جامع نیوز:شورای اتحادیه اروپا روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: این شورا اولین اقدامات حقوقی برای آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توافقی که ۱۴ ژوییه میان ایران و گروه ۱+۵ در وین حاصل شد را تصویب کرد. به گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، شورای امنیت سازمان ملل در ۲۰ ژوییه با تصویب […]

جامع نیوز:شورای اتحادیه اروپا روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: این شورا اولین اقدامات حقوقی برای آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توافقی که ۱۴ ژوییه میان ایران و گروه ۱+۵ در وین حاصل شد را تصویب کرد.
به گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، شورای امنیت سازمان ملل در ۲۰ ژوییه با تصویب قطعنامه‌ ۲۲۳۱ و به‌علاوه اتحادیه اروپا پیش از این برجام را مورد تأیید قرار داده‌اند.قطعنامه شورای امنیت اجازه انتقال تجهیزات مرتبط هسته‌ای خاص از ایران، تغییر دو آبشار در تاسیسات فردو و به روزرسانی راکتور اراک را می‌دهد.این قطعنامه علاوه‌ بر این اجازه انتقالات و فعالیت‌های لازم برای اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خاص تعیین شده در برجام یا لازم برای آمادگی اجرای برجام را می‌دهد.
بر اساس این بیانیه، اقدامات قانونی تصویب شده در شورای اتحادیه اروپا، این اقدامات (موارد فوق‌الذکر) را به قوانین اروپا تبدیل می‌کند.در ادامه این بیانیه آمده است که این اقدامات قانونی به صورت رویه‌هایی مکتوب از سوی شورای اتحادیه اروپا تصویب شده‌اند.ایران و گروه ۱+۵ پس از نزدیک به دو سال مذاکره در ۱۴ ژوییه (۲۳ تیر) به توافقی بلندمدت در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای تهران و لغو تحریم‌های ایران دست یافتند.
اکنون کنگره آمریکا کم‌تر از دو ماه فرصت دارد تا این توافق را بررسی و برای تأیید یا رد آن رأی‌گیری کند. رئیس جمهور آمریکا در تلاش است تا حمایت قانونگذاران از این توافق را جلب کند.همچنین خبرگزاری رویترز نوشته است: «فدریکا موگرینی» رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی که ۱۵ ژوییه (۲۴ تیرماه – یک روز پس از جمع بندی مذاکرات هسته ای) با حضور سیاستگذاران اتحادیه اروپا پشت درهای بسته برگزار شد، به این نهاد توصیه کرد که برای احیای مناسبات اقتصادی با ایران آماده شود.موگرینی در نشست مذکور خطاب به کمیسیون اروپا گفته است که این نهاد باید پس از رفع تحریم های بین المللی و به محض اجرای توافقنامه هسته ای، حمایت لازم را برای سرگیری مناسبات اقتصادی و تجاری با ایران ارایه کند.وی در دیدار اخیرش با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران درباره اجرای توافق هسته ای حاصل از مذاکرات گفت و گو کرد. ظریف نیز در این گفت و گوها از توافق حاصل شده به عنوان فتح بابی برای مذاکرات بیشتر با اتحادیه اروپا در خصوص همکاری های بیشتر از جمله مبارزه با ترویسم، انرژی و مسایل منطقه ای یاد کرد.
کمیسیون اروپا انتظار دارد توافقنامه هسته ای قدرت های بزرگ جهان موسوم به گروه پنج به علاوه یک با ایران اواخر سال میلادی جاری اجرایی شود.بر اساس صورت جلسه ای که نسخه ای از آن در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفت، موگرینی همچنین پیشنهاد کرده است که چندین عضو این کمیسیون اواخر سال میلادی جاری و اوایل سال ۲۰۱۶، در سفری رسمی به ایران در زمینه منافع مشترک از جمله تجارت، تحقیقات، انرژی و فرهنگ با مقام های ایرانی دیدار و گفت و گو کنند.کشورهای عضو اتحادیه اروپا چندی است که مذاکرات دوجانبه با ایران را آغاز کرده اند. زیگمار گابریل معاون صدراعظم آلمان چند روز پس از حصول توافق هسته ای، به تهران سفر کرد. این دیدار، نخستین سفر رسمی یک مقام ارشد غربی از زمان جمع بندی مذاکرات محسوب می شود.بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نیز ۲۹ ژوییه (۷ مرداد) پس از دیدار با لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در تهران از گشودن ‘فصل جدیدی از همکاری ها’ با شرکت نفتی توتال خبر داد.