جامع خبر: در پی استقبال فعالان بازار صنایع معدنی کشور ، بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن دانه بندی شده شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در بورس کالای ایران در دقیقه اول عرضه از سوی مشتریان خریداری شد. به گزارش جامع خبراز بورس کالای ایران، انتشار اوراق سلف موازی استاندارد […]

جامع خبر: در پی استقبال فعالان بازار صنایع معدنی کشور ، بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن دانه بندی شده شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در بورس کالای ایران در دقیقه اول عرضه از سوی مشتریان خریداری شد.
به گزارش جامع خبراز بورس کالای ایران، انتشار اوراق سلف موازی استاندارد به منظور تامین مالی صنایع مختلف کشور و اجرای مصوبه های دولت تدبیر و امید در استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه و بورس های کالایی برای تامین مالی بنگاه های اقتصادی، در دستور کار بورس کالای ایران قرار گرفته است و در همین راستا و در پی فروش ۲۵۰ میلیارد ریالی اوراق سلف استاندارد پی وی سی شرکت پتروشیمی آبادان در هفته گذشته، روز دوشنبه نیز بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در بورس کالای ایران داد و ستد شد.
حداکثر سود تضمین شده اوراق سنگ آهن ؛۲۸ درصد
بر اساس این گزارش، روز دوشنبه، عرضه اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن دانه بندی شده شرکت صنعتی و معدنی چادر ملو به میزان یک میلیون تن و به قیمت ۸۰۶ هزار و ۳۸۰ ریال در در هر کیلو به روش عرضه با قیمت ثابت از طریق شبکه کارگزاران بورس کالای ایران صورت گرفت که بلافاصله فروش رفت و بدین ترتیب شرکت صنعتی و معدنی چادرملو با انتشار اوراق استاندارد سنگ آهن دانه بندی بصورت یکساله، برای طرح های توسعه ای خود بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان تامین مالی جذب کرد. شایان ذکر است، این اوراق با نام و معاف از مالیات بوده و حداقل سود ۲۵ درصد و حداکثر سود ۲۸ درصد برای آن تضمین شده است و در طول دوره نیز نرخ بازده این اوراق ۲۲ درصد بصورت روزشمار می باشد. لازم به ذکر است معاملات ثانویه این اوراق نیز از تاریخ دوم آذرماه سالجاری لغایت ۱۸ آبانماه سال ۹۵ انجام می شود.
فروش یک میلیون تن اوراق سنگ آهن در یک ثانبه
لازم به ذکر است معاون سرمایه گذاری تامین سرمایه امید به عنوان متعهد پذیره نویسی و بازارگردان این اوراق در این باره به پایگاه خبری بورس کالای ایران گفت: امروز اوراق سلف استاندارد سنگ آهن دانه بندی شرکت چادرملو به منظور تامین مالی این شرکت از طریق بورس کالای ایران منتشر شد که به محض بازگشایی سیستم معاملات و در همان ثانیه نخست کل یک میلیون تن اوراق سنگ آهن به فروش رسید.
مازیار فرخی افزود: کل عرضه این اوراق معادل یک میلیون تن و به قیمت ٨٠۶ هزار ریال به ازای هر تن بود که ٩ میلیون تن تقاضا برای آن وجود داشت؛ همچنین ارزش کل اوراق بیش از ٨٠ میلیارد تومان است.
فرخی اظهار داشت: تامین مالی و تامین سرمایه در گردش شرکت ها از طریق اوراق سلف موازی به مراتب دارای مراحل آسان تر و همچنین هزینه کمتر نسبت به سیستم بانکی است.
وی در پایان گفت: سود اوراق سلف سنگ آهن چادرملو در سررسید یکساله بین ٢۵ تا ٢٨درصد و همچنین سود روز شمار ٢٢ درصد است.