جامع نیوز: تفاهم نامه همکاری میان بانک صادرات ایران و سازمان حفاظت محیط زیست با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس و اسماعیل لـله گانی مدیرعامل این بانک به امضا رسید. به گزارش جامع نیوز به نقل از روابط […]

جامع نیوز: تفاهم نامه همکاری میان بانک صادرات ایران و سازمان حفاظت محیط زیست با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس و اسماعیل لـله گانی مدیرعامل این بانک به امضا رسید.
به گزارش جامع نیوز به نقل از روابط عمومی بانک صادرات ایران، ابتکار در این مراسم، ضمن ابراز خرسندی از ورود سیستم بانکی کشور به مسائل محیط زیستی، گفت: حساسیت و علاقه نظام بانکی ایران نسبت به موضوع محیط زیست قابل تقدیر است.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اهمیت ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست توسط مقام معظم رهبری، افزود: اعلام آمادگی بانک صادرات برای همکاری و مشارکت در حفظ و ارتقاء محیط زیست پس از این ابلاغ سیاست ها توسط مقام معظم رهبری منجر به امضاء نخستین تفاهم نامه با محوریت سیاست های ابلاغی شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یکی از مهم ترین سیاست ها و جهت گیری های اتخاذ شده توسط مقام معظم رهبری را تاکید بر مباحث اقتصاد سبز و ضرورت سرمایه گذاری برای فناوری های سبز و نوین دانست و اظهار کرد: از این رو گام بانک صادرات برای امضاء این تفاهم نامه در راستای سیاست ابلاغی توسط ایشان است.
وی بانکداری سبز را یکی از جهت گیری های مهم جهانی برای پیوند اقتصاد و محیط زیست برشمرد و گفت: حرکت بانک های ایران در مسیر بانکداری سبز از اهمیت بسیاری برای محیط زیست و اقتصاد کشور برخوردار است.
ابتکار افزود: در بحث بانکداری سبز، اولویت بخشی به طرح های مرتبط با حفظ و ارتقاء محیط زیست از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید توجیه اقتصادی در برگیری منافع ملی در بلند مدت را برای چنین طرح هایی در نظر گرفت.
معاون رئیس جمهور ادامه داد: به طور مثال اولویت بخشی به سرمایه گذاری برای احیای زیست بوم های حساس، تالاب ها، جنگل ها، اکوتوریسم می تواند در برنامه ریزی های بانکی مورد توجه قرار گیرد.
اسماعیل لـله گانی مدیرعامل بانک صادرات نیز در این جلسه با اشاره به قدمت ۶٣ این بانک، گفت: بانک صادرات ایران بزرگترین بانک بورسی و سرمایه پایدار در کشور است.
وی با بیان برشمردن تعداد شعب فعال در داخل و خارج ایران، اظهار کرد: هم اکنون ۴٣ میلیون ایرانی یا به عبارتی ۶٠ درصد افراد واجد شرایط افتتاح حساب در کشور، مشتری این بانک هستند که خود بیانگر اهمیت نقش بانک صادرات برای مشارکت در پروژه های مختلف است.
لـله گانی ادامه داد: با توجه به مشارکت بانک صادرات در پروژه های مختلف کشاورزی، صنعتی، نفت و انرژی و ساختمانی، بانک حساسیت بالایی برای همکاری با پروژه های تایید شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست دارد.
مدیرعامل بانک صادرات ایران از اعلام آمادگی مجموعه تحت مدیریت خود برای ورود به عرصه اقتصاد سبز، توسعه پایدار و سرمایه گذاری بر پروژه های زیست فناوری ها و انرژی های نوین گفت و اظهار کرد: یکی از مهم ترین برنامه های بانک معرفی محیط زیست به عنوان یکی از مهم ترین مولفه ها و اولویت های بانک صادرات به مشتریان و ذی نفعان این مجموعه است.
وی اشاره ای هم به برنامه ریزی برای اجرای طرح سپهر پویش توسط بانک صادرات داشت و گفت: این طرح برای تشویق مشتریان به اختصاص درصدی از سود سپرده خود برای حفظ و ارتقاء محیط زیست اختصاص دارد و کسانی که به این طرح بپیوندند، کارت دوستدار محیط زیست با آرم بانک دریافت می کنند.
لـله گانی افزود: این طرح می تواند با توجه به چالش های هر منطقه از ایران، به یک موضوع خاص اختصاص پیدا کند.
سیدمحمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پیوند و تاثیر دو سویه محیط زیست و اقتصاد بر هم، اظهار کرد: نگاه و توجه بانک ها به حوزه محیط زیست به دلیل نقش و جایگاهی که در حوزه اقتصاد دارند، از اهمیت بسیاری برخوردار است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: یکی از اولویت های کنونی در سطح جهان، استفاده از ابزار اقتصاد برای حل مشکلات محیط زیستی و حرکت اقتصاد به سمت اقتصاد سبز و تولید ناخالص داخلی به سمت تولید ناخالص داخلی سبز است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای به رتبه نخست بانک صادرات به لحاظ تعداد شعب، همچنین جایگاه این بانک در بین پنج بانک برتر کشور داشت و گفت: بانک صادرات با فصل الخطاب قرار دادن بیانات مقام معظم رهبری در ١٧ اسفندماه سال ٩٣ مبنی بر لزوم پیوست زیست محیطی کلیه پروژه های عمرانی و توسعه ای کلان کشور، می تواند جایگاهی مهم در حفظ و ارتقاء محیط زیست کشور داشته باشد.
مجابی تاکید کرد: جایگاه بانک صادرات و نگاه ارزشمند این بانک به حوزه محیط زیست، به عنوان یک پشتوانه برای محیط زیست کشور است