جامع خبر: وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل بانک سپه گفت: انصافا بانک سپه از موفقترین بانکهای کشور در سالهای اخیر بوده است. به گزارش خبراز بانک سپه ، علی طیب نیا با تقدیر از تلاشهای تقوی نژاد مدیرعامل سابق بانک سپه و تبریک به چقازردی مدیرعامل جدید این بانک […]

جامع خبر: وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل بانک سپه گفت: انصافا بانک سپه از موفقترین بانکهای کشور در سالهای اخیر بوده است.
به گزارش خبراز بانک سپه ، علی طیب نیا با تقدیر از تلاشهای تقوی نژاد مدیرعامل سابق بانک سپه و تبریک به چقازردی مدیرعامل جدید این بانک گفت: آنچه گذراست فرصتهای شغلی و موقعیتها و مناصب است و آنچه برای همیشه پابرجا می ماند خدماتی است که صادقانه به ملت شریف ایران ارائه می شود.
وی افزود: خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را می توان به یک دوی امدادی تشبیه کرد که هرکس برای مقطعی از زمان مسئولیتی را برعهده می گیرد و از تمام توان خود استفاده می کند و بعد موقعیت را به دیگری واگذار می کند که در راستای تلاشها و کوششهایی که کرده ادامه مسیر دهد.
طیب نیا گفت: جلسه امروز جلسه تودیع و معارفه نیست. نه آقای چقازردی نیازی به معارفه دارد چرا که بزرگ شده همین سیستم و بانک سپه است و نه از آقای تقوی نژاد خداحافظی می کنیم. وی در فرصت و موقعیتی دیگر در خانواده بزرگ وزارت امور اقتصاد و دارایی مشغول خدمت هستند، امیدواریم توفیقاتی که در گذشته داشته در سازمان امورمالیاتی نیز این توفیقات را ادامه یابد.

· همبستگی حاکم بر خانواده بزرگ بانک سپه آنرا موفق کرده است
طیب نیا با تشکر مجدد از تقوی نژاد مدیرعامل پیشین بانک سپه در خصوص تلاشهای وی در این بانک گفت: انصافا بانک سپه از موفقترین بانکهای کشور در سالهای اخیر بوده است. بهبود قابل ملاحظه ای در ترازنامه و شاخصهای ارزیابی بانک سپه مشاهده می کنیم که قطعا تحت مدیریت موفق تقوی نژاد بوده و با تلاش و کوشش همه گیر مجموعه خانواده بانک سپه حاصل شده است. قطعا وقتی بین یک خانواده بزرگ پیوند و علاقه و همبستگی حاکم می شود، نتایج مثبت به دست خواهد آمد.
وی در ادامه به ارتقای شاخصهای کفایت سرمایه و پیشرفتهای این بانک در حوزه های مختلف اشاره کرد .
طیب نیا با تأکید بر اهمیت سازمان امور مالیاتی گفت: یکی از مهمترین طرحهایی که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باید انجام شود ، تکمیل طرح جامع مالیاتی است که موجبات قطع وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی را فراهم می کند.

· مدیران بانکها از درون همان بانک انتخاب شوند
وزیر امور اقتصادی دارایی با اشاره به زمینه آشنایی خود با چقازردی در سالهای پیش در شورای پژوهشی بانک سپه گفت: در این جلسات این فرصت را یافتم تا بتوانم با اخلاق و منش و صلاحیتهای حرفه ای و فنی او آشنا شوم و جایگاه وی را در خانواده بزرگ بانک سپه دریابم.
دکتر طیب نیا افزود: من معتقدم برای مدیریت مجموعه های بزرگی مثل بانک سپه باید سعی کنیم افرادی را انتخاب کنیم که توان فنی و حرفه ای و تخصص لازم برای مدیریت آن نهاد را داشته باشند و تا سرحد امکان از مجموعه همان نهاد و خانواده باشند. به خصوص در بانک بزرگی مثل بانک سپه که اولین بانک ایرانی است و از اولین نهادهای نوینی است که در جامعه ما ایجاد و مستقر شده است و طبیعتا تعداد قابل ملاحظه ای از مدیران سیستم بانکی کشور پرورش یافته این بانک هستند، تلاش ما این است که مدیران را از مجموعه همین خانواده انتخاب کنیم.
وی افزود: کارمندی که امروز در بانک سپه استخدام می شود باید بداند که راه او تا بالاترین موقعیت بانک سپه هموار است. اگر صداقت و پاکدستی از خود نشان دهد و شایستگی های خود را آشکار کند ، به این جایگاه خواهد رسید.
ویر امور اقتصاد و دارایی افزود: این را به عنوان یک اصل پذیرفتیم که در بانکهای مختلف سعی کنیم مدیران با تعصب و وفاداری را از داخل همان مجموعه انتخاب کنیم تا با انگیزه بیشتری برای ارتقای آن بانک تلاش کنند.

