جامع خبر:در دیدار دکتر عبدالرزاق وحیدی وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان با مهندس مهری، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، طرفین بر گسترش همکاری‌های پستی دو جانبه تاکید کردند. به گزارش جامع خبراز شرکت پست، دکتر عبدالرزاق وحیدی وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان که در راس هیاتی به ایران سفر […]

جامع خبر:در دیدار دکتر عبدالرزاق وحیدی وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان با مهندس مهری، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، طرفین بر گسترش همکاری‌های پستی دو جانبه تاکید کردند.

به گزارش جامع خبراز شرکت پست، دکتر عبدالرزاق وحیدی وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان که در راس هیاتی به ایران سفر کرده است با حسین مهری، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو کرد.

مهندس مهری در این دیدار با بیان این که مراودات خوبی بین دو کشور صورت گرفته و جلسات مشترکی در زمینه توسعه همکاری های پستی نیز برگزار شده است اظهار داشت: پست ایران آمادگی دارد تجارب موفق خود را در زمینه‌های مختلف پستی به کشور دوست و همسایه، افغانستان منتقل نماید.

وی ضمن تشریح فعالیت ها و خدمات پست ایران عنوان کرد: با ورود فناوری اطلاعات به بخش پست و گسترش روزافزون آن بخش قابل توجهی از خدمات پستی در ایران به صورت الکترونیکی عرضه می‌شود.

مدیر عامل افزود: پست ایران آمادگی دارد با کشور افغانستان در زمینه برقراری سرویس‌های الکترونیک از جمله خرید و فروش الکترونیک، ایمیل پستی، سیستم نرم‌افزار جامع قبول و سایر سرویس‌های مبتنی بر اینترنت همکاری نماید.

رییس هیات مدیره با اشاره به اجرای طرح کلان ملیGNAF در ایران خاطرنشان کرد: پست ایران با برخورداری از تجربه ۲۵ ساله در زمینه توسعه و ارتقای کد پستی پیشرفت های خوبی را حاصل نموده است.

مدیرعامل با بیان این که تاکنون اطلاعات مکانی ۴۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نقطه روستایی و شهری به روز رسانی گردیده اضافه نمود: براساس این طرح به تمامی مکان های کشور یک طول و عرض جغرافیایی اختصاص داده خواهد شد و آدرس های کشور یگانه و استاندارد می گردد و تمامی سازمان ها و نهادها ملزم به تبعیت از این آدرس واحد می گردند.

مهندس مهری اهمیت تحقق این طرح را در آینده کشور مهم خواند و گفت: به دنبال این طرح، فناوری های مهم و ضروری GIS ، سرویس های مبتنی بر اطلاعات مکان محور و ISICیا طبقه بندی مشاغل و کسب و کار در کشور پیاده سازی خواهد شد.

وی در ادامه آمادگی پست کشورمان را در زمینه استقرار و پیاده سازی نظام آدرس دهی مشترک ملی مکانی درکشور افغانستان اعلام نمود.

چاپ و انتشار تمبر مشترک بین دو کشور دیگر موضوعی بود که رییس هیات مدیره به آن اشاره و خاطرنشان کرد: چاپ تمبر مشترک بین کشورها اقدامی فرهنگی، عمیق و ماندگار به شمار می رود که تاکنون با کشور افغانستان ۲ تمبر مشترک سه جانبه و چهارجانبه را منتشر نمودیم و امیدواریم در آینده نزدیک تمبر مشترک دوجانبه نیز بین دو کشور چاپ گردد.

برگزاری نمایشگاه‌های مشترک محصولات تمبرشناسی به مناسبت‌های مختلف؛ بررسی و امکان سنجی جهت ایجاد و راه اندازی پست مالی؛ ارایه خدمات آموزش پستی به پست افغانستان و ترانزیت مرسولات پست افغانستان به مقصد سایر کشورها از طریق پست ایران دیگر محورهای مورد تاکید مهندس مهری در این دیدار بود.

وی با بیان این که حدود ۴۲ هزار نفر نیروی انسانی در پست ایران مشغول به فعالیت می باشند اضافه نمود: ۱۷ هزار نفر کارکنان و شرکت های پیمانکار و مابقی نمایندگی های پستی،دفاترICTو پیشخوان می باشند.

مهندس مهری ادامه داد: پست در تمامی روستاها با همکاری بخش خصوصی حضور صددرصدی دارد به طوری که ۱۰ هزار دفتر ICT روستایی، ۲۹۰۰ نمایندگی پستی و ۳۲۰۰ خط مبادله پستی روستاها را تحت پوشش دارند.

وی با اشاره به وجود شبکه اینترانت اختصاصی در پست افزود: به دلیل وجود بانک های اطلاعاتی و خدمات مختلف مبتنی بر نت، افزایش دیتا سنتر موجود از برنامه های زیرساختی پست ایران است.

رییس هیات مدیره ارایه خدمات نیابتی گوناگون نظیر:توزیع کارت هوشمند ملی، دسته چک، سند منزل و خودرو، گواهینامه و غیره را از دیگر فعالیت های مهم پست کشورمان برشمرد و گفت: در ایران پست به عنوان رابط امین دولت و مردم ایفای نقش می نماید که تاثیر به سزایی در تامین امنیت شهروندان، کاهش ترددهای شهری و هزینه ها و ارتقای سلامت اداری داشته است.

مهندس مهری نقش پست را در کشورهای توسعه یافته بسیار پررنگ و زیربنایی عنوان و اظهار امیدواری کرد: در ایران و افغانستان نیز تمامی امور مردم با استفاده از ظرفیت های بالای شبکه پست انجام گردد.

وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان نیز در این جلسه وجود فساد گسترده در انجام امور دولتی را از معضلات کشورها خواند و یادآور شد: اساسی ترین راهکار برای مرتفع نمودن این معضل حضور پست به عنوان یک رابط تعریف شده و نماینده رسمی دولت است.

وی قرابت های فرهنگی دو کشور را بسیار برشمرد و ضمن استقبال از گسترش روابط بین پست دو کشور، اظهار امیدواری کرد: پست کشورش در آینده از تجارب و توانایی پست کشورمان استفاده نماید.

در پایان این دیدار طرفین توافق کردند تفاهم‌نامه‌ای را درخصوص موارد مطروحه تنظیم تا در حضور وزرای دو کشور به امضا رسانند.