جامع خبر:رئیس جمهوری کشور را نیازمند به نظام رسانه و مطبوعات دانست و گفت: ما به نظام مطبوعات شفاف، روشن، مقررات و قوانین روشن داریم و کلمه توقیف باید آخرین کلمه برای یک رسانه باشد. به گزارش جامع خبرحجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح یکشنبه در آیین گشایش رسمی بیست و یکمین نمایشگاه بین […]

جامع خبر:رئیس جمهوری کشور را نیازمند به نظام رسانه و مطبوعات دانست و گفت: ما به نظام مطبوعات شفاف، روشن، مقررات و قوانین روشن داریم و کلمه توقیف باید آخرین کلمه برای یک رسانه باشد.

به گزارش جامع خبرحجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح یکشنبه در آیین گشایش رسمی بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات که در مصلای تهران برگزار شده است، این مطلب را بیان کرد.
رئیس جمهوری افزود: فرصت مغتنمی برای همه ماست که در نمایشگاهی که به نام رسانه، مطبوعات خبرگزاری، پایگاه های خبری و نشریات مختلف برگزار شده است، تردیدی نیست که برای ورود در عصر جدید و در دنیای جدید ما نیاز به توسعه داریم، تردیدی نیست که برای ورود به توسعه، مسیر و راه آن رسانه است.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی ادامه داد: برای یک کشور از داشتن یک رسانه یا رسانه ها مهم تر نهاد رسانه است، رسانه ای که دارای سوابق بلند، باهویت، با نگاه و با دیدگاه خاص خود باشد.
وی اضافه کرد: گرچه در کشور ما از اولین مطبوعه، کاغذ اخبار یا وقایع اتفاقیه حدود ۱۸۰ سال می گذرد، اما از آن نشریات روزهای اولیه دیگری خبری نیست، جز در آرشیو، آن هم اگر مانده باشد، اما ما در دنیای روزنامه هایی داریم که بیش از ۲۰۰ سال سابقه دارند، تایمز لندن دارای عمر ۲۳۰ سال است و نیویورک تایمز دارای ۱۱۹ سال عمر است، رسانه ای که دهه ها از عمرش بگذرد، بر حرفه ای بودن و پختگی اش افزوده شود، افکار عمومی را به خود جذب کند و دارای سابقه صد ساله و دویست ساله و بیشتر باشد.
رئیس جمهوری با تاکید بر این که بدترین جوانمرگی، جوانمرگی مطبوعات و رسانه است، افزود: رسانه ای هنوز متولد نشده بال و پر نگشوده، خود را به خوبی معرفی نکرده به دلایل واهی دچار تاخت و تاز دیگران قرار می گیرد.
روحانی با تاکید بر این که کلمه تعطیل و توقیف باید آخرین کلمات در یک رسانه باشد، اظهار داشت: ما همان طور که نیازمند به نهاد رسانه هستیم، نیازمند به نظام مطبوعات هم هستیم. نظام مطبوعات شفاف، روشن با قوانین و مقررات روشن.
وی اضافه کرد: اگر قانون روشن باشد، هر روز جمعی با بدست آوردن یک کلمه و یک جمله نمی توانند با آزادی مطبوعات بازی کنند.
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: قانون و مقررات شفاف، تنبیه روشن و تشویق روشن است، در همه جای دنیا، آخرین قانون جزا و شدیدترین آن اعدام است و آن هم کشورهایی که دارای مجازات اعدام هستند؛ اولین مجازات اعدام نیست.
روحانی گفت: اولین مجازات جریمه است، اولین مجازات توقیف کوتاه مدت طرف در هر جرمی است یا زندان کوتاه مدت است، اولین مجازات که اعدام نیست.

