جامع خبر:سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با همکاری انجمن انفورماتیک ایران نخستین روز از چهارمین دوره همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات را با موضوع سنجش، پایش و کنترل راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات برگزار کرد. به گزارش جامع خبر، این همایش دو روزه صبح امروز دوشنبه ۱۴دی ماه ۹۴ آغاز شده و تا […]

جامع خبر:سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با همکاری انجمن انفورماتیک ایران نخستین روز از چهارمین دوره همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات را با موضوع سنجش، پایش و کنترل راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات برگزار کرد.
به گزارش جامع خبر، این همایش دو روزه صبح امروز دوشنبه ۱۴دی ماه ۹۴ آغاز شده و تا پایان روز سه شنبه ۱۵دی ماه در مرکز مطالعات بهره وری منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی ادامه دارد. در این همایش بیش از ۲۰۰ نفر از مدیران فناوری اطلاعات و ارتبطات دستگاه ها و نهادهای مختلف دولتی و خصوصی و همچنین بانک ها حضور یافتند.
تبیین مفاهیم و سازکارهای سنجش، پایش و کنترل راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات، طراحی شاخص‏ها و ارزیابی تاثیرات در این حوزه و معرفی چارچوب ها و استانداردهای راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات از جمله محورهای این دوره از همایش محسوب می شوند.
توسعه اقتصادی بدون مدیریت ICT پذیر نیست
ناصرعلی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای و رئیس چهارمین دوره همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات درابتدای مراسم درخصوص تاریخچه برگزاری این سلسله همایش ها گفت: پس از برگزاری سه دوره مداوم همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات در ۳ سال گذشته، تلاش شده تا چهارمین دوره با تمرکز بر موضوع سنجش، پایش و تاثیرات آن بر بهبود عملکرد سازمان ها و به دور از تکرار برگزار شود.
سعادت با اشاره به ارائه” الگوهای بین المللی در زمینه مدیریت فناوری اطلاعات” در این همایش گفت:
علاوه بر تشریح و تبیین مفاهیم سنجش، پایش و کنترل در حوزه راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات، قصد داریم در این همایش، تجارب موفق و آسیب شناسی تجارب ناموفق سازمان ها و نهادهای مختلف در بخش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات را ارائه کنیم.

او با تاکید براینکه خروجی این همایش باید منتهی به تاثیرات مثبت اقتصادی در کسب و کار فناوری اطلاعات شود ادامه داد: با توجه به این موضوع که سال پیش رو، نخستین سال از برنامه ششم توسعه است قطعا برای رشد اقتصادی در تمام زمینه ها نیازمند بکارگیری مدیریت فناوری اطلاعات در تمام دستگاه ها و ارگان ها هستیم و قطعا این توسعه اقتصادی بدون ICT و راهبری هدفمند آن امکان پذیر نیست.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای با اشاره به ابلاغ آیین نامه توسعه و گسترش کاربری ICT از سوی معاون اول رئیس جمهور در پاییز جاری گفت: ابلاغ این آئین نامه که در ۱۹ ماده و به منظور تسهیل تحول در نظام اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور بر محور دانش و فناوری با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات تدوین شده نشان می دهد کشور ما برای بالندگی و توسعه نیازمند اجرای صحیح مدیریت و فناوری اطلاعات است و قطعا اجرایی شدن این آئین نامه می تواند ثمرات مثبتی بر کسب و کار ICT داشته باشد.
استفاده صحیح از فاوا برای تحقق کسب و کار
علی آذرکار عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران و رئیس دبیرخانه چهارمین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه همایش به تشریح اهداف برگزاری آن پرداخت و گفت:در همایش راهبردی و مدیریت فناوری اطلاعات تلاش می شود تا ابعاد مختلف راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات در سازمان ها تبیین و تجارب داخلی در این زمینه در سطح گسترده اطلاع رسانی شود.
آذرکار موضوع”بررسی مشکلات مشاوران فاوا در طراحی و اجرای پروژه های سنجش، پایش و کنترل” را از دیگر محورهای این همایش خواند و تاکید کرد: مخاطبین این سلسله همایش‌ها، اعضای هیات‌مدیره و مدیران عامل نهادهای حاکمیتی حوزه فناوری اطلاعات در کشور، مدیران ارشد سازمان‌های دولتی، عمومی و خصوصی، متخصصین و دانشجویان حوزه فناوری اطلاعات هستند.
او در این رابطه ادامه داد: این همایش به نحوه استفاده صحیح و مناسب از فناوری اطلاعات توسط سازمان ها در راستای تحقق اهداف کسب و کار آنها می پردازد.
رئیس دبیرخانه دائمی همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در این همایش سعی شده تجارب برتر در حوزه کسب و کار سازمان ها ارائه شود، افزود: سنجش، پایش و کنترل در حوزه راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات با هدف نظارت مستمر بر روند ایجاد و تثبیت ساختارها و روش هایی در سازمان ها یا بنگاه ها بنا شده است.
آذرکار با اشاره به اینکه راهبری فناوری اطلاعات در صدد توزیع قابلیت های آن در مسیر اهداف سازمانی است، توضیح داد: راهبری فناوری اطلاعات در سازمان با مفاهیمی مانند اهداف، ماموریت، چشم انداز و راهبرد در ارتباط است و طیف گسترده ای را در برمی گیرد.
آذرکار درخصوص وب سایت این همایش گفت: اطلاعات مربوط به سوابق همایش طی سه سال گذشته ، در وبگاه آن به نشانی www.itcg.ir قابل دسترسی است و اطلاعات مربوط به این همایش نیز به زودی در وب سایت بارگزاری خواهد شد.
در بخش های دیگری از مراسم افتتاحیه این همایش، سید علی حسینی نژاد رئیس هیات مدیره سازمان مدیریت صنعتی کرمان درخصوص ضرورت راهبری بنگاه ها در آستانه پیوند با اقتصاد جهانی به سخنرانی پرداخت.
همچنین ادوارد کاربات، مدیرعامل یکی از ۵ شرکت برتر تولیدکننده نرم افزار مدیریت خدمات فاوا در جهان از کشور آفریقای جنوبی دراین همایش به معرفی و ارائه جدیدترین راه کارهای مدیریت و راهبری فناوری اطلاعات پرداخت و بر ضرورت به اشتراک گذاری تجارب داخلی و خارجی میان مدیران و مشاوران حوزه مدیریت فناوری اطلاعات تاکید کرد.
اولین دوره همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات که زمستان ۹۱ از سوی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران برگزار شد، بیشتر به تشریح مفاهیم راهبری سازمانی فناوری اطلاعات به عنوان یکی از الزامات رشد و بهره‌وری درسازمان‌ها پرداخت.
رویکرد دومین همایش، “ارتقاء ظرفیت کارفرمایی در تعریف و اجرا پروژه‏ها و خدمات فناوری اطلاعات” بود.
در سومین دوره این همایش رویکرد ممیزی فناوری اطلاعات مدنظر قرار گرفت و تجارب متعدد مدیریتی داخلی و بین المللی در این حوزه تشریح و بررسی شد.