جامع خبر:رئیس کل بانک مرکزی با مهم دانستن برقراری مراودات تجاری بین دو کشور ایران و روسیه گفت: بانک مرکزی با تمام توان از طرح‌هایی که به گسترش حجم تجارت بین دو کشور منجر می‌شود، حمایت می‌کند که در این خصوص شخص رئیس جمهوری نیز تاکید ویژه دارند. به گزارش جامع خبرازبانک‌مرکزی، ولی اله سیف، […]

جامع خبر:رئیس کل بانک مرکزی با مهم دانستن برقراری مراودات تجاری بین دو کشور ایران و روسیه گفت: بانک مرکزی با تمام توان از طرح‌هایی که به گسترش حجم تجارت بین دو کشور منجر می‌شود، حمایت می‌کند که در این خصوص شخص رئیس جمهوری نیز تاکید ویژه دارند.

به گزارش جامع خبرازبانک‌مرکزی، ولی اله سیف، رییس‌کل بانک‌مرکزی، امروز در دیدار هیئت روسی، با اشاره به ظرفیت بالای تجارت بین دوکشور، عدم وجود روابط بانکی مناسب را مانعی برای ارتقای آن دانست و افزود: در دیدار با رییس‌کل بانک مرکزی روسیه، پیشنهاد برقراری حساب مشترک و ایجاد روابط کارگزاری بین بانک‌های مرکزی دوکشور را مطرح کرده بودم که شاید در آن زمان به دلیل محدودیت‌های تحریم، انجام نشد؛ اما امروز شرایط برای انجام این کار فراهم است.

سیف با تاکید بر اینکه برقراری روابط بین بانک‌های تجاری به عنوان قدم بعدی در گسترش روابط تجاری نقش مهمی دارد، تصریح کرد: باید هیاتی متشکل از بانک‌های تجاری دو کشور تشکیل شود که با برگزاری جلسات کارشناسی و به منظور بررسی زمینه‌های ایجاد شده و فراهم کردن بستر لازم برای رفع موانع موجود و گسترش روابط بانکی، اقدام‌های عملی را آغاز کنند.
وی همچنین خواستار ایجاد کمیته‌ای فنی برای تعیین سازکارهای اقدام برای عملیاتی کردن خطوط اعتباری بین دو کشور شد و در مورد نرخ مناسب ارز برای صادرکنندگان ایرانی اظهار کرد: در ایران به دلیل شرایط تحریم، دو نرخ برای ارز‌های خارجی وجود دارد: یکی نرخ بین بانکی و یکی بازار آزاد. در رابطه با صادرات به روسیه، ما به صادرکنندگان اجازه داده‌ایم که ارز خود را در بازار آزاد به فروش برسانند و این حمایت خوبی از صادرکنندگان است.

دینیس مانتوروف، وزیر صنعت و تجارت روسیه با اشاره به اینکه در حال حاضر پروژه‌های زیادی بین دو کشور به توافق رسیده است، گفت: اجرای این توافق‌ها وابسته به برقراری سازکارهای بانکی و مالی مورد نیاز است که در دیدارهای‌ دوطرف سعی می‌کنیم راهکار‌هایی در خصوص نحوه پرداخت، تعیین کنیم و با توجه به اینکه بانک مرکزی ایران و روسیه به صورت مرتب مذاکراتی دارند امیدواریم بانک‌های تجاری دو طرف نیز مسایل خود را هرچه سریعتر حل کنند و شاهد ایجاد و توسعه روابط اقتصادی دو کشور باشیم.