**تنها نهاد رسانه می تواند درباره متخلف بودن یک رسانه نظر بدهد
وی ادامه داد: اگر بر فرض یک رسانه تخلف کرده و نهاد رسانه و نه یک نهاد دیگر گفته که متخلف است، ما وزارت ارشاد داریم، هیات نظارت و قوه قضاییه داریم تا نسبت به مطبوعات و آن پایگاه هایی که می توانند سخن بگویند، قضاوت کنند راجع به نشریه که آیا از خود سخن می گوید، از بیگانه سخن می گوید، به نفع کشور یا به نفع بیگانه حرف می زند؟ یک معیاری دارد.
رئیس جمهوری افزود: هر مامور امنیتی نمی تواند معیار برای مطبوعات و نشریات باشد، ما نیازمند به یک نظام، قانون، مقررات و یکسانی همه در برابر قانون هستیم.
روحانی ادامه داد:افتخار قانون اساسی ما و اسلام این است که می گوید همه افراد حتی رهبری معظم نظام در برابر قانون یکسان هستند، در کنار میز محاکمه قاضی، امام مسلمین و امیر مومنین با یک نفر دیگر برابر هستند، کنار هم می نشینند، این افتخار قضای اسلام است که همه در برابر قانون مساوی هستند.
وی افزود: مگر قابل تحمل است که در یک کشوری برخی از رسانه ها برای همیشه از تنبیه، توقیف و تعطیل و تهدید مصون باشند و یک حاشیه امن امنیتی دائمی برای آن ها مقرر باشد که نه تنها هر چه می خواهد بگویند بلکه گاهی هم به عنوان پلیس مخفی عمل کنند؟
رئیس جمهوری اضافه کرد: شما از برخی از نشریات می فهمید که فردا چه کسی دستگیر می شود، فردا کجا تعطیل می شود، آبروی چه کسانی باید رفته شود، ما نشریه داریم برای آگاهی مردم، بعد هم عده ای ادعای انقلابی گری دارند.

**انقلابی بودن یعنی به مردم امید و اعتماد دادن
رئیس جمهوری اضافه کرد: ما برای آگاه کردن مردم، نشریه و رسانه داریم؛ بعد هم عده ای ادعای انقلابی گری دارند؛ انقلابی بودن یعنی چه؟ انقلابی بودن یعنی اخلاق مردم؛ ما انقلاب کرده اند تا اخلاق اسلامی در این کشور حاکم شود. مردم ما انقلاب کردند تا موازین اسلام در این کشور معیار باشد.
روحانی ادامه داد: مردم ما انقلاب کردند تا خون، آبرو و اموال مردم محفوظ بماند، انقلابی بودن یعنی دروغ نگفتن. آنچه که من می فهمم این است انقلابی بودن یعنی به دیگران تهمت نزنیم، یعنی چهره بزرگان این نظام که در انقلاب، دفاع مقدس و سازندگی کشور تلاش کردند را حفظ کردن.
وی اظهار داشت: انقلابی بودن یعنی به مردم امید دادن، یعنی به مردم اعتماد دادن؛ آیا از پایگاه یک بخش از حکومت به بخش دیگری از حکومت حمله کنیم، انقلاب و انقلابی گری است؟ یک وقتی می خواندیم در بعضی نوشته ها، هماهنگی راهبردی به عنوان یک اصل بسیار مهم برای وحدت جامعه و حکمرانی سالم ،حالا گاهی معکوس این جمله را مشاهده می کنیم، ناهماهنگی راهبردی؛ این بزرگترین خطری است که می تواند جامعه و کشور را تهدید کند.

**تمام مطبوعات و رسانه ها باید در برابر قانون یکسان باشند
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: تمام مطبوعات و رسانه ها در برابر قانون باید یکسان باشند، اگر این گونه بود یعنی ما کشور انقلابی آن هم انقلاب اسلامی هستیم و اگر نبود، یعنی علیه یک انقلاب اخلاقی و اسلامی حرکت می کنیم.
روحانی با بیان اینکه دستگاه قضایی ما باید مامن جامعه باشد،گفت: هر چیزی اشکال داشته باشد، اگر نمک سالم باشد می شود جلوی فاسد شدن آن را گرفت اما اگر یک وقتی نمک فاسد شود خیلی کار سخت می شود.
وی تاکید کرد: دستگاه قضا پایگاه امن مردم است، همه مردم آن روزی که از همه اعم از دولت، روزنامه و حتی از عالم و استاد دانشگاه مایوس شوند، آنجایی که هیچ وقت، هیچ کسی نباید مایوس شود، باب عدل و درِ خانه قاضی است.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: قاضی به عنوان مامن جامعه است؛ بسیار مهم است که جامعه ما این احساس را داشته باشند؛ احساس امنیت، احساس عدالت و احساس یکسانی در سراسر دستگاه های کشور.
روحانی ادامه داد: قوه مقننه،قوه مجریه و بویژه دستگاه قضا؛ اگر عدالت یکسانی در جامعه برقرار شد آن گاه برای آگاهی جامعه بهتر می توانیم از فکر و اندیشه بهره برداری و استفاده کنیم.

