جامع خبر:طی چند روز گذشته بیش از ۲۰۰ کشور جهان در پاریس در قالب اجلاس تغییرات اقلیمی گرد هم آمدند تا برای آینده محیط زیست جهان و تهدیدات آن برنامه ریزی کرده و راهکار بیندیشند. این یعنی در دنیای فعلی حفظ محیط زیست ، درختان و فضای سبز موجود در اولویت تمام کشور ها قرار […]

جامع خبر:962767589693080طی چند روز گذشته بیش از ۲۰۰ کشور جهان در پاریس در قالب اجلاس تغییرات اقلیمی گرد هم آمدند تا برای آینده محیط زیست جهان و تهدیدات آن برنامه ریزی کرده و راهکار بیندیشند. این یعنی در دنیای فعلی حفظ محیط زیست ، درختان و فضای سبز موجود در اولویت تمام کشور ها قرار گرفته است.

امروزه کشور های مختلف سعی کرده اند تا برای کاغذ جایگزینی دیگر انتخاب کنند چرا که مصرف کاغذ مساوی است با قطع بیشتر درختان و از بین رفتن فضای سبز . در واقع اکنون دیگر با توجه به فرایند پر هزینه تولید کاغذ که از بین رفتن محیط زیست و فضای سبز را در پی دارد ، کاغذ به نوعی کالای لوکس به حساب آمده و استفاده بی رویه در آن صرفه اقتصادی ندارد .

البته در اینجا تاکید می کنیم که استفاده بی رویه آن صرفه اقتصادی ندارد و مسلما در موارد لازم مصرف کاغذ منع اقتصادی ندارد بلکه آنچه مد نظر است مصرف بی رویه و غیر لزوم کاغذ است .

شاید از نظر سرانه مصرف کاغذ ایران در بین کشور های بالای جدول قرار نداشته باشد اما وقتی به فضای سبز کشور نگاه می کنیم می بینیم که کشوری مانند فنلاند که از نظر سرانه مصرف کاغذ وضعیت مطلوبی برخوردار است از نظر میزان جنگلها نیز در سطوح بالای جهانی قرار دارد . اما ایران که در منطقه کویری و خشک واقع شده تنها دارای کمر بند سبز شمال و جنگلهای در حال نابودی زاگرس است . حال با این وضعیت اگر بخواهیم که برای تولید کاغذ این فضای سبز را به دست تبر بسپاریم با دست خود محیط زیست خود را از بین برده ایم.

این موضوعی بود که رهبر معظم انقلاب نیز بارها به آن اشاره فرموده اند به طوریکه ایشان در اسفند سال گذشته در فرمایشات خود در جمع مسئولان و دست اندرکاران منابع طبیعی و حفظ محیط زیست،بر حفظ درختان و فضای تاکید فرموده و اظهار داشتند: “دستگاههای مسئول باید قاطعانه با تعدی به جنگل ها به هر بهانه ای اعم از هتل سازی و جذب گردشگر و ساخت حوزه علمیه و برخی توجیهاتِ به ظاهر قابل قبول ، مقابله کنند.”

از سوی دیگر موضوعی که مطرح است واردات کاغذ به جای تولید آن در داخل است ،اما وقتی نگاهی به ارز اختصاص یافته برای واردات کاغذ می اندازیم می بینیم واردات کاغذ نیز پر هزینه و ارز بری همراه است . بر اساس آمار منتشره تقریبا در سال حدود ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلار برای واردات کاغذ هزینه می شود.

حال چرا راه حل دیگری را مد نظر قرار ندهیم کاهش مصرف کاغذ تا حد امکان و در موارد غیر ضروری راهکار مطمئن تر و به صرفه تری است که با اتخاذ آن در مصرف کاغذ و صرف هزینه بازنگری اصولی می شود .

بانک گردشگری در راستای عمل به وظایف اجتماعی خود کمپین بانکداری الکترونیک را راه اندازی کرده که یکی از اهداف این کمپین کاهش مصرف کاغذ با استفاده از تکنولوژی و بانکداری الکترونیک است . بانکداری الکترونیک در اصل باعث کاهش حجم کاغذ مصرفی شده و به بهینه سازی مصرف کمک می کند.

علاوه بر این یکی دیگر از اهداف بانکداری الکترونیک کمک به حفظ زیست گاه محیطی با قطع کمتر درختان است که مسلما این هدف با کاهش مصرف کاغذ تا حد بسیار زیادی تحقق می یابد. ایجاد این کمپین با نگاه ویژه به کاهش مصرف کاغذ و حفظ درختان باعث رشد گردشگری نیز می شود . به عبارت دیگر حفظ فضای سبز در ترغیب گردشگران طبیعی نقش بسیار مهمی ایفا میکند . بانک گردشگری در این کمپین با نگاه به آینده فرزندان این سرزمین و حفظ محیط زیست مان راه اندازی کرده و قصد دارد تا با ترغیب مردم به کاهش مصرف کاغذ از طریق بانکداری الکترونیک راهی تازه برای حفظ درختان و فضای سبز ارائه کند.