· جنگ اقتصادی کنونی از جنگ تحمیلی سخت تر است
وی با تشکر از عسگری رئیس سابق سازمان امور مالیاتی و خدمات صادقانه وی و انتقال تجاربش به رئیس جدید سازمان گفت: هدف اصلی خدمت به جامعه است. در یک شرایط ویژه و خطیر قرار داریم. در یک نبرد اقتصادی کاملا سهمگین به سرمی بریم که از جنگ تحمیلی به مراتب سخت تر است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: وقتی دشمنان ما در عرصه جنگ تحمیلی نتوانستند خواسته ها و اراده خود را برما تحمیل کنند ، یک جنگ بی سابقه تمام عیار اقتصادی را بر ما تحمیل کردند.

· جنگ اقتصادی دشمن علیه کشور یک جنگ تمام عیار است
وی تأکید کرد: این یک جنگ تمام عیار است و دشمن از همه حربه های خود استفاده می کند تا ما را زمین بزند. مقابله با این فشارها کاملا امکان پذیر و در توان ملت شریف ایران است به شرط اینکه از تمام توان و ظرفیتها استفاده کنیم. با یک مدیریت جهادی و ایثارگرانه سعی کنیم این استعدادها را به فعلیت برسانیم و با تبعیت از رهنمودهای مقام معظم رهبری، سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی و برنامه ریزی های دولت که براساس منطق اقتصادی و عقلانیت تدوین شده، مسیر مقابله با مشکلات و چالشهای موجود را طی کنیم.

· بانک سپه از قربانیان تحریمهای ظالمانه علیه ایران بوده است
وی گفت: وضعیت کشور وضعیت خطیری است. تحریمهای بی سابقه بر کشور تحمیل شد و بخش عمده ای از این تحریمها متوجه نظام بانکی کشور شد و بانک سپه نیز یکی از قربانیان از این شرایط و تحریمهای ظالمانه بود.
طیب نیا گفت: دشمن وقتی وابستگی ما را دریافت و نقاط ضعف ما را شناسایی کرد سعی کرد تحریمها را بر همین نقاط ضعف متمرکز کند و یکی از آنها وابستگی جریان تأمین مالی کشور به درآمدهای نفتی است.
وی افزود: وضعیت درآمد نفتی روشن است. ما در سال ۹۰ قریب۱۲۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم و برای سالجاری چیزی حدود ۲۰ میلیارد دلار، این در حالی است که همه این درآمد وارد بودجه دولت نمی شود. سهمی از آن به صندوق توسعه ملی اختصاص می یابد و بخشی نیز سهم شرکت ملی نفت ایران می شود. اما آن بخشی که وارد بودجه می شود باز همه در دسترس دولت نیست. بخشی از درآمدهای نفتی ایران در خارج و در حسابهای مختلف بلوکه می شود.

· تشریح مشکلات فعلی سیستم بانکی کشور
· نسبت کفایت سرمایه در بانکهای کشور باید دوبرابر شود
طیب نیا گفت: سیستم بانکی ما نیز به دلایل مختلف در شرایط بسیار آسیب پذیری قرار گرفته است. نسبت کفایت سرمایه در مجموعه بانکهای ما حدود ۴ است و این درحالی است که براساس استانداردهای بین المللی باید بین ۸ تا ۱۲ باشد.
وی افزود: سرمایه بانکها باید حداقل دوبرابر شود. این وضعیت در برخی بانکها حادتر است. بعضی از بانکهای بزرگمان سرمایه منفی دارند. این یک مشکل عمده ای است که نظام بانکی ما با آن مواجه است.