**پایان یافتن دوره رسانه های یک طرفه
وی اضافه کرد: امروز تقریبا رسانه یک طرفه به سمت پایان یافتن است، رسانه ها دو طرفه است؛ مردم هم اظهار نظر می کنند نه در شبکه ها و سایت ها بلکه حتی کنار گیشه روزنامه فروشی با خریدن و نخریدنشان، اعلام نظر می کنند.
روحانی افزود: در این فضا باید رسانه های ما مسئولیت سنگین را بردوش خودشان احساس کنند؛ در شرایطی که ما امروز قرار گرفته ایم، در دو زمینه نیاز به امید داریم و القای امید در جامعه به دست مطبوعات،رسانه ها ، رسانه ملی، همه سایتها و فضای مجازی و حقیقی است.
وی اضافه کرد:ملت ما در این ۲۶ ماه کار بزرگی را انجام داد، البته اقتصاد جامعه ما از قبل از انقلاب بیماری هایی داشت، بعد از انقلاب هم بیماری هایی داشت، تحریم بر آن بیماری به عنوان یک بیماری جدید افزوده شد.

**ایجاد یاس بزرگترین عمل ضد انقلابی است
رئیس جمهوری با بیان اینکه از سال های اولیه انقلاب، تحریم به صورت محدود و در سال های اخیر تحریم را به صورت وسیع داشتیم، گفت: معنای آن این نیست که اگر کسی بیماری قلبی دارد و این بیماری قلبی بسیار خطرناک است و ما توانستیم آن را درمان کنیم، بگوییم دست او نیز درد می کرد چرا خوب نشد؟ گردن او نیز درد می کرد چرا خوب نشد؟
روحانی افزود: اقتصاد ما بیماری های متعدد و مختلفی دارد، با برداشته شدن تحریم یکی از آن بیماری های صعب العلاج بسیار خطرناک برطرف می شود و این اقتصاد تحرک پیدا می کند اما معنای آن نیست که هیچ بیماری و مشکل دیگری وجود ندارد.
وی ادامه داد: آنچه ما می توانیم در عرصه بعد از تحریم مشکلات جامعه را حل و فصل کنیم، اولین قدم در همه بخش ها و از جمله اقتصاد، امید به آینده است.
رئیس جمهوری گفت: بزرگترین عمل ضد انقلابی ایجاد یاس است، آن مطبوعه، روزنامه و سایتی به معنای واقعی کلمه ضد انقلاب است که وقتی شما باز می کنید یک چیزی از شما کم می کند، صفحه اول آن را می خوانید یک چیزی از شما کم می کند، صفحه دوم را می خوانید چیز دیگری کم می کند؛ صفحه اول را می خوانید، امید و صفحه دوم، اعتماد را از شما می گیرد.

**رسانه هایی با پول مردم علیه راه مردم فعالیت می کنند
روحانی افزود: در مطبوعات و رسانه ها، انقلابی بودن ما آن است که اول واقعیت ها را به خوبی و درستی بیان کنیم و اگر یک کار بزرگی را ملت بزرگ ایران انجام داده، کار ملت را کوچک نکنیم.
وی ادامه داد: برخی رسانه ها با پول ملت و بیت المال اداره می شود، با پول بیت المال و حاکمیت علیه افتخار حاکمیت و با پول دولت علیه دولتی که منتخب مردم است، فعالیت می کنند.
رئیس جمهوری گفت: هیچ اشکالی ندارد کسی متقاضی یک روزنامه شود و با پول شخصی از اول تا آخر روزنامه، مخالف دولت بنویسد اما با اجازه چه کسی می خواهیم با پول مردم علیه راه مردم اقدام کنیم؟ پول مردم علیه مردم، نمی تواند برای جامعه قابل قبول باشد.

