به گزارش جامع نیوزاز روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، سمانه زمانی گرمسیری درباره برگزاری دوره های آموزشی تخصصی تغذیه با شیر در محلات ۳۵۴گانه گفت: این دوره ها شامل فواید اهمیت شیر مادر در مقایسه با شیر خشک، دیدگاه علمی ـ آیات قرآنی و احادیث، اهمیت آغوز برای مادر و شیرخوار، […]

به گزارش جامع نیوزاز روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، سمانه زمانی گرمسیری درباره برگزاری دوره های آموزشی تخصصی تغذیه با شیر در محلات ۳۵۴گانه گفت: این دوره ها شامل فواید اهمیت شیر مادر در مقایسه با شیر خشک، دیدگاه علمی ـ آیات قرآنی و احادیث، اهمیت آغوز برای مادر و شیرخوار، نحوه صحیح شیردادن ، نحوه راحت شیر دادن، مشکلات شیردهی، شرایط جسمی روحی و روانی، تغذیه مادر ، شرایط و اصول ملاقات و عیادت ، خواب مادر و لباس مادراست.

وی افزود: این دوره ها در سطح خانه های سلامت، مساجد و مراکز آموزشی برای عموم شهروندان به ویژه مادران باردار و شیرده برگزار شد.

زمانی ادامه داد: اقلام آموزشی نظیر بروشور، تراکت،کتابچه، بسته های بهداشتی و … متناسب با شعار سال توسط مناطق ۲۲گانه تهیه و در سطح خانه های سلامت ، مساجد و سایر اماکن عمومی توزیع شد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران تصریح کرد: علاوه بر خدمات آموزشی، مشاوره های فردی و گروهی توسط متخصصان زنان، ماماها و روانشناسان از طریق خانه های سلامت بر عموم مردم ارائه می شود.

زمانی خاطرنشان کرد: اداره کل سلامت شهرداری تهران همچنبن با مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی شهر تهران همایش های تخصصی را با عنوان “ترویج تغذیه با شیر مادر” در سطح مناطق ۲۲گانه برگزار می کند.

بر اساس این گزارش، نوزاد با پشت سر گذاشتن مرحله تولد که در حقیقت پرمخاطره ترین مرحله زندگی اوست، پا به عرصه وجود می گذارد و علیرغم کوتاه بودن این دوران، تغییرات گسترده و شگرفی در عملکرد سیستم های مختلف بدن به وجود می آید تا نوزاد را از وابستگی زندگی داخل رحمی خارج کند.

بریدن بند ناف هر چند نوزاد را به طور فیزیکی از مادر جدا می کند ، ولی بقاء و سلامت نوزاد همچنان با زندگی و سلامت مادر در ارتباط تنگاتنگ باقی می ماند. اولین ارتباط تغذیه نوزاد با شیر مادر است . شیر مادر به لحاظ داشتن مواد پروتئینی و ویتامینی بسیار، بیش از سایر غذاها برای نوزادان توصیه شده اسـت. تغذیه نوزاد به ویژه در ساعات اولیه تولد باشیر مادر و حمایت همه جانبه از مادر( حمایت روانی ، حمایت خانواده و شبکه اجتماعی و… ) در دوران شیر دهی از جنبه های مختلف قابل بررسی است.

به ‌گفته پزشکان، شیرمادر نخستین واکسن نوزاد است، این ماده نه ‌تنها کاملترین غذا برای نوزاد است، بلکه عامل مهمی در پیشگیری از عفونت و ضامن سلامتی جسمی و روانی شیرخوار است. تغذیه با شیر مادر رابطه عاطفی بین مادر و فرزند را افزایش می دهد و اثر مطلوبی بر رشد روانی و عاطفی شیرخوار دارد تا حدی که کودکان تغذیه شده با شیر مادر از امنیت روانی بیشتری برخوردارند