· استقراض دولت از بانکها ، به ایجاد تورم و مالیات ناعادلانه در جامعه منجر می شود
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: یکی دیگر از مشکلات سیستم بانکی کشور، مطالبات این سیستم از دولت است. یعنی چیزی حدود ۱۰۰ هزار میلیاردتومان از منابع قابل وام دهی نظام بانکی درگیر دولت است. ما طی دوسال گذشته تمام تلاشمان این بوده که به بانکها به عنوان جیب دولت نگاه نکنیم. سعی نکنیم کسری بودجه خود را از محل منابع سیستم بانکی تأمین کنیم.
وی افزود: قائل به این هستیم که منابع نظام بانکی متعلق به مردم است. دولت حق ندارد برای جبران کسری بودجه خود دست در جیب بانک ها کند و کسری خود را محل بانک تأمین کند.
طیب نیا گفت: وقتی دولت از منابع بانک مرکزی استفاده می کند، باعث تورم می شود و تورم به منزله مالیاتی است که به صورت زور برعموم مردم تحمیل می شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: زمانی که کشور حدود ۷۰۰ یا ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشت. حجم بالایی از بدهی به سیستم بانکی ایجاد شد.
وی افزود: حجم بدهیهایی که مجموعه دولت و شرکتهای دولتی به بانکها و سایر نهادها دارند قریب به ۳۸۰ هزار میلیارد تومان است. ما وارث چنین شرایطی هستیم. در عین حال باید با این درآمد اندک کشور را هم اداره کنیم و ۳۸۰ هزار میلیارد تومان بدهی که در دوران وفور حاصل شده ، را نیز پرداخت نماییم.

· بخش عمده ای از منابع سیستم بانکی درگیر داراییهای مازاد شده است
وی افزود: بخش عمده ای از منابع سیستم بانکی درگیر داراییهای مازاد شده است.
طیب نیا گفت: عدم سودآوری بانکها سبب انحراف از فعالیتهای اصلی شده و از سویی موجبات ناپایداری در بازارهای مالی را فراهم کرده است.

· دلیل عدم کاهش نرخ سود متناسب با نرخ تورم
وزیراموراقتصادی و دارایی گفت: اگر نرخ سود برای تسهیلات و سپرده بالاست و علی رغم کاهش نرخ تورم ، نرخ سود کاهش چندانی پیدا نکرده به دلیل اضافه تقاضایی است که در این بازار وجود دارد.

· بزرگترین مشکل اقتصادی کنونی ؛ تنگنای اعتباری
طیب نیا گفت: بزرگترین مشکلی که اقتصاد کشور با آن مواجه است و موجبات رکود و کسادی را فراهم کرده، همین وضعیت بازارهای مالی ، اضافه تقاضا و کمبود منابع قابل وام دهی در سیستم بانکی کشور است.
وی افزود: موسسات مالی غیرمتشکل و غیر منضبط نیز این شرایط را حادتر کرده اند. موسساتی که به ضوابط ابلاغی بانک مرکزی و مصوبات شورای پول و اعتبار تمکین نمی کنند. وزیراموراقتصادی و دارایی اظهارداشت: اگر زمانی سلطه مالی دولت باعث می شد که بانک مرکزی نتواند سیاستهای پولی مستقل اعمال کند امروزه وجود این موسسات مانع از اعمال سیاست های پولی توسط بانک مرکزی می شود.
وی افزود: وقتی تصمیم می گیرید که نرخ سود را کاهش دهید بانکهای منضبط رعایت می کنند و موسسات غیرمنضبط رعایت نمی کنند، منابع از موسسات منضبط به غیرمنضبط انتقال می یابد. ما از آن به عنوان «تنگنای اعتباری» یاد می کنیم . شرایطی که در حال حاضر بر بازارهای مالی کشور حاکم شده است.
طیب نیا گفت: از سویی نیز حجم بالایی از بدهیهای دولت و شرکتهای دولتی حداقل حدود ۳۸۰ هزار میلیارد تومان است. وقتی که دولت نمی تواند بدهیهایش را به بانکها پرداخت کند، آنها نیز نمی توانند تعهداتشان را به بقیه عمل کنند.

· اصلاح نظام بانکی کشور در برنامه ششم توسعه
طیب نیا گفت: یکی از مهمترین موضوعاتی که در برنامه ششم توسعه به آن خواهیم پرداخت، اصلاح نظام بانکی کشور است. باید کاری کنیم بانکها بتوانند از محل منابعی که پیش بینی شده و ظرفیتهای موجود در قانون بودجه امسال و سال آینده ، بهره گیرند و مشکل کمبود سرمایه آنها حل شود.
وی افزود: تجربه بانک سپه نشان داد که این کار شدنی است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ما احکامی را در قانون بودجه سالجاری و احکامی را برای سال آینده پیش بینی کردیم که بانکها از این ظرفیتها کمال استفاده را ببرند. یکی از آنها مطالباتی است که بانکها از بابت حساب ذخیره ارزی دارند و در بانک سپه نیز رقم آن کم نیست.