**سانتریفیوژهای مدرن تر به چرخش در می آید/تزریق گاز به IR8در اولین روز اجرای توافق
روحانی افزود: افتخار ملی ما این بوده که نمایندگان سرفراز ملت توانسته اند به خوبی از حقوق حقه خودشان دفاع کنند؛ نه اینکه ما گفته ایم راکتور اراک باید بماند و این حق ما است بلکه یک قدم بالاتر رفته ایم و گفته ایم راکتور اراک باید مدرنیزه نیز شود؛ نه تنها گفته ایم راکتور اراک باید مدرنیزه شود بلکه گفته ایم ۱+۵ باید تکنولوژی خود را بیاورد و تکنولوژی جدید آن ها باید وارد این عرصه شود.
وی ادامه داد: اراکی که تکمیل می شود با اراکی که دیروز می ساختیم زمین تا آسمان فرق می کند؛ این یک راکتور جدید و به مراتب مدرن تر از راکتوری که ساخته می شد، است و در کنار ساخت راکتور اراک با فناوری های نو نیز آشنا می شویم.
رئیس شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: نه اینکه ایران حقش تثبیت شد که غنی سازی کند و کیک زرد را تبدیل به UF6 کند، آن را به غنای ۳.۵، ۴.۵ و ۵ درصد برساند، بلکه یک قدم دیگر برداشتیم و تجارت را در این زمینه بدست آوردیم.
روحانی افزود: ما از هفته های آینده UF6 را می فروشیم و کیک زرد را می گیریم یعنی در بازار تجارت هسته ای وارد می شویم، نه تنها سانتریفیوژهای ما می چرخد بلکه از این پس سانتریفیوژهای بسیار مدرن تر به چرخش در می آید.
وی ادامه داد: به محض اینکه این توافق اجرایی شود از همان روز اول گاز UF6 برای اولین بار در سانتریفیوژ جدید IR8 تزریق خواهد شد.

رئیس جمهوری افزود: با IR8 غنی سازی در حد آزمایشگاهی آغاز می شود، نه تنها این که قطعنامه های ۶ گانه ظالمانه شورای امنیت سازمان ملل را لغو کردیم، بلکه در قطعنامه جدید، حق غنی سازی ایران را هم به رسمیت می شناسد.
روحانی ادامه داد: بله، این حق همه کشورها بوده، اما حق غنی سازی هیچ کشور عضو غیر دائم سازمان ملل در یک قطعنامه شورای امنیت، رسما اعلام نشده است.
وی اضافه کرد: این کار عظیم و بزرگ و در کنار آن رفع تحریم های ظالمانه، یک افتخاری متعلق به ملت بزرگ ایران است، حالا یک کسی ممکن است بیاید بگوید در قرارداد اولش اگر انّما بود بهتر از انّ بود و آن یکی بگوید وسطش اگر لولا بود از لوما بهتر بود، از این صحبت ها همیشه هست، هر متنی هم غیر از کلام معصوم و کلام خدا قابل نقد است.

**اگر امید نباشد اقتصاد مقاومتی پیاده نخواهد شد
رئیس جمهوری تصریح کرد: شما می توانید نقد کنید، انتقاد کنید و انتقاد حق همه است، حق مطبوعات و رسانه ها است، اما همان طور که در تابلوی این نمایشگاه آمده است، نقد و آن هم نقد منصفانه، البته باید پاسخ به آن نقد، مسئولانه، درست و صحیح داده شود، این قبول است.
روحانی اضافه کرد: همه ما باید نقادی کنیم، نقد به نفع ماست، دولت باید نقد شود، قوه قضاییه باید نقد شود، مجلس باید نقد شود، اسلام که بالاتر از آن می گوید النصیحه للائمه المسلمین، امام مسلمین هم باید نقد شود، منتهی نقد، نه اتهام، نه تخریب، نه تهمت و نه دروغ.
وی تاکید کرد: از روی دلسوزی انتقاد کنیم، بگوییم این کار خوب بود، این جایش اشکال داشت، اینجایش اگر این طور می شد، بهتر بود. بیاموزانیم و بیاموزیم، کاری کنیم که آینده بهتری در انتظار ما باشد.
رئیس جمهوری با بیان این که امروز در شرایط جدید و در سراسر کشور، امید تبلور بیشتری نسبت به دیروز دارد، اظهار داشت: این امید را شما می توانید هم در جامعه اضافه کنید، هم احساس امید و هم خود امید را و هم مسیر و راهی که در فضای جدید برای توسعه کشور باید استفاده و بهره برداری کنیم.
روحانی ادامه داد: اگر امید نباشد، سرمایه گذاری نخواهد شد، اگر امید نباشد اقتصاد مقاومتی پیاده نخواهد شد، اگر امید نباشد صادرات غیر نفتی افزایش نمی یابد، همه شما می دانید امسال، سال بسیار سختی برای دولت بود، وضع اقتصادی دنیا را می دانید، وضع نفت را می دانید، قیمت نفت را می دانید شما می دانید برخی کشورهای همسایه ما که جمعیتشان یک سوم ماست، درآمد نفتشان ۱۰ برابر ماست، ده ها میلیارد از ذخایرشان را برای اداره امسالشان استفاده کرده اند.

