جامع نیوز:دبیرکل خانه کشاورز پیشنهاد داد: با اصلاح ساختار مالی بانک کشاورزی، سرمایه گذاری در بخش کشاورزی رشد خواهد کرد. به گزارش جامع نیوزاز بانک کشاورزی، عیسی کلانتری در نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، با اعلام این پیشنهاد افزود: بخش کشاورزی به لحاظ اینکه حدود ۱۱.۵ درصد تولید ناخالص داخلی و […]

جامع نیوز:دبیرکل خانه کشاورز پیشنهاد داد: با اصلاح ساختار مالی بانک کشاورزی، سرمایه گذاری در بخش کشاورزی رشد خواهد کرد.

به گزارش جامع نیوزاز بانک کشاورزی، عیسی کلانتری در نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، با اعلام این پیشنهاد افزود: بخش کشاورزی به لحاظ اینکه حدود ۱۱.۵ درصد تولید ناخالص داخلی و ۲۲ درصد اشتغال نیروی کار کشور را به خود اختصاص داده و در تولید بسیاری از محصولات باغی رتبه جهانی دارد، نقش مهمی را در اقتصاد ملی ایفاد می کند.

ولی با بیان اینکه توسعه ظرفیت های تولیدی و افزایش بهره وری عوامل تولید از عوامل موثر در رشد اقتصادی به ویژه بخش کشاورزی به شمار می آیند گفت: دسترسی به ظرفیت های بیشتر نیازمند سرمایه گذاری و استفاده از سرمایه ها و ظرفیت های موجود مستلزم وجود منابع مالی کافی است.

دبیر کل خانه کشاورز با اشاره به پایین بودن بهره وری آب در بخش کشاورزی خاطر نشان کرد: افزایش بهره وری و راندمان آبیاری نه تنها تداوم تولید را در بخش کشاورزی تضمین می کند بلکه معضل کمبود آب را نیز تعدیل خواهد کرد.

کلانتری اضافه کرد: افزایش بهره وری آب نیازمند سرمایه گذاری در سیستم های آبیاری آب اندوز و اجرای روش های نوین آبیاری است. وی یکی دیگر از چالش های پیش روی بخش کشاورزی را بالا بودن ضایعات در مراحل مختلف تولید و پس از تولید معرفی کرد و گفت: کاهش ضایعات که تا ۳۰ درصد نیز تخمین زده می شود نیاز به سرمایه گذاری در وسایل کاشت، داشت، برداشت و توسعه صنایع فرآوری، نگهداری و حمل و نقل دارد.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه در ایران رشد نیافته است ، افزود : در چنین شرایطی و به نا چار ، بار اصلی تامین سرمایه برای بخش اقتصادی به عهده بانک ها است.

کلانتری یاد آور شد : بانک ها به دلیل مخاطراتی که بخش کشاورزی با آن مواجه است رغبت چندانی به پرداخت تسهیلات به تولید کنندگان این بخش ندارند و تنها بانک کشاورزی عهده دار تامین مالی بخش کشاورزی است.

دبیر کل خانه کشاورزی گفت : بانک کشاورزی با جمع آوری سپرده های مردمی نهایت تلاش خود را برای ایفای مسئولیت های خود در قبال بخش کشاورزی به کار بسته است و انصافا خدمات ارزنده ای را تا کنون ارائه کرده است.

وی تصریح کرد : در بازار رقابتی کنونی و وجود رقبای خصوصی که سپرده های مردمی را به شیوه های مختلف به سمت خود می کشانند ، توقع بیشتر از بانک کشاورزی چندان منصفانه و کارساز نیست .

دکتر کلانتری افزود :در شرایطی که تامین امنیت غذایی مردم کشور یک اصل اساسی است ، انتظار می رود دولت محترم به تامین منابع مالی بخش کشاورزی و تقویت بنیه مالی بانک کشاورزی کمک کند .
بر اساس این گزارش دبیر کل خانه کشاورز در ادامه این نامه راهکارهایی را برای تحقق این امر به معاون اول رییس جمهور پیشنهاد داده است .