· در تلاش برای افزایش سرمایه بانکها و بانک سپه هستیم
وی افزود: قانون رفع موانع تولید به بانکها اجازه می دهد که از طریق انتشار اوراق بتوانند کل این مطالبات را در همان سال پایه صرف افزایش سرمایه کنند. راههای دیگری هم برای افزایش سرمایه بانکها وجود دارد که به دنبال آن هستیم تا آنها را عملیاتی کنیم.
طیب نیا گفت: ا زجمله موارد مورد تأکید بحث رسیدگی به اموال ودارایی مازاد بانکها است. بانک واسطه وجوه است. بانک ها قرار نیست بنگاهداری کنند. من دلایل بنگاهداری بانکها را در گذشته به خوبی می دانم. برخی از آنها به صورت غیرارادی به بانکها تحمیل شده است. بخشی از آن به دلیل زیان دهی فعالیتهای اصلی بانکی بوده است.
وی افزود: وظیفه اصلی وزارت امور اقتصادی و دارایی این است که هزینه تمام شده پول و هزینه های عملیاتی آنرا را تا حد ممکن کاهش دهد و در کنار آن سعی کنیم که دارایی های مازاد بانکها فروش رود تا امکان سود دهی آنها فراهم شود.
وزیراموراقتصادی و دارایی تأکید کرد: مطالبه ای که دولت از بانکها و بانک سپه دارد این است که داراییهای مازاد خود را بفروشد. با شرایط جدیدی که بعد از رفع تحریمها بر اقتصاد حاکم می شود، زمینه برای فروش این داراییها فراهم می شود. در سالجاری این امکان به سادگی فراهم نیست.

· رشد بالای ۶ درصد در انتظار اقتصاد ایران در سال ۹۵
وی افزود: پیش بینی ها نشان می د هد که سال آینده اقتصاد ایران با رشد ۵ تا ۶ درصدی روبرو خواهد بود. سیستم بانکی از این فرصت استفاده کند ، داراییهای مازاد فروخته و صرف افزایش سرمایه بانک شود.
وی افزود: ما تصمیم جدی داریم که بدهیهای دولت به بانکها افزایش نیابد. در عین حال مقید هستیم دولت دست در جیب بانکها نکند. از سویی ، بخشی از منابعی که حاصل می شود صرف پرداخت بدهیهای دولت به بانکها شود.

· بانک سپه در وصول مطالبات غیرجاری عملکرد مثبتی داشته است
وی افزود: در همه بانکها زیر نظر یکی از اعضای هیأت مدیره واحدی مسئول رسیدگی به مطالبات غیرجاری شده است. بانک سپه در وصول مطالبات غیرجاری عملکرد مثبتی داشته است.

· از بانک سپه تقدیر می کنم
وی افزود: نرخ بین بانکی زمانی به ۲۹ درصد رسید، اکنون به ۲۱ درصد رسیده است، بانک سپه از جمله بانکهایی بود که در این زمینه خیلی کمک کرد. این کمک قابل تقدیر است.
وی افزود: قرار بر این شد که نرخ ذخیره قانونی که حدود ۱۳ تا ۱۳.۵ درصد بود تا ۱۰ درصد کاهش یابد. البته بانک مرکزی بسته به انضباط و عملکرد بانکها این نرخ را تعیین می کند.
وزیراموراقتصادی و دارایی اظهارداشت: یک بسته سیاستی جامع طراحی شده است که هدف آن رفع تنگنای اعتباری است. امیدواریم بتوانیم با تلاش دسته جمعی در نظام بانکی کاری کنیم که نیاز فعالان اقتصادی به منابع مالی به نفع موثر برطرف شود و نرخ سود کاهش یابد.
وزیراموراقتصادی و دارایی تأکید کرد: شما در خط مقدم جبهه اقتصادی قرار دارید. هم بانکها و هم نظام مالیاتی. اگر قرار است اقتصاد مقاومتی را محقق کنیم. اگر قرار است سهم دولت را از اقتصاد کم کنیم، اگر قرار است بخش خصوصی واقعی را در اقتصاد کشور فعال کنیم. خط مقدم این جبهه یکی سازمان امور مالیاتی و یکی نظام بانکی است
در پایان این مراسم لوح تقدیر به دلیل تلاشهای تقوی نژاد در بانک سپه از سوی علی طیب نیا به وی اهدا شد. همچنین حکم انتصاب چقازردی به عنوان مدیرعامل بانک سپه به وی ابلاغ گردید.
مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل بانک سپه با حضور طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، قضاوی معاونت بانک و بیمه این وزارتخانه، تقوی نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی و مدیرعامل سابق بانک سپه، برخی مدیران کل وزارت امور اقتصاد و دارایی، اعضای هیأت مدیره، مدیران امور، مدیران شعب، روسای ادارات کل، روسای ادارات کل نواحی پنجگانه، کارکنان و… برگزار شد.