاصل شد و برترین میزان رشد تولید در بین واحدهای فولادی کشور محسوب می شود .

دکتر سعد محمدی میزان فروش و صادرات شرکت در سال ۹۳ را ۵۶ درصد بیشتر از سال ۹۲ اعلام کرد و تصریح نمود : در سال گذشته ، رکود در ساخت و ساز مسکن ، سیاست درست دولت در اختصاص ندادن بودجه به طرح های عمرانی زیر ۸۰ درصد ، پایان پروژه مسکن مهر و تمایل کشورهایی همچون روسیه ، اکراین و چین به صادرات محصولات فولادی موجب رکود در فروش محصولات این شرکت شد .

وی در تشریح شرایط بحرانی بازار محصولات فولادی و مشکلات حوزه فروش گفت : هم اکنون علاوه بر ذوب‌آهن ۴۸ کارخانه تولید میلگرد ،‌۹ تعداد کارخانه تولید تیرآهن و ۷ کارخانه تولید سایر محصولات همچون نبشی ،‌ ناودانی و غیره در کشور وجود دارند و لذا مانند گذشته ذوب آهن نمی تواند کنترل بازار را در اختیار داشته باشد . هرچند کیفیت محصولات این شرکت ها به هیچ وجه قابل مقایسه با ذوب آهن نیست اما بسیاری از خریداران به این مسئله مهم توجه ندارند . ضمن اینکه کشورهایی همانند چین نیز محصولات خود را با قیمت های ارزان ارائه می کنند .

وی در ادامه به اهمیت اساسی پروژه تولید ریل و تیرآهن بال پهن اشاره کرد و گفت : امروز فروش تیرآهن به سختی صورت می گیرد اما برای ریل تقاضا وجود دارد و سود حاصل از فروش ریل نیز با سایر محصولات فولادی قابل مقایسه نیست . پروژه دیگر که اهمیت آن کمتر از تولید ریل نیست اما کمتر مورد توجه قرار گرفته ، پروژه تولید تیرآهن بال پهن است که توسط کارشناسان داخلی صورت می گیرد و یک میلیون تن تقاضا در بازار برای این کالا وجود دارد .مدیرعامل این شرکت تصریح کرد : تولید ریل و تیرآهن بال پهن ، موجب تحول در سودآوری شرکت می شود . در واقع هیچ کارخانه دیگری قادر به تولید این محصولات نیست چرا که شمش و نورد آن تنها در ذوب آهن موجود است .

دکتر سعد محمدی افزود : با توجه به اینکه رکود در فروش احتمالاً امسال نیز ادامه خواهد داشت ، لذا جهشی بزرگ در امر صادرات را مدنظر داریم . البته با توجه به توافق هسته ای ،‌ شاهد رشد سرمایه گذاری ، رونق اقتصادی و گردش مالی بیشتری در کشور خواهیم بود که می تواند به رکود در بازار محصولات فولادی پایان دهد .وی در ادامه در خصوص برنامه های ذوب آهن جهت افزایش تولید گفت : امروز ذوب آهن به راحتی قادر به تولید روزانه ۱۰ هزار تن فولاد خام است لذا می توانیم به تولید سالانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزارتن دست پیدا کنیم اما با توجه به قیمت ها و شرایط بازار نمی توانیم بدون برنامه ریزی افزایش تولید دهیم که موجب زیان شود . همچنین جهت دست یابی به تولید سالانه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن ، برنامه ای جهت تصویب به هیات مدیره ارائه می شود که جهش مطلوبی است . علاوه بر آن ،‌ هدف اصلی ما رسیدن به تولید ۵ میلیون تن است که حداقل تولید اقتصادی برای یک واحد فولادی محسوب می شود .