جامع خبر:رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: ناذران، متبرعین، هیئات مذهبی و عموم مردم می‌تواند جهت مشارکت در برپایی گردهمایی بزرگ اربعین، کمک‌های نقدی خود را در سراسر کشور به حساب ۱۰۴۰ بانک ملی واریز کنند به گزارش جامع خبر، حسن پلارک که مسئولیت کمیته مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین را بر عهده دارد در یک […]

جامع خبر:رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: ناذران، متبرعین، هیئات مذهبی و عموم مردم می‌تواند جهت مشارکت در برپایی گردهمایی بزرگ اربعین، کمک‌های نقدی خود را در سراسر کشور به حساب ۱۰۴۰ بانک ملی واریز کنند

به گزارش جامع خبر، حسن پلارک که مسئولیت کمیته مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین را بر عهده دارد در یک نشست خبری افزود: با توجه به فرصت اندک باقی مانده تا روز اربعین، از هموطنان عزیزی که تمایل دارند در افتخار خادمی زائران اربعین مشارکت نمایند، دعوت می‌کنیم هرچه سریعتر در این خصوص اقدام نمایند.
وی با بیان اینکه کنگره عظیم اربعین به عنوان بزرگترین گردهمایی بشری نمادی از قدرت شیعیان جهان است اظهار کرد: هرچند میزبان اصلی زائران اربعین حسینی، ملت، دولت و عشایر عزیز عراق هستند، ولیکن ما هم قصد داریم در توان خود به کمک این ملت عزیز بشتابیم.
پلارک گفت: به این منظور از چند ماه پیش، ستاد اربعین با مسئولیت بعثه مقام معظم رهبری در سازمان حج و زیارت با ده کمیته تشکیل شده است.
رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین گفت: براساس مطالعات صورت گرفته و مرور تجربیات سال گذشته، نیازهای زائرین اربعین در چهار بخش اصلی اسکان، پذیرایی، حمل ونقل و فرهنگی تقسیم‌بندی شده است.هموطنان عزیزی که تمایل دارند در فیض پذیرایی از زائران اربعین مشارکت نمایند، می‌توانند کمک‌ها و نذورات خود را به صورت نقدی و غیرنقدی اهدا کنند.
وی در خصوص نحوه ارائه کمک‌های غیرنقدی تصریح کرد: همه هموطنانی که قصد دارند برای اسکان و پذیرایی از زائران اربعین در کشور عراق موکب برپا کنند دعوت می‌کنیم برای هماهنگی و ساماندهی برنامه‌ها به دفاتر ستاد بازسازی عتبات عالیات مراجعه کنند.همچنین علاقه‌مندان به ارائه کمک‌های غیرنقدی می‌‌توانند به دفاتر ستاد بازسازی عتبات عالیات در شهرها مراجعه و اقلام مورد نظر خود را اهدا کنند.
وی افزود: ستاد بازسازی عتبات به موکب‌هایی که ظرفیت پذیرایی و اسکان دست کم ۱۰۰۰نفر را داشته باشند، امکاناتی مانند زمین، آب و برق و خدماتی مانند هماهنگی‌های گمرکی و اخذ ویزا و … را در اختیار خواهد گذاشت.
وی از امضاء بیش از ۸۰ تفاهم نامه با متبرعان، هیئات مذهبی و نهادها در این خصوص خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امکان اسکان و پذیرایی برای ۵۰۰هزار زائر اربعین با مشارکت‌های مردمی فراهم شود.
پلارک افزود: به این منظور ستاد بازسازی عتبات عالیات نیز بخش‌هایی از صحن حضرت زهرا(س) در نجف و صحن عقیله بنی هاشم (س) در کربلا را با همکاری سایر نهادها جهت اسکان و پذیرایی زائران آماده کرده است.
وی در ادامه به فهرست اقلام مورد نیاز اشاره کرد و گفت: این اقلام به سه اولویت اسکان، غذایی و بهداشتی و لوازم آشپزی و ظروف تقسیم بندی شده‌اند.براین اساس برخی از اقلام مورد نیاز در بخش اسکان عبارتند از موکت، انواع چادر، پتو، کانتینر سیار حمام و دستشوئی، منبع آب آشامیدنی بزرگ و منبع آب شوستشو بزرگ.
وی در خصوص مواد غذایی مورد نیاز افزود: انواع گوشت قرمز و سفید، برنج، انواع حبوبات، شکر، رب گوجه فرنگی، چای و قند، آب معدنی ازجمله اقلامی است که مردم می‌توانند در تامین آن مشارکت نمایند.همچنین قابلمه و دیگ بزرگ، اجاق گاز صنعتی، کباب پز، فلاسک چای(چای سازبرقی) و ظروف یکبار مصرف اولویت سوم اقلام مورد نیاز است.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی شده است ۷۵ درصد تردد زائران از مرز مهران و ۲۵ درصد از سایر مرزها باشد افزود: با همکاری دستگاه‌های ذیربط قرار شده است تا تعداد گیت‌های مرزی متناسب با افزایش شمار زائران چند برابر سال گذشته افزایش یابد.همچنین با همکاری مسئولان عراقی تدابیری اندیشیده شده است تا حمل ونقل زائران در خاک این کشور با استفاده از خودروهای مردم عراق و با نرخ مصوب دولت عراق صورت گیرد.
پلارک افزود: تلاش می‌کنیم از ایران نیز حدود ۳هزاردستگاه خودرو برای تسهیل جابجایی زائران در خاک عراق اعزام شود.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود شمار زائران ایرانی اربعین به بیش از ۲ میلیون نفر برسد اظهار کرد: امسال دولت جمهوری اسلامی ایران و عراق مصمم به اجرای قانون یعنی داشتن ویزا و گذرنامه برای زائران در ایام اربعین هستند و قطعاً زائران عزیز باید به این موارد توجه ویژه داشته باشند.
پلارک با بیان اینکه سال گذشته برخی افراد سودجو اقدام به ثبت نام از زائران به نام کاروان اربعین و سوء استفاده از این مسئله کرده بودند خاطرنشان کرد: به هموطنان عزیزی که قصد حضور در این مراسم را دارند توصیه می‌کنیم تنها در سامانه سماح به نشانیwww.samah.haj.ir ثبت نام کنند.