**تلاش اقتصادی دولت در شرایط سخت
وی افزود: شما می دانید تورم در برخی از کشورهایی که صادر کننده نفت بودند نزدیک ۳۰۰ درصد شده است، در این کشور، مسیر کاهشی تورم حفظ شده، در این کشور مسیر رونق البته با شتاب کمتر حفظ شده، اگر شرایط عادی بود، پارسال اگر رشد ما ۳ درصد بود امسال می بایست بیشتر می شد، اما در ۶ ماهه اول، رشد ما یک درصد است، ممکن است تا پایان سال، رشد ما ۲ درصد باشد یا کمی بیشتر یا کمی کمتر.
رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: ما نگذاشتیم به رشد منفی برسیم، نگذاشتیم مسیر کاهش تورم، مسیر عکس خود را طی کند، در شرایطی که در سال گذشته ما با خشکسالی هم مواجه بودیم، خرید دولت از گندم کاران بیش از هشت میلیون تن بود، در آغاز این دولت بود که در انبارها و سیلوهایمان برای یک هفته ذخیره داشتیم، در زمستان امسال ذخیره ما ما ۶.۵ ماه بود، الان البته ذخیره خیلی بالاست .
روحانی افزود: با شرایطی که داریم، امسال نیاز به خرید گندم نداریم، در بسیاری از محصولات، وضع ما چنین است، آیا این درست است که رسانه ما فقط از نقد آغاز کند؟ یا باید واقعیت را بگوید و بعد به نقد برسد و بعد از نقد به راه حل برسد و در مجموع به مردم امید دهد؛ یا آن که از آغاز تا پایانش یاس باشد؟

**نمی توانم از کسی که بذرناامیدی می پاشد، تشکر کنم
وی با تاکید بر این که تعداد رسانه هایی که ناامیدی را تزریق می کنند، بسیار محدود است، گفت: آن ها که به نفع مردم تلاش و کوشش می کنند عددشان بسیار بالاست، من از همه آن ها تشکر می کنم؛ حامی باشد، منتقد باشد، هر لحنی که داشته باشد اما حتما نمی توانم از کسی که از اخلاق حرفه ای مطبوعات فاصله می گیرد، تجلیل کنم، حتما نمی توانم از کسی که بذر ناامیدی را در میان مردم می پاشد، تشکر کنم.
روحانی ادامه داد: همه ما بیاییم در این شرایط به فکر کشورمان، آینده و توسعه مان باشیم، شرایط امروز شرایطی است که می تواند در زمینه های مختلف، کشور را با سرعت قابل توجهی به سمت پیشرفت و توسعه هدایت کند.

**خاصیت برجام ایجاد فضای مناسب برای فعالیت و رونق است
رییس دولت یازدهم افزود: شما می بینید کمتر هفته ای است که کمپانی های مختلف، مراکز اقتصادی آسیا، اروپا، آفریقا و بخش هایی از آمریکا به ایران سفر نکنند و در فکر قراردادها نباشند.
روحانی خاطرنشان کرد: ما آینده ای به مراتب بهتر از امروز خواهیم داشت و همه باید دست در دست هم دهیم و ایرانی را بسازیم که رونق اقتصادی را به معنای واقعی شاهد باشیم، ایرانی را بسازیم که علم، دانش و فناوری روز به روز در حال پیشرفت باشد، رونق اقتصادی ما در حد قابل قبول باشد، رشد یک درصد، دو درصد و سه درصد برای ما غیر قابل قبول است؛ ما باید به رشد قابل قبول دست یابیم.
وی ادامه داد: اولین امید، امید در شرایط پسابرجام، امید در شرایط پسا تحریم، استفاده از فضایی است که به وجود آمده، تمام خاصیت برجام ایجاد فضای مناسب برای امید، فعالیت و رونق است.
رئیس جمهوری تصریح کرد: اگر در پسابرجام، یأس را در جامعه منتشر کنیم، مردم را نسبت به آینده ناامید کنیم، هر روز داستان سرایی کنیم، هر روز مردم را بترسانیم، امروز از فوق حمله می کنند، فردا از یسار، پس فردا از یمین؛ از این حرف ها دست برداریم .